0

پرورش كروكدیل توسط یك خانم در ایران!+تصاویر

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

پرورش كروكدیل توسط یك خانم در ایران!+تصاویر

 
آن‌طور كه مدیرعامل اولین و تنها مزرعه كروكودیل در ایران می‌گوید در حال حاضر در آنجا ۳۵ كروكودیل كه از كشورهایی هم‌چون تایلند و مالزی وارد شده‌اند نگهداری می‌شوند.
 «نوپك»، اولین و تنها مزرعه‌ی پرورش كروكودیل در ایران است. این مزرعه، در جزیره هنگام (نزدیك جزیره قشم) قرار دارد و مدیریت آن را مژگان روستایی بر عهده دارد.ایشان درباره چگونگی آغاز به كار این مزرعه كروكودیل می‌گوید: «رشته تحصیلی من جانور شناسی است. علاقه زیاد باعث تصمیم این كار شد. از سال ۱۳۸۶ شروع به گرفتن مجوزها كردیم و از سال ۱۳۸۹ مزرعه‌داری را شروع كردیم».مژگان روستایی می‌گوید: «كار پرورش كروكودیل برای خانم یا آقا فرقی نمی‌كند. كلا كار مشكلی است ولی كار با این موجودات صبور، عاقل و دوست‌داشتنی بسیار لذت بخش است».«كروكودیل همیشه قصد حمله به كسی كه وارد قلمرواش شود را دارد. ولی خوشبختانه با آموزش‌های داده شده به پرسنل، تا امروز مشكلی پیش نیامده است. بازدیدكنندگان در محیطی امن والبته با كمترین فاصله كروكودیل‌ها را می‌بینند».«كروكودیل موجودی بسیار بافكر، صبور، سریع و البته كمی خشن است».
«از پوست كروكودیل كه یكی از با ارزشترین چرم‌های دنیا است، استفاده می‌كنیم. ما نمونه چرم خودمان را به طور آزمایشی تولید كردیم و كیفیت قابل قبولی دارد».
 
«كروكودیل خزنده‌ای خونسرد است كه نیاز شدید به گرما و رطوبت دارد. البته در فصول مختلف سال باید نكاتی را در نظر داشت كه به سرعت رشد حیوانات كمك می كند».
 
«در رودخانه سرباز در استان سیستان و بلوچستان گونه بومی ایران با نام علمی "Palestrise” و با نام محلی "گاندو” زندگی می‌كند. این نوع كروكودیل پوزه كوتاه ایرانی را دیده‌ام. پرورش آن به دلیل سرعت رشد كم در برابر گونه پروسوس، كه ما در مزرعه‌مان پرورش می‌دهیم، مقرون به صرفه نیست».
 
به گفته مژگان روستایی سازمان محیط زیست اجازه پرورش كروكودیل پوزه كوتاه ایرانی را نمی‌دهد.
 
«كار مزرعه ما به صورت تحقیقاتی و مرحله‌ای ادامه دارد و طبق برنامه‌ریزی قبلی تا سال آینده به سودآوری می‌رسد»
 
 
 
 
پنج شنبه 22 فروردین 1392  12:24 PM
تشکرات از این پست
salma57 tahmores mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها