0

avast 5، آنتی ویروسی مطمئن

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

avast 5، آنتی ویروسی مطمئن

 

وجود یک آنتی ویروس بر روی هر کامپیوتری از ضروریات است. نرم افزارهای ضد ویروس زیادی وجود دارند که می توانند کامپیوتر را در برابر ویروسها حفظ کنند، اما لازم است در انتخاب آنتی ویروس و استفاده از آن، دقت کنیم. چرا که باید آگاه باشیم آنتی ویروسی مناسب است که بتواند علاوه بر حفاظت کامپیوتر در برابر ویروسها، مصرف حافظه کمتر و قابلیت های بیشتری نیز اختیار ما قرار دهد. با توجه به این توصیفات، در ادامه ی آموزش avast نسخه 4.8 به معرفی نسخه جدید آنتی ویروس اَوست خواهیم پرداخت.

در این مطلب نحوه دانلود، نصب، ثبت و همچنین استفاده از این نرم افزار رایگان را بررسی می کنیم.

ملزومات نصب
حداقل سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز برای نصب اَوست به شرح زیر است:
پردازنده Pentium3
۱۲۸ مگابایت رم
۱۰۰ مگابایت حافظه خالی در هارد
همچنین این آنتی ویروس بر روی ویندوز 2000، ایکس پی، ویستا و 7 (32/64 Bit) قابل نصب است.

قابلیتها و محدودیتها
تعدادی از قابلیتهای این آنتی ویروس رایگان به شرح زیر هستند. (قابلیتهای جدید نسبت به نسخه 4.8 با علامت * مشخص شده اند):

-کد و شناسایی
-موتور آنتی ویروس و آنتی اسپایور: این قابلیت در نسخه 4.8 نیز وجود داشته که در این نسخه بهبودهایی در آن حاصل شده است.
-محافظت بیدرنگ در برابر روت-کیتها: تکنولوژی منحصر به فرد اَوست با نام on access متصدی این امر است.
-هوشمندی بیشتر: نسخه 5.0 اَوست با توجه به بازخورد کاربران در نسخه های قبلی از رفتار هوشمندانه تری نسبت به نسخه های پیشین خود برخوردار است.
-Code emulator*: در صورتی که برنامه ای دچار مشکل شود، اَوست قسمتی از کد برنامه را تقلید و آن را از وجود کدهای مخرب احتمالی ایزوله می کند.
-Heuristics engine*: در نسخه  ی جدید اَوست مالور ها و بد افزارهایی که در تعاریف معمولی، قابل شناسایی توسط آنتی ویروس نیستند، شناسایی می شوند. این موتور قدرتمند از فناوری شناسایی فایل ها و کدهای مخرب برخوردار است که قابلیت مهمی به شمار می رود.
-قابلیت جلوگیری از اجرای برنامه های ناخواسته: در صورتی که برنامه هایی همانند ریموت ها یا کیلاگرها به صورت ناخواسته در سیستم اجرا شوند، اَوست جلوی اجرای آنها را می گیرد. البته کاربر می تواند در صورت لزوم با مراجعه به تنظیمات مربوطه جزئیات اجرا و منع اجرای این نرم افزارها را مشخص نماید.

-اسکن
-Boot-time scanner: با استفاده از این قابلیت می توان اجازه اسکن فایل های کامپیوتر را هنگام بوت شدن ویندوز و قبل از اجرا شدن آن به اَوست داد. در این صورت فایلها و ویروسهای مخربی که در زمان بوت شدن یا پس از اجرای ویندوز فعالیت خود را آغاز می کنند در دام اَوست گرفتار می شوند.
-اسکن زمان بندی شده: با استفاده از این قابلیت، می توانید اَوست را طوری برنامهریزی کنید که در زمان یا زمان های مشخص، عملیات اسکن را آغاز نماید.
-Wake-up for scan: در صورتی که ویندوز شما در زمانبندی تعیین شده برای اسکن، در حالت Sleep یا Hibernate باشد، توسط اَوست برای انجام عملیات اسکن آماده به کار می شود.
-avast! intelligent Scanner*: با استفاده از این قابلیت می توانید تا ۸۰ درصد از حجم فایل هایی که لازم است برای ویروس یابی بررسی شوند، کم کنید. بدین ترتیب برنامه ها و فایل هایی که بدون تغییر بمانند توسط این سیستم تشخیص داده می شوند، تا از اسکن مجدد آنها جلوگیری و در زمان اسکن فایل ها صرفه جویی شود.

-سپر محافظ 
-Behavior Shield*: این قابلیت در اَوست بر اساس فاکتورها و خصوصیاتی از جمله فایل های سیستمی، رجیستری و شبکه، با توجه به رفتارهای هر فایل و برنامه، از فعالیت هر فایل خرابکار جلوگیری می کند.
-از دیگر سپرهای محافظ که در اَوست وجود دارند می توان به File system Shield, Mail Shield, Web Shield, P2P Shield, IM Shield و Network Shield اشاره کرد، که هر کدام با توجه به حیطه فعالیت، از بروز رفتارهای مخرب پیشگیری می کنند.

-به روز رسانی
-به روز رسانی هوشمند: در سیستم به روز رسانی هوشمند اَوست، سایز فایلهای آپدیت کم می شود و بدین ترتیب شاهد کاهش حجم آپدیت خواهید بود.
-به روز رسانی سریع*: در نسخه های قبل، نصب فایل های دانلود شده (در مرحله دوم آپدیت) به قدرت پردازنده، فضای آزاد RAM و در نهایت سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر بستگی داشت، اما در نسخه 5.0 نصب فایل های جدید وابسته به عوامل مذکور نبوده و به مراتب سریعتر نیز انجام می شود.

Gaming-
-Silent/Gaming Mode*: اَوست نسخه ی 5.0 با قابلیت تشخیص نرم افزارها و بازی هایی که در حالت تمام صفحه اجرا می شوند، اخطارها و پنجره های pop-up را در حین اجرای برنامه های مذکور، غیرفعال می کند.

CPU optimizing -
-Multi-threaded scanning optimization*: در این نسخه از اَوست، سرعت اسکن برای کامپیوترهای مجهز به پردازنده چند هستهای سریعتر از نسخه های قبل است.
-Green computing: در نسخه جدید میزان مصرف انرژی بهینه شده است.

-متفرقه
-گزارش بی درنگ گرافیکی
-رابط کاربر گرافیکی بهتر*: در این نسخه از اَوست، رابط کاربری تغییر عمده ای کرده و کاربر به راحتی می تواند به قابلیت های برنامه دسترسی داشته باشد.
-پردازش اتوماتیک
توجه کنید که برخی قابلیت هایی که در بالا به آنها اشاره شده مربوطه به نسخه غیر رایگان اَوست هستند که امکاناتی همچون فایروال، آنتی اسپم، سپر محافظ اسکریپتهای خطرناک و اسکن توسط خط فرمان در این نسخه رایگان وجود ندارند.
توصیه می شود در صورتی که قصد استفاده از نسخه رایگان اَوست به عنوان آنتی ویروس کامپیوتر خود دارید، برای تجهیز کامپیوتر به موارد ذکر شده ای که در نسخه رایگان اَوست وجود ندارند، از سایر نرم افزارها (فایروال و …) استفاده نمایید.

دانلود 
برای دانلود avast نسخهی 5.0 به آدرس زیر مراجعه کنید:

صفحه دانلود avast 5.0 

سپس بر روی کلید Download* کلیک نمایید تا به صفحه ای از سایت Cnet منتقل شود. سپس بر روی کلید Download avast Free Antivirus کلیک کنید. لحظاتی پس از کلیک، دانلود این نسخه از آنتی ویروس اَوست آغاز می شود.

راهنمای نصب
پس از اتمام دانلود، با اطمینان از اینکه نرم افزار آنتی ویروس دیگری بر روی سیستم خود ندارید، فایل مربوطه را اجرا کنید تا نصب برنامه آغاز شود. توجه کنید که در صورت استفاده از یک آنتی ویروس دیگر، قبل از آغاز مراحل نصب اَوست، لازم است آنتی ویروس قبلی را Uninstall نموده و سیستم را ریستارت کنید.

سپس با اجرای فایل دانلود شده، نصب اَوست را مانند نصب سایر برنامه ها بر روی ویندوز خود انجام دهید. در صورتی که نصب به صورت سفارشی را انتخاب کردید، دقت کنید که همه Shield های برنامه را علامت زده باشید. توصیه می شود پس از نصب، سیستم را ریستارت نمایید.

رجیستر کردن برنامه 
پس از نصب اَوست، در صورت باز کردن آن با پنجره ای شبیه زیر مواجه می شوید که نشان می دهد برنامه تا ۳۰ روز دیگر قابل استفاده است.

01-1avast5-negahbaan.JPG

رجیستر کردن avast 5.0 نسبت به نسخه های پیشین بسیار ساده است. برای انجام این کار لازم است به اینترنت متصل باشید. سپس مطابق شکل زیر بر روی Registration کلیک کنید. این منو از زیرمنوهای بخش MAINTENANCE و در سمت چپ پنجره اصلی است. با کلیک روی Registration با نمایی همانند تصویر زیر مواجه می شوید.

32-avast5-negahbaan.jpg

با کلیک بر روی گزینه سبز رنگ Register now پنجره ای مشابه زیر برای شما نمایان می شود که اطلاعاتی همانند نام، آدرس ایمیل و سایر اطلاعات را از شما درخواست می کند.

33-avast5-negahbaan.jpg

با پر کردن فیلدهای مربوطه و کلیک بر کلید Register for free license، در صورتی که اطلاعات را درست وارد کرده باشید، در پنجره کوچکی شبیه زیر، برای ثبت برنامه از شما تشکر می شود.

34-avast5-negahbaan.jpg

در صورت مشاهده این پنجره، برنامه با موفقیت رجیستر شده است و برای یک سال قابل استفاده می باشد. در این صورت اگر دوباره به این قسمت مراجعه نمایید، با تصویری شبیه زیر مواجه می شوید.

15-avast5-negahbaan.JPG

پس گذشت این مدت نیز با ثبت مجدد می توانید از آن استفاده کنید.

به روز رسانی اَوست
شما می توانید بلافاصله پس از نصب برنامه را آپدیت نمایید. برای این کار ابتدا برنامه را باز نمایید. این کار را می توانید با دوبار کلیک بر روی آیکون برنامه در دسکتاپ انجام دهید. همچنین با راست کلیک بر آیکون برنامه - در قسمت Tray Icons - و انتخاب گزینه اول نیز پنجره اصلی برنامه مشاهده می شود.
برای آپدیت برنامه پس از باز شدن پنجره اصلی از قسمت MAINTENANCE در منوهای سمت چپ، گزینه Update را انتخاب نمایید. بدین ترتیب با تصویری مشابه شکل زیر مواجه می شوید.

14-avast5-negahbaan.JPG

همانطور که مشاهده میکنید، دراین قسمت دونوع به روز رسانی امکان پذیر است. جهت به روز رسانی موتور اَوست بر روی کلید اول کلیک نمایید تا با پنجره زیر مواجه شوید.
همانطور که مشاهده می کنید، در این قسمت دو نوع به روز رسانی امکان پذیر است. جهت به روز رسانی موتور اَوست بر روی Update engine and virus definitions کلیک نمایید تا با پنجره زیر مواجه شوید.

14-1-avast5-negahbaan.JPG

آپدیت برنامه از این طریق دو مرحله را شامل می شود که در مرحله اول که در تصویر بالا مشخص شده، اَوست در حال دانلود بسته های به روز رسانی می باشد. پس از گذشت این مرحله (که با توجه به تعداد و حجم بسته های به روز رسانی زمانگیر خواهد بود)، در صورتی که آپدیت با موفقیت به اتمام برسد، با مرحله دوم که در تصویر زیر مشخص شده مواجه خواهید شد.

14-2-avast5-negahbaan.JPG

اطلاعاتی همانند زمان دانلود، حجم بسته ها و سروری که دانلود از آن انجام شده در مرحله دوم آپدیت موتور برنامه به نمایش در می آید.
توجه: دقت کنید که به روز رسانی موتور اَوست بسیار اهمیت دارد. بهتر است آپدیت برنامه را به تعویق نیاندازید چرا که در صورت تعویق طولانی مدت در آپدیت برنامه، احتمال ناتوانی اَوست در برابر ویروس های جدید وجود دارد.
در صورتی که نسخه جدیدی از برنامه ارائه شده باشد، می توانید به راحتی با کلیک بر روی کلید Update Program که در تصویر بالا هم وجود دارد، این کار را انجام دهید. بدین ترتیب تصویری مشابه زیر را پس از کلیک مشاهده خواهید کرد.

14-3-avast5-negahbaan.JPG

پس از آپدیت برنامه احتمالاً برنامه در پنجره ای کوچک از شما درخواست ریستارت می کند. پس برای اتمام موفقیت آمیز به روز رسانی اَوست، کلید Yes را کلیک کنید.

14-4-avast5-negahbaan.JPG

اسکن
Scan now 
اسکن کامل کامپیوتر از مهمترین مراحلی است که باید پس از رجیستر و آپدیت برنامه انجام دهید. اما اسکن توسط اَوست انواع مختلفی دارد که در اینجا به آنها می پردازیم.

02-avast5-negahbaan.JPG

Quick scan
اسکن کامپیوتر توسط اَوست از طریق این گزینه، شامل اسکن حافظه و همچنین پارتیشن های کامپیوتر می شود. انجام اسکن از این طریق با سرعت بیشتر و البته دقتی به مراتب کمتر نسبت به اسکن کامل انجام می شود.

03-avast5-negahbaan.JPG

Full system scan
اسکن کامل کامپیوتر با کلیک بر روی این گزینه در صفحه Scan now امکان پذیر است. با کلیک بر روی آن کلیه پارتیشن ها، حافظه و حتی درایوهای جانبی بدون کم و کاست جهت جستجوی ویروس های احتمالی اسکن می شوند. توصیه می شود پس از نصب و به روز رسانی اَوست حتماً یکبار این اسکن را انجام دهید.

Removable media scan 
با کلیک بر روی این گزینه تنها فلش دیسک ها و سی دی هایی که در درایو قرار گرفته اند اسکن خواهند شد. این قسمت برای نابودی و قرنطینه سریع فلش دیسک و سی دی ها مناسب است.

Select folder to scan 
با استفاده از این قسمت می توانید تنها پوشه ای خاص را انتخاب و اسکن نمایید. بدین ترتیب پس از کلیک روی آن با پنجره ای مواجه می شوید که می توانید درایوها و پوشه های مورد نظر را برای اسکن انتخاب نموده و OK را کلیک کنید تا اسکن آن شروع شود.

Boot-time scan 
در مورد این قابلیت اَوست در بخش قابلیت های نرم افزار توضیح داده شد. این امکان در اَوست به شناسایی ویروس هایی که اجازه اجرا آنتی ویروس و سایر برنامه ها را در محیط ویندوز نمی دهند، کمک خواهد کرد.

05-avast5-negahbaan.JPG

برای بهره بردن از این قابلیت، کافی است با مراجعه به آن، بر روی کلید Schedule Now کلیک کنید و سیستم را ریستارت نمایید. می توانید در قسمت پایین تنظیمات مربوط به اسکن را تغییر دهید. برای مثال می توانید پوشه یا درایو خاصی را برای Boot-time scan انتخاب کنید. همچنین امکان تنظیم اسکن برای بررسی نرم افزارها و فایل های فشرده نیز وجود دارد.

Scan log
با مراجعه به این قسمت، می توانید گزارش کلیه اسکن های انجام شده را با جزئیاتی مطلوب مشاهده کنید.
در این قسمت همانطور که در تصویر مشخص است، جزئیاتی از قبیل نوع، تاریخ، زمان و نتیجه اسکن را می توان مشاهده و بررسی کرد.

06-avast5-negahbaan.JPG

سپرهای حفاظتی اَوست 
همانطور که در بخش قابلیت های اَوست توضیح داده شد، اَوست سپرهای محافظی برای جلوگیری از انواع نفوذها در خود دارد. این سپرها از حملاتی که ممکن است از طرق مختلف به سیستم نفوذ، و به آن صدمه وارد کنند، جلوگیری می کنند.

File system shield 
این سپر، در واقع محافظ بی درنگ سیستم (real-time protection) برای جلوگیری از نفوذ ویروس ها و فایل های مشکوکی که ممکن است به هر طریقی وارد کامپیوتر شوند، می باشد. برای مثال در صورت اتصال یک فلش دیسک آلوده، در صورتی که فعالیت فایل مشکوکی آغاز شود، File system shield آن را تشخیص داده و از فعالیت آن جلوگیری می کند.

07-avast5-negahbaan.JPG

با زدن کلید Stop که در تصویر زیر نیز مشخص است، می توانید به طور موقت File system shield را غیرفعال کنید.

Mail shield
این سپر ایمیل های دریافتی شما را قبل از باز شدن بررسی می کند تا شانسی برای ضرر رسانی به سیستم شما نداشته باشند.

08-avast5-negahbaan.JPG

Web shield
در صورت فعال بودن این سپر، کلیه فعالیت هایی که به هنگام استفاده از مرورگر انجام می دهید، زیر نظر گرفته می شود و در صورت بروز هر گونه مورد مشکوک، این سپر حتی قبل از اینکه مرورگر اخطار مرتبطی نمایش دهد، از آن جلوگیری می کند.

09-avast5-negahbaan.JPG

P2P shield
در صورتی که شما از برنامه های P2P نظیر یوتورنت استفاده می کنید، این سپر حافظ قدرتمندی برای محافظت از سیستم شما است. این سپر با تشخیص برنامه هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند، آنها را تحت نظر می گیرد تا از بروز مشکلات احتمالی هنگام استفاده از این برنامه ها، پیشگیری کند.

10-avast5-negahbaan.JPG

IM shield
این سپر فعالیت برنامه های مخصوص چت را تحت نظر دارد. برای مثال هنگامی که فایلی را از دوست و یا همکار خود توسط این برنامه ها دریافت کنید، قبل از هر چیز توسط این سپر مورد بررسی قرار می گیرد.

11-avast5-negahbaan.JPG

Network shield
سپر حفاظتی شبکه نقش مهمی را در مقابله با ورود ویروس ها و همچین جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز به سیستم شما از طریق شبکه بازی می کند. پس فعال بودن همیشگی آن الزامی است.

12-avast5-negahbaan.JPG

Behavior shield
این سپر که از قابلیت های جدید اَوست به شمار می رود، می تواند از کامپیوتر شما در برابر فعالیت های تعریف نشده و جدید محافظت کند. این قابلیت با استفاده از بازخوردهای کاربران کارایی خود را به دست آورده و در قابلیت های اَوست قرار گرفته است.

 

صندوقچه ویروس ها Virus Chest

16-avast5-negahbaan.JPG

َوست این قابلیت را دارد که ویروس هایی که شناسایی می کند در مکانی امن نگهداری و در واقع قرنطینه کند. این مکان امن همان Virus Chest است. تصور کنید که فایل مهمی دارید که با ویروسی ناشناخته آلوده شده است. در صورتی که اَوست فایل مورد نظر را ویروس تلقی کند، هنگام پاکسازی، ممکن است بخاطر ناشناخته بودن ویروسی که فایل شما را آلوده کرده، به جای پاکسازی فایل از ویروس، آن را Delete کند. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید فایل مورد نظر را در صندوقچه ویروس ها قرنطینه کنید، تا اَوست در آپدیت های بعدی، آن را دوباره چک کرده و احتمالاً پاکسازی نمایید.
برای این کار، در آغاز عملیات پاکسازی، می توانید در مورد رفتاری که با فایل مورد نظر می شود، تصمیم گیری کنید. و برای فرستادن آن به صندوقچه ویروس ها گزینه Move to chest را انتخاب کنید.

-سوالات متداول
سوال: چگونه می توانم تنظیمات به روز رسانی اَوست را تغییر دهم؟

پاسخ: بر روی گزینه SETTINGS در بالا سمت راست پنجره اصلی اَوست، کلیک کنید تا پنجره تنظیمات برنامه باز شود. از منوی سمت چپ این پنجره، Update را انتخاب نمایید تا تنظیمات آن را در پنجره ای مشابه زیر، مشاهده نمایید.

19-avast5-negahbaan.JPG

در این پنجره می توانید به روز رسانی های پایگاه داده های برنامه و همچنین خود اَوست را تغییر دهید.
اگر می خواهید به روز رسانی به صورت اتوماتیک انجام شود، گزینه Automatic Update را مطابق تصویر بالا کلیک کنید. در صورتی که انتخاب گزینه Ask when update is available را انتخاب کنید، در صورت وجود به روز رسانی جدید، برنامه از شما برای آپدیت اجازه خواهد گرفت. برای اینکه آپدیت را به صورت دستی انجام دهید، می توانید Manual update را انتخاب نمایید.

-سوال: چگونه می توان بر روی اَوست، رمزعبور گذاشت؟

پاسخ: رمزعبور همواره سدی در برابر نفوذ در همه زمینه ها است. برای نرم افزارها نیز رمزعبور همانند یک لایه محافظ برای جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز عمل می کند. در اَوست نیز رمزعبور مانع پاک کردن سهوی یا عمدی برنامه و همچنین توقف عملیات اسکن بی درنگ آن، توسط افراد غیرمجاز می شود. پس توصیه می شود رمزعبوری مناسب برای اَوست انتخاب کنید. برای تنظیم رمزعبور باید به قسمت SETTINGS برنامه رفته و مطابق شکل زیر، از منوی سمت چپ گزینه Password را انتخاب نمایید.

23-avast5-negahbaan.JPG

سپس گزینه Protect avast! with a password را تیک زده و رمزعبور مورد نظر خود را در آن تایپ نمایید. همچنین می توانید قسمت هایی از برنامه که تغییر در آنها نیازمند رمزعبور است را نیز مشخص نمایید.

-سوال: در صورتی که رمزعبوری برای اَوست انتخاب کنیم و آن را پس از مدتی فراموش کنیم چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ: دقت کنید که رمزعبور انتخابی شما طوری انتخاب شود که آن را از یاد نبرید. چرا که فراموش کردن آن، به منزله قفل شدن اَوست بر روی آخرین تنظیمات و تغییراتی است که در آن داده اید. در صورت فراموش کردن رمزعبور، حتی در صورت نیاز قادر به پاک کردن اَوست نیز نمی باشید.

-سوال: چگونه می توان Gaming Mode را فعال کرد؟

پاسخ: برای فعالسازی این حالت در اَوست، پس از مراجعه به قسمت SETTINGS از منوی سمت چپ، Silent/Gaming Mode را انتخاب کرده و گزینه اول را (Silent/Gaming Mode) تیک بزنید.

شنبه 26 اسفند 1391  11:07 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها