0

سال‌ها مبارزه و مجاهدت!

 
lenditara1
lenditara1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 9088
محل سکونت : همین دورو ورا

سال‌ها مبارزه و مجاهدت!

 

سال‌ها مبارزه و مجاهدت!


به حضرت زهرا(س) توسّل کرده و زیر لب با خودم گفتم: یا حضرت زهرا! من فقط برای دفاع از شما و آبروی شما به پای چوبۀ دار آمده‌ام. یاری‌ام کن! وقتی طناب دار را کشیدند پس از حدود ۳۰ ثانیه طناب پاره شد و من بیهوش شدم و دیگر چیزی از آن لحظه به یاد نمی‌آورم و وقتی به هوش آمدم ۳۵ روز گذشته بود و در یکی از بیمارستان‌های مدینه بستری بودم و فهمیدم، نجات یافته‌ام.علّامه شیخ محمّد العمری معروف به لیث الشّیعه (پدر روحانی شیعیان) پس از دو هفته بستری در بیمارستان مدینه دارفانی را وداع گفت.

این تیتر خبری بود که در تاریخ 4/11/1389 روی تلکس خبرگزاری‌ها قرار گرفت. ما نیز به همین مناسبت شرح مختصری از زندگانی این مجاهد بزرگ شیعه به خوانندگان محترم موعود تقدیم می‌کنیم.

علّامه شیخ محمّد العمری در سال1911م. در مدینه منوّره به دنیا آمد، 16 ساله بود که همراه پدرش شیخ علی بن احمد العمری وارد «حوزۀ نجف اشرف» شد.

ایشان از شاگردان علّامه نایینی وآیت الله سیّد ابوالحسن اصفهانی بود. پس از مدّت‌ها تحصیل در نجف در سال 1950م. برای تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) به مدینه بازگشت. بیش از 60 سال خدماتی را به اقلیت شیعۀ عربستان ارائه داد؛ بسیاری از زائران مدینه در نماز جماعت وی شرکت و پشت سر ایشان نماز خوانده‌اند.

دفتر و محلّ کار ایشان در مزرعه‌ای به نام «نخاوله» منطقۀ شیعیان بود. یکی از ساکنان منطقۀ نخاوله می‌گوید: محلّ کار ایشان در حسینیه‌ در نزدیکی «مسجد‌النبی(ص)» قرار داشت و او با دست خود آن حسینیه را در نزدیکی حرم پیامبر(ص) و «قبرستان بقیع» ساخت و نگهداری کرد امّا چون آن مکان را به بهانه ساخت خیابان تخریب کردند در قسمت حاشیه‌ای شهر مدینه و در جوار نخلستان‌ها سکنا گزید.

این عالم شیعی «عربستان»، مثل دیگر شیعیان این کشور از دست دستگاه وهّابی سعودی در امان نبود و ۴۵ سال از عمرش را در زندان‌های وهّابیون عربستان سپری کرد و چند سال پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، از زندان آزاد شد.

حمایت از انقلاب اسلامی و شیعیان لبنان
شیرازی از آگاهان به مسائل شیعیان عربستان در ادامۀ صحبت‌هایش دربارۀ علّامه العمری از حمایت او از انقلاب اسلامی می‌گوید و می‌افزاید: شیخ محمّد علی العمری در نجف درس خوانده و مقدار کمی هم در «ایران»‌؛ ایشان به «تهران» و «قم» و «مشهد» زیاد آمده است‌ و با ایران ارتباط دارد البتّه خودش در این خصوص چیزی به ما نگفته‌ امّا بسیار مؤیّد انقلاب است و مسائل ایران را به دقّت دنبال می‌کند.

وی دربارۀ کمک‌های او و شیعیان مدینه به شیعیان «لبنان» می‌گوید: شیعیان یک صندوق صدقات دارند که آن را به شیخ محمّدعلی العمری می‌دهند تا در میان نیازمندان توزیع کند. برای مثال‌، در جریان جنگ ۳۳ روزۀ لبنان‌، من دیدم که آنها پول‌هایشان را جمع می‌کنند و به شیخ می‌دهند؛ در نماز یک کیسه‌ای را می‌چرخاندند و پول‌ها را در آن می‌ریختند؛ مبلغ زیادی برای کمک به حادثه‌دیدگان لبنان‌ جمع شد که البتّه سعی می‌کردند این کار پنهانی باشد.

بخشی از کرامات ایشان
علّامه العمری ۴۵ سال زندان دولت عربستان سعودی را تحمل کرد.
شیرازی در این باره می‌گوید: شیخ محمّد علی العمری فرد بسیار مبرّز و زجر کشیده‌ای است‌؛ دولت سعودی چندین بار حکم اعدام ایشان را صادر کرد‌ امّا خوشبختانه اجرا نشد و کسانی که حکم را صادر کرده بودند، مشکلاتی برایشان به وجود آمد و دچار بلا شدند.

علّامه العمری در یکی از این جریان‌ها سال‌ها پیش با انتشار اعلامیه‌هایی در دفاع از شیعیان و حقوق آنها در عربستان و به‌ویژه شهر مدینه بین اقشار مختلف مردم، به اصرار وهّابی‌ها به زندان افتاد و دادگاه سعودی وی را به اعدام محکوم کرد امّا علّامه العمری از اعدام جان سالم به در برد.

وی خاطرۀ آن حادثه را این چنین تعریف کرده است: همه چیز دست به دست هم داد تا من را اعدام کنند و پس از چندماه زندانی شدن سرانجام روز اعدام فرا رسید؛ من را در ملأ عام و مقابل دیدگان هزاران شیعه و برخی عاملان حکومت به پای چوبۀ دار بردند و طناب را به گردنم انداختند؛ به حضرت زهرا(س) توسّل کرده و زیر لب با خودم گفتم: یا حضرت زهرا! من فقط برای دفاع از شما و آبروی شما به پای چوبۀ دار آمده‌ام. یاری‌ام کن! وقتی طناب دار را کشیدند پس از حدود ۳۰ ثانیه طناب پاره شد و من بیهوش شدم و دیگر چیزی از آن لحظه به یاد نمی‌آورم و وقتی به هوش آمدم ۳۵ روز گذشته بود و در یکی از بیمارستان‌های مدینه بستری بودم و فهمیدم، نجات یافته‌ام.

این عالم ربّانی دو هفته پیش [از وفاتش] در اثر جمع شدن آب در کبدش به کما رفت و در بخش مراقبت‌های ویژۀ بیمارستان ملّی مدینۀ منوّره بستری شد.
هرچند شیعیان مدینۀ منورّه در طول این دو هفته با تضرّع به درگاه احدّیت شفای او را از خداوند خواستند امّا در صبح روز اربعین حسینی دار فانی را وداع گفت.

ماهنامه موعود شماره 121

یک شنبه 27 اسفند 1391  10:58 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها