0

فرصت ها و چالش هاي فناوري نانو در خراسان رضوي

 
zohurian
zohurian
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : تیر 1390 
تعداد پست ها : 2

فرصت ها و چالش هاي فناوري نانو در خراسان رضوي

اين روزها واژه و عنوان «فناوري نانو يا نانوتكنولوژي» زياد به گوش مي خورد. فناوري نانو علم تسلط به مواد در مقياسي نزديك به قطر يك اتم مي باشد. ظهور فناوري نانو در دهه اخير و رشد فزآينده آن از ابتداي قرن جاري اين فناوري را به پارادايمي جديد در عرصه علم و تكنولوژي مبدل كرده است كه موجب تحول جدي و بنيادين در بسياري از رشته ها و مقوله هاي فني وعلمي شده است. ظهور اين پارادايم نو فرصتي استثنائي را براي كشورمان جهت جبران عقب ماندگي خود نسبت به كشورهاي توسعه يافته در زمينه تكنولوژي فراهم كرده است تا با سوار شدن بر امواج بلند اين فناوري بتواند به يكباره و با يك حركت مستمر و هوشمندانه جايگاه خود را در اين عرصه تغييرات اساسي بدهد. اين نكته اي است كه رهبر انقلاب هوشمندانه در ديدار وزير علوم، تحقيقات و فناوري و روساي دانشگاه ها در دي ماه ١٣٨٣ به آن اشاره كردند: «البته ما هنوز در مسئله نانوتكنولوژي كار مهمي انجام نداده ايم، اما موضوع را زود فهميده ايم؛ يعني نگذاشتيم بعد از چهل سال بفهميم كه چنين چيزي در دنيا پديد آمده است در اوايل كار، اين موضوع را فهميده ايم و الان هم دنبالش هستيم. اگر به خوبي بودجه داده شود، تشويق بشود و افرادي براي پيگيري اين كار گمارده شوند، خواهيد ديد ديري نخواهد گذشت كه در سطح اول دنيا قرار خواهيم گرفت.» خوشبختانه كشور ما نيز همسو با تحولات جهاني، چشم اندازي را در افق ٢٠ ساله برگزيده است تا در سال ١٤٠٤ هجري شمسي ( ٢٠٢٥ ميلادي) به كشوري توسعه يافته و داراي جايگاه اول اقتصادي، علمي و فناوري در سطح منطقه تبديل گردد كه اين امر مستلزم توجه جدي به فناوري هاي پيشرفته به ويژه نانو در تمام مراحل زنجيره علم تا صنعت در كشور مي باشد. مدير اندیشکده توسعه منطقه ای خراسان رضوي در اين باره مي گويد: بر اساس پيش بيني مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي بازار محصولات مبتني بر فناوري نانو تا سال ٢٠١٥ بالغ بر يك هزار ميليارد دلار و اشتغال توليد شده تا آن زمان ١٥ ميليون نفر مي باشد و در صورتي كه هم اكنون گام هاي بلندي براي تصاحب بخشي از اين بازار بزرگ برنداريم بازپس گيري آن از كشورهاي پيشرو به مراتب سخت تر و مستلزم هزينه هاي بيشتري خواهد بود.
«ميثم ظهوريان» مي افزايد: ابهامات ناشي از نوپا بودن فناوري نانو و ناشناخته بودن بازارهاي آن مانعي براي ورود بخش خصوصي كه پذيرش ريسك بالا را ندارد به اين عرصه محسوب مي شود، لذا دخالت هدفمند دولت از طريق اعمال سياست هاي تشويقي، ايجاد بستر قانوني، حمايت از شكل گيري هسته هاي مرتبط با اين فناوري و اختصاص بودجه هاي مناسب مي تواند مشوق مناسبي براي بخش خصوصي جهت حضور فعالانه در اين عرصه باشد.

به گفته وي همراه با مسائل فني و كمك هاي اقتصادي، فرهنگ سازي و آشنا ساختن اقشار مختلف جامعه از دانشگاهيان و صنعتگران گرفته تا مردم عادي با اين فناوري و اهميت آن ضروري ترين نياز براي رشد نانو تكنولوژي در سطح كشور است كه در همين راستا در دوران دولت قبل ستادي در دفتر همكاري هاي فناوري رياست جمهوري با عنوان ستاد ويژه توسعه نانو فناوري شكل گرفت كه تاكنون منشاء تحولات مثبت فراواني در اين بخش بوده است. وي مي افزايد: تجربه نشان مي دهد اتخاذ رويكرد برنامه ريزي بخشي كه هم اكنون در ستاد ويژه توسعه نانو فناوري مبناي فعاليت قرار گرفته است، در صورتي كه همراه با برنامه ريزي منطقه اي و توجه جدي به استان ها نباشد جهش موردنياز كشور در اين فناوري را موجب نخواهدشد. مدیر اندیشکده توسعه منطقه ای خراسان رضوی مي گويد: اگرچه براساس سند رويكرد نهادهاي ملي و استاني اين ستاد در سال ١٣٨٥ فعال كردن ١٠ استان كه صنايع مختلف آنها قابليت و پتانسيل بيشتري درخصوص سرمايه گذاري و فعاليت در عرصه فناوري نانو را دارند در دستور كار اين ستاد بوده است، اما تخصيص نيافتن بودجه مناسب به اين ستاد و اولويت دهي به برنامه هاي ملي موجب مسكوت ماندن و محقق نشدن اين موضوع شده است. به گفته «ظهوريان» استان خراسان رضوي به عنوان يكي از قطب هاي اقتصادي و صنعتي كشور و با برخورداري از صنايع داراي مزيت در فناوري نانو (غذايي، نساجي، صنايع لاستيك ، پلاستيك، خودرو و ...) به عنوان يكي از مهمترين استان ها در توسعه اين تكنولوژي مي بايست درنظر گرفته شود. وي در ادامه مي گويد: مجموعه پتانسيل هاي موجود و همچنين زمينه هاي قابل توسعه در فناوري نانو درخراسان رضوي مبين اين حقيقت است كه ظرفيت هاي لازم براي ايجاد يك قطب در فناوري نانو وجود دارد و خوشبختانه حركت در اين راستا با برنامه هاي توسعه كلان استان و كشور انطباق داشته و اين حركت مي تواند يك ماموريت پذيري در برنامه هاي ملي از طرف استان محسوب شود.
اين كارشناس مي گويد: لازمه تحقق اين امر تدوين يك طرح جامع در توسعه فناوري نانو در استان خواهد بود كه از يك سو نقش دستگاه هاي مختلف دولتي استان در آن تعيين شده و از سوي ديگر شاخص هاي رشد اين فناوري در استان جهت ديده باني ميزان موفقيت اين دستگاه ها تعيين شود.
مدير اندیشکده توسعه منطقه ای خراسان رضوی همچنين توسعه منابع انساني، شبكه آزمايشگاهي، ترويج و تقويت بسترفكري و فرهنگي را از برنامه هاي كوتاه مدت لازم براي توسعه فناوري نانو در استان مي داند و مي گويد: از سوي ديگر ضرورت تعيين اولويت هاي استاني و جهت دهي فعاليت هاي نانو ، امكان ورود به شبكه و بازارهاي درحال شكل گيري دنيا و انتخاب شركاي بلند مدت، از جمله برنامه هاي ضروري توسعه اين فناوري است كه در درازمدت قابل تحقق است. مهندس «ظهوريان» مي افزايد: گلايه دائمي فعالان و محققان در عرصه اين فناوري از سنتي بودن عمده صنايع استان و مديران آنها است و كمبود رشته هاي دانشگاهي مرتبط با فناوري نانو به خصوص در گرايش هاي تحصيلات تكميلي دراستان از جمله مشكلاتي است كه حل آنها بايد محور برنامه توسعه فناوري نانو در استان باشد. به گفته وي به نظر مي رسد درصورتي كه استان خراسان رضوي بنادارد سهم مناسبي در رشد اين فناوري در كشور و بهره گيري از مزاياي آن داشته باشد فعال شدن سازمان ها و نهادهاي استاني از جمله دانشگاهيان، سازمان صنايع، پارك علم و فناوري و ... با محوريت استانداري به عنوان نماينده دولت در استان در جهت رفع موانع فرهنگي و ساختاري ضرورتي اجتناب ناپذير است.

اندیشکده توسعه منطقه ای خراسان رضوی

پنج شنبه 15 فروردین 1392  1:21 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها