0

نوروز و سلامت

 
zakeezare
zakeezare
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 1673
محل سکونت : اصفهان

نوروز و سلامت

اگرچه دید و بازدیدهای نوروزی و آداب و رسوم مربوط به آن از جمله پسندیده ترین سنت های ما ایرانیان است، ولی برخی افراد با آغاز فصل این گونه رفت و آمدها، آن هم با ویژگی های پذیرایی از مهمان مخصوص به خودش، مانند چیدن انواع خوراکی ها و تنقلات لذیذ و چاق کننده، زانوی غم به بغل گرفته و احساس نگرانی می کنند.

آنها کسانى هستند که از چند ماه گذشته به امید داشتن اندامى متناسب، با کمک انواع رژیم هاى لاغرى و قرص هاى تجویزى از جانب پزشکان تغذیه یا منابع معتبر یا غیرمعتبر دیگر و همچنین صرف هزینه هاى گزاف، به سختى اقدام به کاهش اضافه وزن خود کرده و تازه به وضعیت مطلوبى رسیده اند که با شروع دید و بازدیدها و تعارفات متعاقب آن براى صرف این خوراکى هاى متنوع و نه چندان کم ضرر، باید دوباره منتظر بازگشت اضافه وزن کاسته شده شان بوده و در واقع رنج ها و زحماتشان در اندک زمانى به کلى بى نتیجه خواهد ماند.

این مسئله نه تنها پیامدهاى جسمى را به همراه دارد، بلکه در ذهن فردى که با این همه انگیزه، سختى ها و محرومیت هاى رژیم غذایى را تحمل کرده است، از روزهاى نوروزى خاطره اى ناخوشایند به جاى خواهد ماند.

گذشته از این مسائل، به طور کلى داشتن سیستم تغذیه اى نادرست و نامنظم، و خوردن هاى پیاپى و بى موقع در این روزها، سلامت جسمانى همه افراد را از تعادل موجود خارج مى سازد، مگر آنکه پیش از فرارسیدن این روزها، با اراده اى راسخ در نحوه تغذیه مان، تصمیمى جدى اتخاذ کنیم تا نه تنها طى این ایام با مشکلى در سلامتى مواجه نشویم بلکه در پایان نیز، بهترین و زیباترین خاطرات نوروزى را در آغاز دفتر زندگى سال جدید حک کنیم.

در همین راستا توصیه هایى ارائه خواهد شد که رعایت آنها مى تواند از بسیارى نگرانى هاى بکاهد:

پیشنهاد براى افراد در حال رژیم:
هرگز در این ایام بدون مشورت با پزشک خود دستورات رژیمى خود را رها نکنید، زیرا ممکن است نظم ایجاد شده در بدن شما با بى نظمى تغذیه اى در ایام تعطیلات، به اضافه وزن بیشترى منجر شود.

از آنجا که اغلب رژیم هاى ارائه شده از جانب پزشکان متخصص، بر اساس میزان کالرى مورد نیاز هر بدن با توجه به شرایط مختلف سنی، جنسی، قد، استخوان بندى، فاکتورهاى خونى و ... است، لازم است پیش از آغاز تعطیلات با مراجعه به پزشک و یا مطالعه کتاب هاى مربوطه در این زمینه، میزان کالرى هر یک از مواد غذایى و تنقلات موجود در سبد پذیرایى نوروزى مانند آجیل، شیرینى، شکلات و غیره را یادداشت کرده و با برنامه ریزى در مصرف آنها با توجه به میزان کالرى مورد نیاز بدن تان، از پشیمانى هاى بعدى جلوگیرى کنید.

آنچه همه ما را در حفظ سلامت جسمانى در این روزها یارى خواهد داد، ایجاد اندکى تغییر در نحوه اجراى آداب پذیرایى نوروزى است.

کافى است شما چه در نقش میزبان و چه در نقش میهمان، به نکات زیر توجه کنید:
?- ترک عادت تعارف زیاد براى صرف خوراکى ها:

همه به ویژگى مهمان نوازى ما ایرانیان واقفند. این روزها نیز بازار این خصلت پسندیده بسیار داغ است، ولى امان از زمانى که از تعارف به عنوان ابزارى در خدمت این سنت پسندیده، بیش از حد و اندازه استفاده شود که در نهایت ممکن است براى میهمانان به جاى خدمت عامل زحمت گردد.

?- پذیرایى با میوه هاى پوست کنده:

بسیارى از خانواده ها روزى از ایام نوروزى را انتخاب کرده و با اعلام آن به اقوام و خویشاوندان آمادگى خود را براى پذیرایى میهمانان در آن روز به اطلاع مى رسانند. شما مى توانید در چنین روز پر رفت وآمدى در کنار میوه هاى چیده شده در ظروف پذیرایى، تعدادى از میوه ها را (به شرط رعایت کامل بهداشت و با استفاده از دستکش یک بار مصرف) پوست کنده و برش هاى آنها را با تزئینى زیبا بر روى ظرفى بزرگ بچینید. بسیارى از میهمانان، خوردن تنها چند تکه از میوه هاى مختلف را بیشتر از خوردن یک عدد میوه بزرگ کامل ترجیح مى دهند. در پایان در صورتى که از میوه هاى پوست کنده مقدارى باقى ماند، شما مى توانید از آنها کمپوتى لذیذ درست کرده و یا آنکه آنها را خشک کنید.

این روش داراى مزیت دیگرى نیز است. با این روش شما مى توانید براى مصرف میوه هایى که با هزینه گزاف خریدارى کرده اید و تنها لکه هایى بر روى پوست آنها ایجاد شده و دیگر قابل پذیرایى براى مهمان نیست، راهى پیدا کنید.

روزنامه شرق

دوشنبه 5 فروردین 1392  3:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها