0

توصیه هایی برای رفع خشکی دهان

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

توصیه هایی برای رفع خشکی دهان

 

یک متخصص بیماری های دندان گفت: بزاق نقش مهمی در سلامت دهان و دندان دارد و در حس چشایی دخیل است ولی گاه به دلایل مختلفی بزاق دهان کم شده و به اصطلاح فرد دچار خشکی دهان می شود. 

به گزارش ایسنا دکتر مریم رباتی اظهار کرد: عوارض جانبی برخی از داروها مانند آنتی هیستامین، داروهای ضدافسردگی و ضد فشارخون می تواند علت خشکی دهان باشد.

وی تصریح کرد: رادیوتراپی ناحیه سر و گردن نیز موجب کاهش عملکرد غده بزاقی و کاهش بزاق می شود، خشکی دهان همچنین می تواند از عوارض برخی بیماری ها مانند دیابت باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: کم آبی بدن در اثر تب، اسهال، استفراغ و کمبود مایعات نیز می تواند خشکی دهان را ایجاد کند.

وی با بیان این که بزاق، حاوی مواد ضد پوسیدگی است و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند و در کاهش عفونت های قارچی نیز موثر است، اظهار کرد: افرادی که دچار خشکی دهان هستند، در بلع غذا و صحبت کردن دچار مشکل می شوند.

رباتی گفت: افرادی که دچار عارضه خشکی دهان هستند، باید بیماری زمینه ای ایجاد کننده این مشکل را رفع کنند. علاوه بر آن توصیه می شود در طول روز آب قرقره کنند تا رطوبت محیط دهان حفظ شود و نوشیدنی کافئین دار کم تر مصرف کنند.

وی افزود: آب نبات و آدامس بدون قند نیز می تواند در ترشح بزاق موثر باشد، برخی داروها نیز محرک جریان بزاق هستند و می توان از آنها استفاده کرد. خمیردندان، ژل و دهان شویه مخصوص نیز برای رفع عارضه خشکی دهان مناسب است

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

جمعه 23 فروردین 1392  9:41 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها