0

مطایبه و شوخی در سیره رسول الله ( ص )

 
Mohammad_78
Mohammad_78
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 5
محل سکونت : قزوین

مطایبه و شوخی در سیره رسول الله ( ص )

 

خلاصی از پادرد

 

پیامبر صلی الله علیه و آله در جمع اصحاب و انصار نشسته بودند و پای مبارکشان خسته شده بود؛ ولی با توجه به حیا و ادب بسیار بالایی که داشتند، پای مبارک را دراز نمی کردند. پس از گذشت لحظاتی، یک پایشان را دراز کردند و از حاضران پرسیدند: «این پای من، به چه چیزی شبیه می باشد؟»

هر یک از حضّار، به مقتضای ذوق و سلیقه خود، تشبیهاتی کردند و پیامبر هیچ یک را نپذیرفت. گفتند: «یا رسول اللّه! خودتان بفرمایید که پای مبارکتان شبیه به چیست؟»

حضرت، تبسمی کرده و پای دیگرشان را نیز دراز نموده و فرمودند: «آن پای من، به این پای من شبیه می باشد.»

 

بهشت

 

ائمه طاهرین (ع) خود متخلق به این صفت حسنه بوده و مسلمانان را نیز به بیان شوخی  ومزاح توصیه نموده اند .ناگفته نماند که ائمه معصومین برای شوخی حد و مرز قائل بوده و به ویژه رویه برخی افراد که شوخی کردن را با تمسخر دیگران همراه می کنند مورد نکوهش قرار داده اند .

پیامبر اکرم (ص) که خود نیز شوخ طبع بودند،شوخی جالبی با بلال دارند که خواندن آن خالی از لطف نیست

پیامبر به پیرزنی از قبیله اشجع فرمود: پیرزنان وارد بهشت نشوند. بلال حبشی که سیاه چهره بود، آن پیرزن را ناراحت دید و جریان را به رسول الله(ص) باز گفت. پیامبر(ص) فرمود: سیاه هم به بهشت نمی‌رود. بلال و پیرزن هر دو ناراحت بودند که ناگهان عباس، عموی پیامبر که پیرمرد بود، آن دو را دید و حال آن دو را برای پیامبر بازگو کرد. رسول خدا(ص) فرمود: پیرمرد هم به بهشت نمی‌رود. همه غمگین شده بودند. پیامبر(ص) که چنین دید، همه آنان را فراخواند، دلشان را نرم کرد و فرمود: "خداوند، پیرزنان، پیرمردان و سیاهان را به نیکوترین شکل بر می‌انگیزاند و آنان جوان و نورانی شده به بهشت می‌روند. 

 

 

دوشنبه 5 فروردین 1392  1:42 PM
تشکرات از این پست
farshon
دسترسی سریع به انجمن ها