0

حداقل‌های لازم برای ازدواج

 
samanehtajafary
samanehtajafary
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 2436
محل سکونت : خراسان رضوی

حداقل‌های لازم برای ازدواج

چرا برای خواستگاری نباید هر جایی برویم و یا هرخانواده ای را به حضور بطلبیم؟ برای پاسخ به این سوال دلایل زیادی وجود دارد که به چند مورد آن اشاره می کنیم.

 

خواستگاری رفتن

 

وقتی یک نفر مدام در حال رفتن به خواستگاری، برای پیدا کردن مورد مناسب است یک سری آثار سوء دارد به این صورت که بین گزینه ها مقایسه بی جا پیش می آید که همین کار باعث ایجاد وسواس در انتخاب می شود؛ چون شما دائم در حال مقایسه افراد با هم هستید و می گویید افراد قبلی این ویژگی های خوب را داشتند و حالا که هنوز از بین آن افراد، انتخابی نداشتم پس حتما باید برای ازدواج یک نفر بهتر از آن ها را انتخاب کنم.

با گذشت زمان و بالاتر رفتن سن شما شرط ها و معیارهای شما برای انتخاب سخت تر خواهد شد و بی گمان در انتخاب وسواس بیشتری به خرج خواهید داد. در تمام مدتی که شما در حال رفتن به خواستگاری هستید ممکن است معیارهای جدیدی برای شما به وجود بیاید و حتی این امکان وجود دارد که معیارهای اساسی و اصلی شما با معیارهای فرعی شما قاطی شود و حتی گاهی ممکن است فراموش کنید چه چیزی برای شما اهمیت داشته است و به علت خواستگاری رفتن بیش از حد و یا خواستگار آمدن زیاد برای دختر، خانواده ها و حتی فرزندان خسته شوند و ممکن است معیارهایی را که در ذهن داشتند زیر پا بگذارند و به کسی که زیاد هم مناسب نیست پاسخ مثبت بدهند.

نکته بعدی این که اصلا درست نیست دختر خانم بخواهد هر روز و هر شب جلوی یک نفر بیاید؛ این کار به شدت در روحیه دختر اثر بد می گذارد و باعث می شود از این کار زده شود و یا اصلا دیگر به ازدواج فکر نکند. هزینه ای که این رفت و آمدها برای هردو خانواده در پی دارد؛ (برای خانواده پسر دسته گل و شیرینی و برای خانواده دختر وسایل پذیرایی) هم قابل توجه است.

در کنار این هزینه های مادی هزینه های دیگری هم مثل اتلاف وقت دو خانواده حائز اهمیت است چرا که در این جلسه هاکلی وقت و برنامه هردو خانواده از بین می رود. به همین دلیل باید معیارهایتان را قبل از رفتن به خواستگاری، اولویت بندی کنید؛ معیارها یا اصلی هستند یا فرعی اگر دیدید طرف مقابل با معیارهای اصلی که شما در ذهن دارید فاصله دارد حتی مرحله خواستگاری را هم نادیده بگیرید. ولی در صورتی که در بعضی از معیارهای فرعی کمی با هم تفاوت دارید این فرصت قابل تامل است و می توانید بررسی جزئیات را به جلسه خواستگاری موکول کنید.

برای دو نفر زندگی آرام و مساعدی داشته باشند باید در اخلاق، روحیات و... به هم نزدیک باشند تا بتوانند این زندگی را ادامه دهند. در کل قبل از خواستگاری لازم نیست شما از همه رمز و رازهای خانواده مقابل اطلاع داشته باشید، بلکه شما باید یک سری اطلاعات مهم را که برای رفتن به خواستگاری لازم است بدانید و پس از آن دیگر اطلاعات را در جلسه خواستگاری تکمیل کنید.

فرد باید از سلامتی نسبی برخوردار باشد یعنی این که به کارکرد نسبی زندگی لطمه نزند. این مورد از نکات مهم و قابل تامل است

برخی دیگر از اطلاعاتی که باید قبل از خواستگاری بدانید عبارتند از:

عقیده: اعتقادات افراد از نظر ما در 3 حالت بروز پیدا می کند. ممتاز ، قبول، مردود. خواستگاری رفتن برای تکمیل شناخت و تصمیم قطعی است؛ برای همین باید از قبل بدانید طرف مقابل شما چه نمره ای دارد؛ چنان چه طرف مقابل نتوانست نمره ممتاز را بگیرد حداقل باید نمره قبولی را بگیرد. فکر این را که اعتقادات طرف را می توانید درست کنید یا تغییر دهید از سر خود بیرون کنید چون ازدواج مرحله حساس و مهم در زندگی هر فردی است و نمی توانید بر اساس آزمون و خطا جلو بروید وقتی شما تا نیمه های راه رفتید و بعد از این ازدواج احساس پشیمانی داشته باشید خیلی سخت است که بتوانید موقعیت های گذشته را که از دست داده اید دوباره به دست بیاورید پس در همان اول راه حواستان را خوب جمع کنید و قدم به قدم جلو بروید، با توکل به خدا پشیمانی در کار نخواهد بود به شرط این که احساسی و شتابزده عمل نکنید.

اخلاقیات: البته این مورد اخلاقیات بیشتر در جلسه هایی که دختر و پسر با هم خصوصی صحبت می کنند معلوم می شود ولی تا حدی که ما پیش از خواستگاری لازم است بدانیم این است که فرد از لحاظ روحیات بزرگ منش و بزرگوار باشد که این در تحقیقات پیش از خواستگاری معلوم می شود که آیا فرد روحیه حق پذیری دارد؟ اهل گذشت است یا نه؟ و به همین منوال دیگر سوالات مرتبط با این موضوع. داشتن روحیه حق پذیری باعث می شود حتی در صورت وجود اختلاف سلیقه بتوانید در ادامه مسیر حق خود را بگیرید.

زن و مرد

 

سلامتی نسبی:

فرد باید از سلامتی نسبی برخوردار باشد یعنی این که به کارکرد نسبی زندگی لطمه نزند. این مورد از نکات مهم و قابل تامل است چرا که بعضی اوقات پیش می آید که یکی ازطرفین مشکل جسمانی دارد در آن لحظه باید بسیار دقت داشته باشید که یک وقت از روی احساس ترحم نسبت به طرف مقابل برخورد نکنید. در این لحظات است که هم باید با افراد مطمئن و قابل اطمینان مشورت کنید و هم باید حسابی فکر کنید و بعد با بررسی تمام شرایط تصمیم بگیرید تا پس از مدتی از انتخاب خود پشیمان نشوید.

دل نشین بودن (زیبایی نسبی): یکی از مواردی که در ازدواج برای اغلب جوان ها مهم است زیبایی است. با توجه به این که هیچ فردی پیدا نمی شود که از نظر زیبایی تک باشد ما باید دقت کنیم که زیبایی زودگذر است و هر لحظه امکان این که از بین برود؛ وجود دارد وقتی ما به آیتم زیبایی می رسیم شاید یک فرد زیاد زیبا نباشد ولی مهم این است که به دل ما بنشیند.

سن: ازدواج باید در وقت و زمان مناسب خود براساس شرایطی که به آن اشاره کردیم انجام شود. ازدواج زود هنگام و دیر هنگام هر کدام آثار خاص خود را دارد. هنگامی که می خواهید به خواستگاری بروید یا خواستگار بیاید حتما به سن او توجه کنید فاصله سنی بین دختر و پسر باید مناسب باشد یعنی نه فاصله سنی زیاد باشد و نه کم در حد تعادل و در حدی که به زندگی شما لطمه وارد نکند. در آخر لازم به ذکر است که رفتار و برنامه های خود را هدفمند کنید و به روش اصولی جلو بروید.

 

چهارشنبه 30 اسفند 1391  1:23 AM
تشکرات از این پست
abdo_61
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

پاسخ به:حداقل‌های لازم برای ازدواج

 


با عرض سلام خدمت شما کاربر گرامی.

 

 

 

بسیار ممنون و سپاسگزارم از فعالیت در این تالار.

 

 
آرزومند و خواهان بهترین ها و زیباترین ها برایت در سال جدید هستم.
 
 
 
اینم از کارت تبریک برای تو دوست گرامی:
 
کارت تبریک 1
 
کارت تبریک 2
 
 
 
 

 

 

بهترین ها و زیباترین ها را برایتان خواستار و خواهانم.

 

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

جمعه 2 فروردین 1392  9:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها