0

اختلال بینایی از شایع ترین عوارض دیابت در سالمندان است

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

اختلال بینایی از شایع ترین عوارض دیابت در سالمندان است

دکتر ˈمحمد ریاضی اصفهانیˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : یکی از عوارض دیابت در تمامی سنین و به خصوص در افراد سالمند کاهش دید و یا بیماری ˈرتینوپاتی دیابتی ˈ است که پس از گذشت چندین سال از بیماری دیابت فرد بروز می کند.

وی خاطر نشان کرد :دیابت می­تواند به اشکال مختلف روی دید تاثیر بگذارد این بیماری می تواند منجر به آب مروارید ، آب سیاه و مهمتر از همه صدمه به رگ های خونی داخل چشم شود .

ریاضی اصفهانی خاطر نشان کرد :رتینوپاتی دیابتی ممکن است بدون هیچ گونه علامتی باشد اما مهمترین علایم این بیماری به صورت خونریزی مویرگ های چشم ، تورم ، افت دید می تواند بروز نماید که بر روی شبکیه چشم اثرات نامطلوبی بر جای می گذارد .

متخصص چشم با بیان اینکه این بیماری قابلیت درمان دارد خاطر نشان کرد : یکی از روش های درمان این بیماری استفاده از یک اشعه قوی از نور لیزر بر بروی قسمت صدمه دیده شبکیه متمرکز می­شود و همچنین استفاده از برخی داروها به داخل چشم تزریق می شود که تورم ایجاد شده را از بین می برد.

به گفته وی در بعضی از بیماران در مواردی نادر اقدام به جراحی شبکیه می کنند .

ریاضی اصفهانی اظهار داشت : بیماران مبتلا به دیابت بایستی حداقل سالی یکبار توسط چشم پزشک معاینه شوند و زمانی که رتینوپاتی دیابتی ایجاد شد معاینات بیشتر چشم پزشکی با فواصل کمتر ضروری است.

وی افزود: دیده شده است که برخی به هنگام بروز قرمزی چشم به طور خودسرانه از قطره های چشمی استفاده می کنند، اما توصیه جدی ما این است که بیماران هیچ گونه قطره ای را بدون تجویز پزشک مورد مصرف قرار ندهند.

به گفته وی گاهی ممکن است استفاده خود سرانه از قطره ها، تشخیص بعضی بیماری ها را با مشکل مواجه کند و یا با تشخیص اشتباه بر شدت بیماری می افزاید .

فوق تخصص شبکیه چشم اضافه کرد : بهترین راه برای تشخیص رتینوپاتی دیابتی معاینه چشمی در فواصل منظم است که توسط چشم پزشک با دستگاه مخصوص انجام می شود که با ریختن قطره به درون چشم مورد معاینه قرار می گیرد.

نور

جمعه 11 اسفند 1391  6:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها