0

آیا ماه تولد شما نشانه شخصيت شماست؟

 
iran313
iran313
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 1561
محل سکونت : اصفهان

آیا ماه تولد شما نشانه شخصيت شماست؟

نویسنده: دکتر فربد فدایی (عضو هیات مدیره انجمن علمی روان پزشکان ایران)

 تقارن زماني يكي از اين تبيين‌ها بود به اين معني كه اگر دو اتفاق همزمان روي مي‌داد، لابد با يكديگر رابطه علت و معلولي داشتند. مثلا اگر كسي عطسه مي‌كرد و به دنبال آن ناگهان ميوه درخت كاجي بر سر او مي‌افتاد، بشر اوليه با خود مي‌پنداشت آن عطسه باعث افتادن ميوه بر سر فرد شده است. تقارن مكاني نيز يكي ديگر از اين تبيين‌ها بود.

اگر فردي خوشبخت بود، حضور او در جمع باعث خوشبختي ديگران مي‌شد (آثار اين ذهنيت را هنوز در مراسم عروسي مي‌بينيم كه از زني كه در زندگي زناشويي خود خوشبخت بوده است، مي‌خواهند بر سر عروس قند بسايد، يا در هوميوپاتي عقيده دارند يك ميزان ناچيز از دارويي در آب مي‌تواند به كل آب آن ظرف خاصيت دارويي بدهد).

اينكه در زمان تولد فرد هم خورشيد در كدام يك از برج‌هاي دوازده‌گانه فرضي در آسمان قرار داشته يا فرد در چه ماهي متولد شده (با توجه به نامگذاري دوازده‌گانه با يك جانور يا شيء) كه نوعي تقارن زماني است، باعث مي‌شود ذهن ابتدايي، رابطه‌اي بين ويژگي‌هاي شخصيتي و زندگي آن فرد با ويژگي‌هاي نماد آن سال يا آن ماه تولد در نظر بگيرد.

از نظر علمي اينكه فرد چه زماني و چه ماهي به دنيا بيايد، نمي‌تواند ويژگي‌هاي شخصيتي يا مسير خاص زندگي براي او ايجاد كند اما مطمئنا تاريخ تولد فرد در زندگي او موثر است. مثلا تولد در فصل زمستان احتمال ابتلاي نوزاد و شيرخوار را به بيماري‌هاي عفوني بالاتر مي‌برد اما در مجموع به نفع كودك است زيرا دوران اوليه رشد را در بهار و تابستان سپري خواهد كرد كه هوا خوب و مساعد است. تولد در پاييز به معني گذراندن دوران اوليه رشد در فصل‌هاي نامساعد است كه با بيماري‌هاي حاصل از زندگي در محيط بسته يعني بيماري‌هاي عفوني و تنفسي همراه مي‌شود. كساني كه در دوران رونق اقتصادي به دوران بزرگسالي پا مي‌نهند، با كساني كه ورود آنها به جامعه با ركود اقتصادي يا جنگ همراه بوده است، تفاوت دارند، اما گذشته از اين جنبه‌هاي ملموس و بديهي، ديدگاهي كه ديگران نسبت به فرد و خود او به خودش دارد، بر زندگي‌اش تاثير مي‌گذارد بنابراين اگر به كسي گفته مي‌شود تو شجاع و باهوش، با پشتكار، ترسو، بي‌وفا، يا هر چيز ديگر هستي، در او تاثير مي‌گذارد و دانسته و نادانسته به همان صورت رفتار مي‌كند كه از او انتظار مي‌رود بنابراين كساني كه به فال و پيشگويي از روي تاريخ تولد اعتقاد دارند تا حدودي شبيه به آن پيشگويي‌ها رفتار مي‌كنند. پس اگر تاثيري است، به علت ديدگاه و تلقي خود فرد از مسايل است و به تلقين‌پذيري او ارتباط دارد و نه به يك رابطه عليتي فيزيكي.

 

برداشت از هفته نامه سلامت

 

iran313: نتیجه می گیریم که ماه تولد هیچ اثری  در شخصیت ندارد .

امیدوارم لبخند امام زمان روزی شما باشد. باتشکر/

 

یک شنبه 25 فروردین 1392  9:12 PM
تشکرات از این پست
tahmores thatman
دسترسی سریع به انجمن ها