0

بگو : دوستت دارم، خجالت نکش

 
samanehtajafary
samanehtajafary
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 2436
محل سکونت : خراسان رضوی

بگو : دوستت دارم، خجالت نکش

مهربان، وفادار،‌ اهل زندگی، و با گذشتی مثال زدنی است ولی زبانت نمی ‌چرخد بگویی. مثل این‌كه سربی به زبانت بسته‌اند. وقتی می‌خواهی تمام احساست را یكجا جمع كنی و آن را مثل بمب محبت بر سرش بریزی، عرق سردی بر پیشانی‌ات می‌نشیند و دو دل می‌شوی كه بگویی یا نه. تردید نكن. یك نفس عمیق بكش و غرور و ترس و خجالت را دور بریز و بگو: «دوستت دارم».


 

بگو : دوستت دارم، خجالت نکش

 

بعضی‌ها وقتی می‌خواهند از عشق و محبتشان بگویند و همسرشان را مخاطب احساسات لطیف خود قرار دهند، خیلی معذب می‌شوند. انگار گفتن كلمه دوستت دارم كراهتی دارد كه نباید به زبانش آورد. بعضی‌ها هم هستند كه استدلال می‌آورند اگر علاقه‌شان را بیان كنند، همسرشان جسور می‌شود. حالا بگذریم از این كه بعضی از زن‌ومردها وقتی همسرشان جملات محبت ‌آمیز را نثارشان می‌ كنند پوزخندی می‌زنند كه یعنی عشق را باید در عمل ثابت كرد.اما انگار همه این آدم ‌ها اشتباه می‌ كنند. چون اگر محبت را در دل نگه داری و در خانه قلبت حبسش كنی یا اگر فكر كنی یك جمله با محبت شكستت می‌ دهد و غرور و هیبتت را می‌ شكند آن وقت زندگی جریانی خشك و تكراری می ‌شود كه فقط باید تحملش كرد.

یك، دو، سه، حركت

كار زیاد سختی نیست فقط باید موقعیت‌ شناس و منصف باشی و همیشه یادت باشد كه خوبی ‌های همسرت تو را پایبند او كرده است و او آنقدر لیاقت دارد كه از زبانت بشنود آدمی خوب و دوست‌ داشتنی است. شاید بدترین رفتار مقابل همسری كه دوستش داری و می‌ دانی كه او هم این چنین است دریغ كردن از ابراز محبت باشد نوعی كم گذاشتن از عشق و خسیس بودن در بذل عاطفه.

اما باید از یك جا شروع كرد و ابراز محبت را آموخت. اگر یاد بگیریم به جای آن كه از روی درماندگی، رمانتیك باشیم با چشم باز و امیدوارانه رفتار كنیم، اگر مطمئن باشیم كه خوشبختی نتیجه مهارتی است كه باید بیاموزی ‌اش، اگر تمرین كنیم كه گام اول را دوست داشتن همسر، پرورش دادن عشق در درون خودمان است، اگر ازدواج را راهی برای تغییرات بزرگ و سفری نیازمند حركتی دوشادوش بدانیم و اگر سعی كنیم كه دوستی به همسرمان را به زبان بیاوریم و آن گاه پایمان را فراتر بگذاریم و برایش بگوییم كه چرا دوستش داریم آن وقت زندگی نه تكرار مكررات كه جاذبه ‌ای سحركننده می‌ شود.

پیامبر اسلام (ص)‌ در این باره می ‌گوید: «مردی كه به زنش بگوید تو را دوست دارم تاثیر این سخن برای همیشه در روح او باقی می‌ ماند «یا» هر چه ایمان انسان كامل‌ تر باشد به همسرش بیشتر اظهارمحبت می‌ كند».

خیانتی از جنس كمبود محبت

اگر گفته می ‌شود كه آدم تشنه محبت است حرف بیراهی نیست. شاید با فقر اقتصادی با همه مشكلات و پیامد های ناگوارش بشود كنار آمد اما وقتی پای محبت به میان می ‌آید، تاب تحمل نمی ‌ماند. پس وقتی به محبت نیاز داری و همسرت از نیازت غافل است اگر حس تنوع ‌طلبی‌ات هم به جوش بیاید و ضعف اعتقادات و اخلاقیات نیز چاشنی‌ اش شود آن وقت چیزی كه نباید بشود اتفاق می ‌افتد: خیانت.

خیانت احساسی زمانی روی می ‌دهد كه فرد احساس می ‌كند از نظر عاطفی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه پیدا كرده به طوری كه فرد از صحبت كردن و در میان گذاشتن افكار و علایق خود با شخص دوم لذت می‌ برد و كم‌ كم به این نتیجه می‌ رسد كه اوقات فراغت خود را به جای این كه با همسر بگذراند با دیگری سپری كند

عشق و دوست داشتن

خیلی از آدم‌ها، بویژه زنها، هستند كه از خیانت و بی ‌وفایی همسرشان دل‌خونند و برای خوشبختی از دست رفته‌ شان آه میكشند. حالا اگر همسران همه این افراد را یكسره آدم ‌هایی منحرف و بی‌ قید و بند ندانیم هستند زنان و مردانی كه تنها به امید یافتن محبت و دلخوش كردن به كلمات آرام و سرشار از عشقی كه هیچ وقت نثارشان نشده تن به برقراری ارتباط با فردی دیگر زده‌ اند. روان‌شناسان خیانت مردان را علاوه بر تمایلات جسمی تنوع‌ طلب بودن آنان و مشكلات مالی و عاطفی یا انتقام ‌جویی را دلایل اصلی خیانت در زنان می‌ دانند. البته جذاب نبودن همسر، ضعف اعتقادات مذهبی و پایبند نبودن به اخلاق و سنت، مشكلات شخصیتی و روانی یكی از زوجین یا ازدواج اجباری نیز عواملی هستند كه در بروز خیانت به همسر نقش مهمی دارند. هرچند كه ارضا نشدن حس دوست داشته شدن از سوی همسر اتفاقی است كه نمی ‌توان از آن چشم‌پوشی كرد. امان‌الله قرایی‌ مقدم، آسیب ‌شناس اجتماعی خیانت بین همسران را به 3دسته تقسیم می ‌كند : رابطه احساسی، جنسی و اینترنتی از مهم‌ ترین خیانت‌ ها میان همسران به شمار می ‌آید كه نسبت به انواع دیگر خیانت، رواج بیشتری دارد. او توضیح می ‌دهد: خیانت جنسی زمانی روی می‌ دهد كه هیچ ‌گونه پیوند عاطفی میان فرد و طرف مقابلش وجود نداشته و او تنها به دلیل برقراری روابط جنسی و هیجانی، جذب دیگری شده است.

خیانت احساسی زمانی روی می ‌دهد كه فرد احساس می ‌كند از نظر عاطفی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه پیدا كرده به طوری كه فرد از صحبت كردن و در میان گذاشتن افكار و علایق خود با شخص دوم لذت می‌ برد و كم‌ كم به این نتیجه می‌ رسد كه اوقات فراغت خود را به جای این كه با همسر بگذراند با دیگری سپری كند.

بگو : دوستت دارم، خجالت نکش

 

این در حالی است كه خیانت احساسی زمانی روی می ‌دهد كه فرد احساس می ‌كند از نظر عاطفی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه پیدا كرده به طوری كه فرد از صحبت كردن و در میان گذاشتن افكار و علایق خود با شخص دوم لذت می‌ برد و كم‌ كم به این نتیجه می‌ رسد كه اوقات فراغت خود را به جای این كه با همسر بگذراند با دیگری سپری كند.

این آسیب ‌شناس اجتماعی در توضیح خیانت اینترنتی نیز می ‌گوید: این نوع خیانت به همسر شامل گفتگو، تبادل تصاویر و مشخصات با فردی غیر از همسر قانونی است. ارتباطاتی كه عمدتا از طریق چت صورت می ‌گیرد و در رابطه با مسائل خصوصی است.

مجموعه این گفته ‌ها نشان می ‌دهد كه اگر چه برخی افراد به سبب این كه وفا داری را ارزش نمی ‌دانند و نمی‌ توانند در مقابل ‌‌‌جذابیت‌ های افرادی غیر از همسرشان مقاومت كنند به خیانت رو می‌آورند، اما هستند كسانی كه هدف شان از پشت كردن به همسرشان تنها آرام گرفتن در سایه محبت بوده نه چیز دیگر. پس اگر همسران بدانند و مطمئن شوند كه بهترین و جذاب ‌ترین كلمات را در خانه و از زبان همسرشان می‌ شنوند اگر آدم ‌هایی سالم و بی ‌مشكل باشند بی ‌شك پایبند خانه و خانواده می ‌شوند.

بیایید‌ تمرین كنیم

بعضی زن‌ها فكر می ‌كنند همین كه خانه‌ دار یا آشپز خوبی باشند و بچه ‌‌های سالمی به دنیا بیاورند و خودشان را وقف آنها كنند، همسر خوبی هستند.

در مقابل بعضی مردها هم گمان می‌ كنند كه اگر صبح زود از خانه بیرون بروند و آخر شب با دستی پر به خانه بر گردند و خیال زن را از قسط و بدهی و مشكلات مالی راحت كنند، بهترین همسر دنیا شده ‌اند، اما آنها كه زیر یك سقف رفته‌ اند خوب می‌ دانند كه ارزش محبت و داشتن رابطه ‌ای عاطفی با همسر بالاتر از آن چیزی است كه بتوان آن را با معیار های مادی سنجید.

خوشبخت بودن چیزی نیست كه از آسمان ببارد چرا كه داشتن زندگی خوب و آرامش‌ بخش حاصل مهارتی است كه با تمرین به دست می‌ آید. تمرینی كه نخستین گام آن از جاده مهربان بودن و ابراز محبت می ‌گذرد.

اگر همسرمان ناراحت است باید به احساسش احترام بگذاریم و وقتی خسته است كمكش كنیم، هر وقت به تنهایی احتیاج داریم و می ‌خواهیم با خودمان خلوت كنیم به همسرمان بگوییم و مطمئنش كنیم كه بزودی پیش او برخواهیم گشت، در حضور دیگران به او احترام بگذاریم و از خوبی ‌هایش بگوییم، در جمع و در میهمانی ‌ها بیشتر از سایرین به او توجه كنیم، در مناسبت ‌های خوب زندگی مثل سالروز ازدواج یا تولد مطلبی كوتاه بنویسیم و در آن ابراز عشق و علاقه كنیم، سعی كنیم رفتارمان با او مثل روز های اول آشنایی باشد، صمیمت را چاشنی زندگی كنیم و به جای این كه در مقابل هم بایستیم به موازات یكدیگر حركت كنیم، از همدیگر نظرخواهی كنیم، به كار های روزانه‌ اش علاقه نشان داده و از كار هایی كه انجام می ‌دهد سوال كنیم و ضمن تهیه هدیه برای او از محل كارمان به او تلفن بزنیم و از حالش جویا شویم و مطمئن باشیم كه اگر همه این كارها را انجام دهیم زندگی آرام و همسری مهربان در كنار خود خواهیم داشت.

یک شنبه 4 فروردین 1392  11:46 PM
تشکرات از این پست
abdo_61
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

پاسخ به:بگو : دوستت دارم، خجالت نکش

 


با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی.

 

 

 

بسیار ممنون و سپاسگزارم از فعالیت در این تالار.

 

 
آرزومند و خواهان بهترین ها و زیباترین ها برایت در سال جدید هستم.
 
 
 
اینم از کارت تبریک برای تو دوست گرامی:
 
کارت تبریک 1
 
کارت تبریک 2
 
 
 
 

 

 

بهترین ها و زیباترین ها را برایتان خواستار و خواهانم.

 

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

دوشنبه 5 فروردین 1392  1:32 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها