0

18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

 
voiceofrain
voiceofrain
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1391 
تعداد پست ها : 2005
محل سکونت : اصفهان

18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

معمولا كسانی از یكدیگر می‌رنجند كه از هم توقع داشته باشند و كسانی از هم توقع دارند كه یكدیگر را دوست داشته باشند بنابراین زن و شوهری كه ازدواج آنها بر اساس مهر و محبت بنا شده است، حق دارند بیش از دیگران از هم برنجند. بدیهی است كه رنجش، طبیعی است اما باید مراقب باشیم رنجش خود را از همسرمان پنهان نكنیم زیرا رنج‌های كوچك و جزئی به‌ تدریج در روح و روان انباشته می‌شود، به‌طوری كه جرقه‌ای می‌تواند، این خشم بی‌پایان را شعله‌ور كند.

هر سیستم حرارتی یك ترموستات دارد. ترموستات روان ما نیز تخلیه فشارهای درونی است. با آشنایی با شیوه تخلیه فشارهای درونی باید تنش‌های انباشته‌ شده در وجود خود را خارج كنیم. با گفت‌ وشنود می‌توان هر رنجش و دلگیری‌ای را از خود دور كرد، به‌شرطی كه با فن گفت‌ و گو و راه رفع دلخوری آشنایی كافی داشته باشیم.

مذاكره پدیده‌ای نوظهور نیست كه بخواهیم آن را توضیح دهیم. ما در تمام لحظات و دقایق زندگی خود با این امر مهم سروكار داریم. هنگامی كه با راننده تاكسی بر سر مبلغ كرایه بحث می‌كنیم، زمانی كه با مغازه‌دار در مورد خرید جنس چانه می‌زنیم یا آنگاه كه قصد خرید اتومبیلی داریم، پس چرا زن و شوهر كه از همه به هم نزدیك‌ترند، نمی‌توانند در مواردی با یكدیگر مذاكره كنند؟

در زندگی زناشویی، دلخوری‌ها، رنجش‌ها، شكایت‌ها و مشاجره‌ها فراوان است. اگر چنین نباشد، باید نگران بود زیرا به یقین رابطه زوج‌ به سردی گراییده و حتما به هم بی‌اعتنا یا دست‌كم، بی‌تفاوت شده‌اند. آنها از هم رنجش دارند، به زندگی یكنواخت خود ادامه می‌دهند اما اگر بخواهند به بهبود روابطشان كمك كنند، باید نحوه بهتر گفت‌وگو كردن را بیاموزند زیرا زندگی مشترك ادامه دارد. در غیر این صورت، ناگزیر برای شناخت طرف مقابل و خواسته‌های او به حدس و گمان متوسل می‌شوند. مشخص است این شناخت نمی‌تواند درونی و عمیق باشد. رنجش‌ها مزید بر علت می‌شود و كار به گوشه و كنایه می‌كشد، به این ترتیب روزبه‌روز رابطه زن و مرد وخیم‌تر خواهد شد.

چرا مذاكره نمی‌كنیم؟
در تمام مراحل فوق، همكلام و هم‌صحبت شدن می‌تواند درهای آشتی را بگشاید. گاه خجالتی‌بودن باعث می‌شود برای رفع دلخوری‌ها قدم پیش نگذاریم و منتظر اقدام طرف مقابل باشیم. گاه از واقعیت فرار و مشكل را رها می‌كنیم و می‌گوییم دیگر حوصله‌اش را ندارم. گاهی هم به‌طور حیرت‌آوری مایلیم دیگران را شبیه خود كنیم درحقیقت به این دلیل كه خود تایید می‌شویم. درحالی كه معلوم نیست مثل ما شدن درست باشد. وانگهی از كجا معلوم است كه همه چیز تغییر كند و شرایط زندگی ما بهتر می‌شود؟

باید دست از خودخواهی برداریم و بپذیریم رابطه‌ای معقول و موردپسند است كه مبتنی بر احترام به عقیده و گفتار طرف مقابل باشد. باید همسرمان را همان‌طور كه است، قبول كنیم. برای اینكه به خواسته منطقی‌مان توجه كند، باید به خواسته‌اش احترام بگذاریم. باید به شیوه پسندیده‌ای با او حرف بزنیم. اگر با او صحبت نكنیم، از كجا بداند چه خواسته‌ای داریم؟

كسانی كه معتقدند از گفت‌وگو نتیجه نمی‌گیرند، باید بدانند با شیوه درست حرف‌زدن آشنایی كافی نداشته‌اند. با گفت‌وگو فاصله‌ها و دلسردی‌ها از بین می‌رود. هر گفت‌وگویی آدابی دارد كه اگر به همه نكته‌هایش توجه شود، پایانی خوش خواهد داشت اما اگر با پیش‌بینی و سیاست از قبل تعیین‌شده اقدام به شكوه و شكایت كنیم، چه بسا وضع از آنچه است بدتر هم بشود.

18 پیش‌شرط مذاکره
این راه‌حل‌ها به شما نشان می‌دهد گله‌گذاری خوب چگونه باید انجام شود :

 


1 - یكی از پیش‌شرط‌های مذاكره، رعایت انصاف و منطق است. برای اینكه این مساله را به اثبات برسانید، طرف مقابل را درك كنید. اگر می‌خواهید او را به خوبی درك كنید، باید خودتان را جای او بگذارید. با این كار بهتر می‌توانید به مشكلاتش پی ببرید.

2 - پیش از اینكه دلخوری خود را با همسرتان در میان بگذارید، ابتدا عین آن را روی كاغذ بنویسید. به این ترتیب سهم خود را در پیشامد بهتر خواهید دید. از سوی دیگر نوشتن ماجرا از ابتدا تا انتها باعث آرامش نسبی‌ می‌شود. در عین حال با یادآوری ماجرا به علت‌های وقوع آن نیز بهتر واقف می‌شوید.

3 - پیش از صحبت با همسرتان، هرگز موضوع را با دیگران مطرح نكنید زیرا ممكن است گفته‌هایتان را وارونه با شاخ و برگ به او تحویل دهند و وی را علیه شما تحریک کنند.

4 - در ابتدای صحبت تاكید كنید قصدتان از مطرح‌كردن رنجش، رسیدن به حسن‌تفاهم است زیرا قهرهای طولانی و جدال بیهوده است و راه به جایی نمی‌برد.

5 - پیشاپیش یادآوری كنید شاید اصل ماجرا یك سوءتفاهم باشد و قصدتان از صحبت، رفع آن است. مكررا یادآور شوید در پی حل مشكلات هستید، نه به دست آوردن امتیاز از این راه.

6 - سعی كنید از نكته‌های مثبت كارهای اخیر همسرتان یا آنچه در او پسندیده‌اید، ذكری به میان بیاورید تا فضای مذاكره صمیمی شود.

7 - با لحنی دوستان و پرمهر صحبت كنید. در تمام مدت گفت‌وگو مواظب باشید خشمگین نشوید.

8 - به همسرتان بگویید ممكن است مقصر این ماجرا شما باشید و برای رفع دلخوری اقدام به صحبت كرده‌اید. اگر تقصیری داشته‌اید، حتما آن را به زبان بیاورید و از او پوزش بخواهید. این كارتان جز گفت‌وگو، جو را هم بهبود می‌بخشد و همسرتان فكر نمی‌كند محاكمه‌ای در كار است. در ضمن او نیز به نوبه ‌خود آماده پذیرفتن اشتباهش می‌شود.

9 - ضمن حل مسایل سعی كنید حرف‌هایتان را با زخم زبان، كنایه، تحقیر، تمسخر و تخطئه بیان نكنید زیرا وضع از آنچه كه است، بدتر می‌شود. یك گفت‌وگوی خوب، از تهدید، ارعاب و حمله‌ به دور است، یعنی شخصیت همسرتان را در هم نشكنید و زیر سوال نبرید. اگر چنین كردید، باید بدانید دیگر هیچ امیدی به ادامه مذاكره و در نهایت نگرش و مصالحه نخواهد بود.

10 - هرگز همسرتان را با دیگری مقایسه نكنید. اگر قرار است مقایسه‌ای در كار باشد او را با خودش مقایسه كنید.

11 - از دلخوری‌ها و رنجش‌های كوچك شروع و از گذشته‌های دور یاد كنید. پس از رفع دلخوری، همسرتان را وادار نكنید به گناهش اعتراف كند یا از شما عذر بخواهد. این غرورش را می‌شكند و او را جری خواهد كرد.

12 - از یكدندگی و لجاجت بپرهیزید. اگر حین گفت‌وگو مشكلتان حل نشد، بگویید بهتر است زمان دیگری درمورد این مساله صحبت كنیم. بهتر است لحن كلامتان طوری باشد كه تلویحا طرف مقابلتان خود تشویق شود زمان بعدی را تعیین كند. در این صورت بی‌درنگ از آن استقبال كنید.

13 - عصبانیت هنگام مذاكره نه‌تنها شما را بی‌منطق و انصاف جلوه می‌دهد، بلكه مانعی بر سر راه خواسته‌هایتان ایجاد خواهد كرد. اگر احساس كردید طرف صحبت (همسرتان) خشمگین است، به او فرصت دهید این انرژی مخرب را تخلیه كند. همه حرف‌هایش را بزند و به‌آرامش برسد، پس از ایجاد فضای آرام، مذاكره روند واقعی خود را پیدا می‌كند. لازم به ذكر است كه تخلیه تنش‌های عصبی، منجر به تخلیه اطلاعاتی می‌شود و شرایط را برای برقراری تفاهمی تمام‌عیار آماده می‌كند.

14 - هنگامی كه همسرتان در مورد مطلبی توضیح می‌دهد، همه حواس خود را متوجه او كنید.

15 - به جای ثابت‌كردن «اشتباه‌ها و خطاكاری‌ها»ی همسرتان بیشتر در مورد حل مشكلات گفت‌وگو كنید و مطمئن باشید كه با این شیوه، جریان مذاكره را به مسیری مطلوب هدایت خواهید كرد. پایه و شرط اصلی یك مذاكره سالم بحث و تلاش برای دستیابی به نتیجه صلح‌آمیز است. اصرار بر خطاها و اشتباه‌های طرف مقابل، نه‌تنها هیچ كمكی به حل موضوع و اختلاف نمی‌كند بلكه روابط بین‌فردی را از آنچه كه است، تیره‌تر می‌كند.

16 - اگر همسرتان خواست حرف بزند، مانعش نشوید. به او فرصت دهید تا اظهارنظر كند. با این رفتارتان ثابت می‌كنید او نیز حق دارد هر چه می‌خواهد بگوید. از طرفی همسر شما با حرف‌زدن تخلیه روانی می‌شود. وقتی گفته‌هایش تمام شد، آرامش و راحتی زیادی احساس خواهد كرد و پیش خود خواهد گفت: «من هم حرفم را زدم». به این ترتیب امكان آشتی و رسیدن به تفاهم مطلق فراهم می‌شود.

17 - به هر شكل كه می‌توانید رفع دلخوری را جشن بگیرید؛ با هدیه دادن یك شاخه گل یا دعوت به عصرانه یا شام بیرون از منزل یا پختن كیك یا شیرینی و... به این ترتیب به صلحی نسبتا طولانی می‌رسید.

18 - آشتی‌های اجباری ناشی از آمدن مهمان، پادرمیانی دوستان و فامیل، تمایل جنسی یا وقوع اتفاقی مهم، بنیانی سست دارند زیرا ریشه اختلاف‌ها همچنان دست نخورده باقی مانده و روش برخورد با این‌گونه مسایل مشخص نشده است و ناگزیر همه چیز دوباره به حالت اول برمی‌گردد.

 

بـازم با گریه خوابم برد       بـازم خواب تــــو را دیدم

دوباره....

چقدر غمگینم و تنـــها  چقدر می خوام که باز بـارون بباره

 

بزن بــارون  ببار آروم  بروی پلکای خسته ام

بزن بــارون تو می دونی هنوزم یاد اون هستم

 

شنبه 12 اسفند 1391  9:44 AM
تشکرات از این پست
abdo_61 mohammad_43 kavosh hamidreza52 relax_girl hamedmoghaddam majnon313 afsoon77 ravabet_rasekhoon
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

پاسخ به:18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

 

با عرض سلام و خیر مقدم خدمت شما کاربر گرامی.

 

بسیار ممنون و سپاسگزارم از شروع فعالیت در این تالار و

 

امیدوارم برای ماه های بعد شما را به عنوان کاربر برتر معرفی کنم.

 

خوشحال می شوم که در تمامی زیر تالارها نیز فعالیت جدی داشته باشید.

 

 

 

 

بهترین ها و زیباترین ها را برایتان خواستار و خواهانم.

 

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

شنبه 12 اسفند 1391  11:29 AM
تشکرات از این پست
nikbakht88 hamidreza52 ravabet_rasekhoon
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

با این شال عاشقانه بنده خدا را عشق خفش میکنه .

شنبه 12 اسفند 1391  3:28 PM
تشکرات از این پست
hamidreza52 abdo_61 ravabet_rasekhoon
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

سلام و تشکر

خیلی وقتا فقط حرف زدن یا درد دل کردنه اهمیت دارد نه گله و شکایت.گاهی دو گوش شنوا لازه برای گفتن حرف دلمون و چه بسا با گوش دادن درست، باعث دلگرمی و رفع کدورت ها شویم. 

یه نکته طنز: خانم ها هیچ وقت مقصر نیستند، اینو درک کنیم هیچ مشکلی جدی نمی شود و زندگی آسان می شود.

شنبه 12 اسفند 1391  5:31 PM
تشکرات از این پست
abdo_61 ravabet_rasekhoon
fatemeh_fnp_1997
fatemeh_fnp_1997
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 550
محل سکونت : قم

پاسخ به:18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

عکسش خیلی بامزه ست!!!!!!!!

!!!!از دیروز پند بگیر برای امروز زندگی کن و به فردا امیدوار باش

شنبه 12 اسفند 1391  6:14 PM
تشکرات از این پست
kavosh hamidreza52 abdo_61 ravabet_rasekhoon
kavosh
kavosh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1391 
تعداد پست ها : 166
محل سکونت : قم

پاسخ به:18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

خدا کنه بین هیچ زن و شوهری هیچ موقع و هیچ کجا اختلاف بزرگی پیدا نشه ! اختلافات کوچیک که به قول قدیمیا نمک زندگیه !!!

شاد و خوشبخت باشید ، مثل من !

شنبه 12 اسفند 1391  8:10 PM
تشکرات از این پست
abdo_61 ravabet_rasekhoon
tahmores
tahmores
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 11998
محل سکونت : همین گوشه کنار

پاسخ به:18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

ای کاش به جای گله  از هم دیگه و دیدن عیب های هم هر کس خودش رو اصلاح کنه تا حالا به خودمون گله کردیم اون وقت دیگه بحثی پیش نمیاد

شنبه 12 اسفند 1391  8:30 PM
تشکرات از این پست
abdo_61 ravabet_rasekhoon
hamidreza52
hamidreza52
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 86
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

اختلاف بين زن وشوهر هست به قول دوستمون نمك زندگيه

یک شنبه 13 اسفند 1391  8:18 AM
تشکرات از این پست
abdo_61 ravabet_rasekhoon
hassan131763
hassan131763
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : اسفند 1391 
تعداد پست ها : 5

پاسخ به:18 پیش شرط یک گله گذاری خوب از همسرتان!

توي زندگوني مشترك اختلاف پيش مياد ولي خدا كنه بتونن باهاش منطقي برخورد كنن.

یک شنبه 13 اسفند 1391  9:42 AM
تشکرات از این پست
abdo_61 ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها