0

آیا گذاشتن كتب علمی بر روی قرآن اشكال دارد؟

 
lenditara1
lenditara1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 9088
محل سکونت : همین دورو ورا

آیا گذاشتن كتب علمی بر روی قرآن اشكال دارد؟

 

آیا گذاشتن كتب علمی بر روی قرآن اشكال دارد؟


قرآن آخرین كتاب آسمانى و نسخه اى است براى درمان بیمارى هاى روحى، اجتماعى و اخلاقى; لذا باید علاوه بر خواندن، در آن تدبّر و اندیشه نیز كرد.


قرآن انسان ها را اندرز مى دهد و گناه و صفات زشت را از قلب انسان مى شوید. این خواندن قرآن است كه نور هدایت را به دل ها مى تاباند، و این قرآن است كه نعمت هاى الهى را بر فرد و جامعه نازل مى گرداند. حضرت على(علیه السلام) مى فرماید: فَأَسْتَشْفُوهُ مِنْ أَدْوائِكُمْ وَاسْتَعینُوا به عَلى لاََواتِكُمْ فَاِنَّ فیه شِفاءً مِنْ اَكْبَرِ الدّاء; از قرآن براى بیمارى هاى خود شفا بطلبید و به آن براى حل مشكلاتتان یارى بجویید; به درستى كه در قرآن شفاى بزرگترین دردهاست. ) نهج البلاغه، خطبه 176)

قرآن آخرین كتاب آسمانى و نسخه اى است براى درمان بیمارى هاى روحى، اجتماعى و اخلاقى; لذا باید علاوه بر خواندن، در آن تدبّر و اندیشه نیز كرد.

با این مقدمه کوتاه درباره قرآن بسیار بجاست تا در این قسمت از نوشتارمان چند پرسش و پاسخ را در این رابطه مطرح کنیم:

سۆال: آیا در هنگام عذر شرعی دست زدن به جلد قرآن و یا صفحات آن حرام است یا خیر؟

جواب: دست زدن به جلد قرآن و سفیدی كاغذ آن مكروه است و لمس نوشته آن حرام است. (ر.ك، تحریر الوسیله، ج1، ص52)

سۆال: آیا بر زنان هنگام قاعدگی خواندن قرآن جایز است؟

جواب: خواندن قرآن در این حال مكروه است یعنی ثواب كمتری دارد. (ر.ك، تحریر الوسیله، ج1، ص56 م16)

سۆال: به همراه داشتن اسماء خداوند و پیامبران و آیاتی از قرآن چه به صورت پلاك و گردن بند و چه به صورت كاغذ یا نوشته هنگام ورود به سرویسهای بهداشتی چه حكمی دارد؟

جواب: اگر در پوشش باشد كه با بدن بدون وضو، تماس نداشته باشد همراه بودن آن در فرض سۆال حرام نیست. (ر.ك، تحریر الوسیله، ج1، ص32)

سۆال: در خصوص قرآن و نحوه حفظ حرمت كتاب قرآن رعایت چه نكاتی ضروری است؟ و آیا گذاشتن كتب علمی بر روی قرآن اشكال دارد؟ آیا حمل قرآن با نایلون دستی یا داخل ساك دستی جایز است؟

جواب: رعایت احترام قرآن مجید لازم است و از هر كاری كه در عرف توهین محسوب شود باید اجتناب نمود بنابراین سعی كنید كه قرآن بر روی سایر كتب قرار گیرد تا در نظر عرف توهین به حساب نیاید امّا حمل آن در ساك دستی و امثال آن مانعی ندارد. (بخش استفتائات سایت اندیشه قم)

سۆال: اینجانب می توانم عربی بخوانم ولی معنای آن را درك نمی كنم، ولیكن انگلیسی را به خوبی متوجه می شوم، آیا اگر قرآن به انگلیسی هم خوانده شود همان پاداش عربی خواندن را دارد؟

جواب: ثواب قرائت قرآن منوط به درك معنای آن نیست، اگر چه خوب است سعی شود تا معنی آن را درك نماید تا از ارشاد و علوم آن بهره مند گردد. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص624)

سۆال: قرآنها و كتب ادعیه ای كه كهنه و فرسوده شده باشند و قابل استفاده نباشند را چه باید كرد؟

جواب: اگر پاره شده و قابل استفاده نیست می توانند در رودخانه بریزند یا در زیر خاك پاك دفن كنند تا پوسیده شود. (بخش استفتائات سایت اندیشه قم)

چهارشنبه 14 فروردین 1392  5:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها