0

اعمال مشترک ماه شعبان زمان ارسال : ۱۳۹۱/۴/۱ ۰۰:۰۰:۰۰ - نویسنده : masaf بسم الله الرحم

 
lenditara1
lenditara1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 9088
محل سکونت : همین دورو ورا

اعمال مشترک ماه شعبان زمان ارسال : ۱۳۹۱/۴/۱ ۰۰:۰۰:۰۰ - نویسنده : masaf بسم الله الرحم

 

اعمال مشترک ماه شعبان


بسم الله الرحمن الرحیم

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

اعمال مشترک ماه شعبان

==-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=--=

فضیلت ماه شعبان‏

این ماه از ماههاى بسیار شریف و با فضیلت و منسوب به پیامبر اعظم(ص) است.

آن حضرت فرمود: ماه شعبان، ماه من است. هر كس یك روز از ماه شعبان را روزه بگیرد از نعمت ‏هاى بهشتى بهره‏ مند مى‏ شود.

از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است: امام سجاد (علیه السلام) در ابتداى ماه شعبان، به یارانش فرمود: این ماه شعبان است. رسول خدا (صلی الله علیه وآله) مى ‏فرمود: شعبان ماه من است پس این ماه را با حُبّ به رسول خدا (ص) و تقرب الى اللَّه روزه بگیرید.اعمال ماه شعبان

اعمال این ماه دو قسم است؛

یك قسم مشترك بین همه روزها و شب‏هاى ماه است و قسم دوم اختصاص به روزهاى معینى از ماه دارد.اعمال مشتركِ شب‏ها و روزهاى ماه شعبان‏

- روزه داشتن. روزه گرفتن هر اندازه ممكن باشد، در این ماه مطلوب است. در روایات، از روزه این ماه به «كفّاره گناهان بزرگ» تعبیر شده است. (1)

- استغفار

هر روز، هفتاد مرتبه: «اَسْتَغْفِرُاللَّهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ» گفته شود. (2)

-صدقه دادن‏

از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است كه خداوند، صدقه این ماه را پرورش مى‏دهد و در روز قیامت، آن صدقه به اندازه كوه اُحُد دیده مى‏شود. (3)

- معاشرت نیكو با مردم (4)

- امر به معروف و نهى از منكر (5)

6 هزار بار گفتن ذكر«لا اِلهَ اِلَّا اللَّهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاَّ اِیَّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ». (6)

- خواندن مناجات شعبانیه در هر روز (7)

- صلوات فرستادن بر پیامبر (ص) و اهل بیت آن حضرت‏

امام صادق (علیه السلام) فرمود: در ماه شعبان بر پیامبر و اهل بیت او زیاد صلوات بفرستید.-دعاى صلوات (8)

این دعا از امام سجاد (ع) روایت شده است و در هنگام زوال ظهر هر روز خوانده شود.

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ شَجَرَةِ النُّبُوَّةِ وَمَوْضِعِ الرِّسالَةِ وَمُخْتَلَفِ الْمَلائِكَةِ وَمَعْدِنِ الْعِلْمِ وَاَهْلِ بَیْتِ الْوَحْىِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْكِ الْجارِیَةِ فِى اللُّجَجِ الْغامِرَةِ یَأْمَنُ مَنْ رَكِبَها وَیَغْرَقُ مَنْ تَرَكَهَا الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ وَاللّازِمُ لَهُمْ لاحِقٌ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الْكَهْفِ الْحَصینِ وَغِیاثِ الْمُضْطَرِّ الْمُسْتَكینِ‏وَ مَلْجَأِ الْهارِبینَ وَعِصْمَةِ الْمُعْتَصِمینَ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ صَلوةً كَثیرَةً تَكُونُ لَهُمْ رِضاً وَلِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ اَدآءً وَقَضآءً بِحَوْلٍ مِنْكَ وَقُوَّةٍ یا رَبَّ الْعالَمینَ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الطَّیِّبینَ الْأَبْرارِ الْأَخْیارِ الَّذینَ اَوْجَبْتَ حُقُوقَهُمْ وَفَرَضْتَ طاعَتَهُمْ وَوِلایَتَهُمْ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاعْمُرْ قَلْبى‏بِطاعَتِكَ وَلا تُخْزِنى‏ بِمَعْصِیَتِكَ وَارْزُقْنى‏ مُواساةَ مَنْ قَتَّرْتَ عَلَیْهِ مِنْ رِزْقِكَ بِما وَسَّعْتَ عَلَىَّ مِنْ فَضْلِكَ وَنَشَرْتَ عَلَىَّ مِنْ عَدْلِكَ وَاَحْیَیْتَنى‏ تَحْتَ ظِلِّكَ وَهذا شَهْرُ نَبِیِّكَ سَیِّدِ رُسُلِكَ شَعْبانُ الَّذى‏ حَفَفْتَهُ مِنْكَ بِالرَّحْمَةِ وَالرِّضْوانِ الَّذى‏ كانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَالِه‏ وَسَلَّمَ یَدْاَبُ فى‏ صِیامِهِ وَقِیامِهِ فى‏ لَیالیهِ وَاَیَّامِهِ بُخُوعاً لَكَ فى‏ اِكْرامِهِ وَاِعْظامِهِ اِلى‏ مَحَلِّ حِمامِهِ اَللّهُمَّ فَاَعِنَّا عَلَى الْأِسْتِنانِ بِسُنَّتِهِ فیهِ وَنَیْلِ الشَّفاعَةِ لَدَیْهِ اَللّهُمَّ وَاجْعَلْهُ لى‏ شَفیعاً مُشَفَّعاً وَطَریقاً اِلَیْكَ مَهیَعاً وَاجْعَلْنى‏ لَهُ مُتَّبِعاً حَتّى‏ اَلْقاكَ یَوْمَ الْقِیمَةِ عَنّى‏ راضِیاً وَ عَنْ ذُنُوبى‏ غاضِیاً قَدْ اَوْجَبْتَ لى‏ مِنْكَ الرَّحْمَةَ وَالرِّضْوانَ وَاَنْزَلْتَنى‏ دارَ الْقَرارِ وَمَحَلَّ الْأَخْیارِ

بار خدایا! رحمت فرست بر محمّد و آل محمّد، شجره نبوّت و موضع رسالت و محل رفت و آمد فرشتگان و معدن دانش و اهل بیت وحى. خدایا! رحمت فرست بر محمّد و آل محمّد، كشتى روان در گرداب‏ هاى بى‏ پایان كه در امان است هر كه سوار آن است، و غرقه گردد هر كه آن را وانهد.هر كه بر آنها پیش افتد، از دین جَسته باشد و هر كه از آنها پَس افتد، نابود است و همراه آنها به حقّ رسد.

بار خدایا! رحمت فرست بر محمّد و آل محمّد، پناهگاه محكم و دادرس بیچارگان، پناه گریختگان و نگهدار وابستگان.

بار خدایا! رحمت فرست بر محمّد و آل محمّد، رحمت بسیار كه براى آنها رضایتبخش باشد و حقّ محمّد و آل محمّد را ادا بُوَد، به حول تو و قوّت تو اى پروردگار عالمیان.

خدایا! رحمت فرست بر محمّد و آل محمّد و پاكان و خوش كرداران و نیكان آنان كه واجب كرده‏اى حقوق آنها را، و فرض كرده‏اى طاعت و دوستى ایشان را.

خدایا! رحمت فرست بر محمّد و آل محمّد، و آباد كن دلم را به طاعت خود، و رسوا مكن به معصیت خود، و روزى كن مرا همدردى با كسى كه تنگ گرفته‏ اى بر او از روزى، براى آن‏كه بر من، وسعت رزق دادى از فضل خود، و منتشر كردى بر من از عدلت، و زنده كردى مرا در زیر سایه‏ات؛

و این ماه پیغمبر تو و سیّد رسولان است و این، شعبانى است كه آكندى آن را به رحمت و رضوان خود كه شیوه رسول خدا بود - كه درود خدا بر او و آلش باد - كه آن را روزه مى‏داشت و شب زنده ‏دارى مى ‏كرد براى تواضع به تو در اكرام و گرامى داشت آن، و به همین حال بود تا هنگام مرگش.

بار خدایا! ما را یارى كن در پیروى روشش در این ماه و رسیدن به شفاعت او. بار خدایا! بگر دانش براى ما شفیعى پذیرا شده و راهى مستقیم به سوى خودت، و مرا پیرو او بگردان تا ملاقات كنم تو را روز قیامت و از من راضى باشى و از گناهانم چشم پوشى، و ثبت كرده باشى برایم از طرف خودت رحمت و رضوان، و فرود آورى مرا در دارالقرار و جایگاه مردانِ خوش رفتار.10. انجام اعمال آخرین جمعه ماه شعبان‏

اباصلت مى‏ گوید كه در آخرین جمعه شعبان، خدمت حضرت رضا(ع) رسیدم. فرمود:

اباصلت! بیش‏تر ماه شعبان گذشت و این آخرین جمعه آن است. كوتاهى‏ هاى گذشته را در آن جبران نما، به كارهاى سودمند بپرداز. دعا، استغفار و خواندن قرآن را بیش‏تر كن، از گناهانت توبه نما تا با خلوص از ماه خدا (رمضان) استقبال كنى. در باقى‏مانده این ماه، این ذكر را فراوان بگو:اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَكُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضى‏ مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْهُ! (9)

بار خدایا! اگر در گذشته ماه شعبان مرا نیامرزیده‏اى، در باقیمانده این ماه، مرا بیامرز.

التماس دعا

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

www.MASAFPORTAL.com

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

منابع :

1- مفاتیح الجنان ، شیخ عباس قمى، افتخارى، تهران، 1375 ش.ص 91.

2- همان، ص 90.

3- همان، ص 91.

4- همان، ص 59.

5--عروة الوثقى، الطباطبایى الیزدى، 2 ج، دارالكتب الاسلامیة، تهران 1397 ق. ج 1، ص 461.

6- مفاتیح الجنان، ص 155.

7- همان، ص 156.

8- همان.

9- همان، ص 73.

10- مصباح المتهجّد، محمدبن الحسن الطوسى، مؤسسه فقه شیعه، بیروت، 1411 ق.ص 757.

چهارشنبه 30 اسفند 1391  12:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها