0

میوه‌های تنظیم بازار کجاست؟

 
prompet
prompet
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 4609
محل سکونت : خراسان جنوبی

میوه‌های تنظیم بازار کجاست؟

مردم ایران درآستانه نوروز امسال و در یک حرکت خودجوش توانستند با تحریم خرید پسته، قیمت آن را به زیر بکشند و فروشندگان را وادار کنند که از قیمتهای بالا دست بکشند، اما ظاهراً بازار میوه دقیقاً معکوس عمل کرد.
 
به گزارش خبرنگار قدس آنلاین در حالی که قیمت پرتقال و سیب به ترتیب 1500 و1600 تومان مصوب شده بود و در آستانه نوروز به وفور در فروشگاه‌ها و میادین عرضه شده بود، اما از آغاز سال جاری به یکباره قیمتها شتاب گرفت و همین دو میوه پر مصرف سفره‌های نوروزی حتی رقم های 4 تا 5 هزار تومان را هم برای خود کسب کرد.بنابراین گزارش، قیمت میوه‌ها در حالی افزایش یافته بود که مسافران نوروزی و بی خبر با چانه زنی خود به فروشندگان تأکید می‌کردند که قیمتها اواخر سال زیر دو هزار تومان در هر کیلو بوده است، اما فروشندگان نیز تأکید می‌کردند که قیمتها بشدت افزایش پیداکرده است.
 
البته پیش از این ستاد کنترل تنظیم بازار مصوب کرده بود، با ذخیره‌سازی 100هزار تن میوه در کشور و توزیع تدریجی آن در ایام عید قیمت در بازار متعادل شود. گزارشها از شهرهای مختلف و بزرگ مثل مشهد ، اصفهان، تهران و قم حکایت از آن داشت که قیمت میوه و مرکبات در همه شهرها افزایش معناداری پیدا کرده است. در این راستا شهروندان نیز با بیان اینکه تصور می‌کردند که عرضه میوه با قیمتهای مصوب تداوم یابد، به اندازه مصرف روزانه خرید کرده بودند.
 
دراین باره جلالی، یکی از شهروندان به خبرنگار ما گفت: قیمت میوه نسبت به اواخر سال گذشته تا 100 درصد و بلکه بیشتر افزایش پیدا کرده است، در حالی که سال گذشته مسؤولان در تنظیم بازار نوروزی میوه موفق عمل کردند، اما ظاهراً آنها نیز به تعطیلات رفته بودند.
 
وی با بیان اینکه مردم در همراهی مسؤولان از خرید پسته و برخی آجیل خودداری کرده بودند، توقع داشتند با توجه به مانور بی سابقه مأموران بازرسی و نظارت در سطح شهرها قیمت میوه و مرکبات افزایش نیابد، اما به نظر می‌رسد که این نظارتها تنها یک مانور بی خاصیت بوده است .
 
علی یکی از شهروندان مشهدی نیز به خبرنگار ما گفت: برای خرید 10 کیلو میوه باید 40هزارتومان پول می‌دادیم که اگر نسبت آن را با مصرف پسته مقایسه کنیم، می‌بینیم تفاوتی ندارد. بنابراین مسؤولان و اتحادیه‌ها دراین زمینه کوتاهی کرده‌اند.یکی از فروشندگان میوه و تره‌باردر اصفهان نیز اذعان کرد: قیمت میوه در بازار بشدت افزایش یافته است و احتمالاً پس از تعطیلات افت خواهد کرد .
 
مرتضی در این باره تأکید کرد: البته برخی از سودجویان از این فرصت سوءاستفاده کردند و سیب و پرتقال و حتی گوجه را به قیمتهای دلخواه به مشتری تحمیل می‌کردند.
 
اما یک فروشنده قمی نیز با بیان اینکه قیمتها در میادین تره بار تعیین می‌شود، تأکید کرد : ما نقشی درگران فروشی میوه نداریم.
 
به گفته وی، مردم به رغم دغدغه ای که درمورد قیمتها دارند، مجبورند در این ایام خرید کنند.
با این حال فعالان بازار تأکید دارند، افزایش قیمتها نه با نظارت، بلکه با عرضه فراوان قابل کنترل بود .
 
مردم این پرسش را مطرح می‌کنند، با توجه به وعده‌های مسؤولان و ذخیره شده صدها تن میوه شب عید، این میوه‌ها چرا توزیع نشده است؟
جمعه 16 فروردین 1392  6:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها