0

علیه ایران به زور متوسل شدیم، معلوم نیست ایران حق دفاع مشروع دارد!

 
prompet
prompet
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 4609
محل سکونت : خراسان جنوبی

علیه ایران به زور متوسل شدیم، معلوم نیست ایران حق دفاع مشروع دارد!

محققان سازمان آتلانتیک شمالی(ناتو) اعلام کرده اند که حمله به تاسیسات هسته ای ایران توسط بد افزار استاکس نت، توسل به زور علیه این کشور بوده و خلاف قوانین بین المللی است. چرا که هر نوع حمله به قصد کشتن یا مجروح کردن افراد و یا خراب کردن و ضربه زدن به تاسیسات، نوعی توسل به زور است . 

به گزارش تابناک، بر اساس تحقیقی که به سفارش ناتو انجام شده است، تیمی از کارشناسان حقوق بین الملل ضمن بررسی موضوع حمله سایبری به تجهیزات ایران، این عمل را خلاف قوانین و حقوق بین الملل تشخیص داده اند. 

میشائیل اشمیت ،استاد دانشگاه نیروی دریایی در آمریکا که سرپرستی این تیم تحقیقاتی را بر عهده داشت به واشنگتن تایمز گفت که بر اساس منشور ملل متحد،توسل به زور علیه یک کشور ممنوع است،مگر اینکه این توسل به زور توجیه دفاع از خود را داشته باشد.

بیست کارشناسانی که در این تحقیق مشارکت داشته اند به اتفاق آرا گفته اند که این عمل توسل به زور بوده است،اما آنان روشن نکرده اند که آیا این حمله مسلحانه بوده است که حقی برای مقابله به مثل و دفاع از خود برای ایران ایجاد کرده است یا نه. 

حمله سایبری ساکس نت در سال 2009 و 20010 علیه تاسیسات غنی سازی ایران در نظنز صورت گرفت. گفته می شود که آمریکا و اسرائیل طراحی این بد افزار و حمله از طریق آن به تاسیسات هسته ای ایران را انجام داده اند. با این وجود آمریکا تا کنون نقش خود را در این حمله نرم افزاری به صورت رسمی نپذیرفته است. 

تیم تحقیق که شامل متخصصان حقوقی و وکلای نظامی کشورهای عضو سازمان ناتو هستند گفته اند که جزوه سیصد صفحه ای که آنان در این باره تولید کرده اند، مجموعه ای از توصیه ها یا برای سیاستگزاری نیست، بلکه فقط برای کمک به دولت های عضو ناتو است تا بدانند وضعیت آنان در مورد انجام چنین عملی از لحاظ حقوقی چیست.
 
به نظر می رسد که محققان ناتو کار برخی از مسئولان و حقوقدان کشورمان را انجام داده اند. شاید بتوانند در این راستا و بر اساس یافته های آنان قدمی در راه محکومیت حملات بد افزاری انجام دهند. حملاتی که بر اساس تحقیق مذکور نوعی توسل به زور علیه کشورمان و نقض قوانین بین المللی بوده است.

سه شنبه 6 فروردین 1392  6:54 AM
تشکرات از این پست
valyollah
valyollah
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 324
محل سکونت : خراسان رضوی
سه شنبه 6 فروردین 1392  7:31 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها