0

سنگینی رکود بر بازار مسکن

 
siasport23
siasport23
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1391 
تعداد پست ها : 16696
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

سنگینی رکود بر بازار مسکن

کارشناسان بخش مسکن معتقدند که شباهتهایی میان افزایش قیمت مسکن سال ۹۱ با سال ۸۶ وجود دارد، بطوری که برخی از تحلیلگران مسکن و مشاوران املاک می گویند حباب قیمت مسکن در آینده می‌ترکد.
 
به گزارش فارس، در سال 86 قیمت مسکن در حالی با افزایش ناگهانی خود به یکباره این بازار را در شوک فرو برد که محمد سعیدی‌ کیا، وزیر مسکن و شهر‌سازی سابق به تازگی طرحی را با نام «مسکن مهر» با خود به ارمغان آورده بود.
 
بنابراین گزارش، هدف این طرح کنترل قیمت مسکن با حذف زمین و خانه دار کردن مستاجران کم درآمد عنوان شد و به خوبی آمده بود تا یک ثبات نسبی را وارد بازار مسکن کند اما جهش قیمت مسکن که در همان زمان گفته شد بی سابقه بوده و در تاریخ ثبت خواهد شد این طرح را به حاشیه برد.  
 
نکته قابل بحث بازار مسکن سال 91 نسبت به سال 86 این است که قیمت مسکن دو سال(89 و 90) است که افزایش 30 درصدی خود را همزمان با تحویل واحدهای مسکونی مهر تجربه می کند و نباید مثل سال 86 که بعد از سه یا چهار سال رکود به یکباره فنر افزایش قیمت آن آزاد شد، قیمتها به یکباره دو برابر افزایش یابد.
 
اما مشاوران املاک این روزها شباهتهایی را برای بازار مسکن سال 91 با سال 86 متصور هستند و عنوان می کنند که امسال نیز همانند سال 86 که رشد دو برابری قیمتها را شاهد بودیم و بعد از مدتی قیمتها کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرد،قیمتها احتمالا کاهش خواهد یافت.
 
مشاوران املاک می گویند حباب قیمت مسکن در آینده می ترکد چرا که قدرت خرید مردم پایین است و همیشه بازار مسکن بعد از روند صعودی یک روند نزولی را تجربه می کند.   
 
فعالان و مشاوران املاک می گویند: جمله «قیمت‌ مسکن در سال آینده می‌شکند»نیز که از زبان رییس‌جمهور در گفت‌وگو با مردم مطرح شد نشان از این است که دولت بر روی کنترل قیمت مسکن نظر قاطعی دارد.
 
محمود احمدی‌نژاد که درباره مسائل مختلف اقتصادی در سیما سخن می‌گفت با «کاذب» خواندن افزایش قیمت مسکن تاکید کرد که «بالارفتن قیمت مسکن بخشی از جنگ روانی دشمن است».
 
*رکود خرید و فروش مسکن و قیمتهای بی منطق/نبود نظارت بر قیمتها
 
گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از بازار مسکن و از زبان برخی املاکی‌های مسکن در مناطق مختلف تهران حاکیست که خرید و فروش مسکن به شدت دچار رکود شده است و قیمتها بدون هیچ منطق و نظمی از سوی فروشندگان و سازندگان مسکن ارائه می شود و هیچ نهادی نیز بر آن نظارتی ندارد. 
 
 *احتمال شکستن قیمت مسکن
 
 ملایری یکی از مشاوران املاک منطقه 2 تهران در سعادت آباد به خبرنگار فارس گفت:خرید و فروش مسکن به شدت دچار رکود شده است و دلیل این رکود هم بالا بودن قیمتهاست.
 
 
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال می روددر ماه‌های آینده همانند سال 86 که افزایش بی سابقه ای پیدا کرد و سپس افت شدیدی یافت ،حباب قیمت مسکن بترکد افزود:در شرایطی این وضعیت می تواند رخ دهد تا قیمت مسکن شکسته شود.
 
وی ادامه داد:اگر مسکن مهر در ماه‌های آینده با یک روند مناسب تحویل متقاضیان مسکن شود احتمال شکست قیمت وجود دارد.
 
ملایری گفت: چنانچه دولت در ماه‌های آینده واگذاری مسکن مهر را تسهیل کند و سقف وام مسکن مهر را افزایش دهد،انبوه سازان راحت‌تر ادامه کار داده و واحدها را به موقع تحویل می دهند و ثبات به بازار مسکن باز می گردد.
 
وی تصریح کرد: تعداد مسکن‌های موجود و خالی از سکنه در تهران زیاد است اما اینکه چرا باید قیمت مسکن اینگونه و بسیار دور از ذهن افزایش یابد مشخص نیست.
 
*سخنان رئیس جمهور قیمت مسکن را کاهش می دهد
 
پورابراهیمی یکی دیگر از مشاوران املاک منطقه سعادت آباد گفت: این که رئیس جمهور می گوید قیمت مسکن کاهش می یابد بازار مسکن را به کاهش قیمتها امیدوار می کند.
 
وی افزود: در سال 86 نیز پس گلایه رئیس‌جمهور از افزایش قیمت مسکن شاهد کاهش قیمت بودیم، حتما این مقام اجرایی آرام شدن جو روانی بازار در سال آینده را بر همین اساس امکان پذیر می‌داند.
 
به گفته وی، حتما رئیس جمهوری در این مقطع نیاز دیده تا بازار مسکن را با یک بار روانی مناسب آرام تر کند.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمتها کاهش می یابد گفت:هر احتمالی وجود دارد، بنابراین حال که نرخ ارز تا حدودی تعدیل شده تصور می شود قیمتها شکسته شود.
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در منطقه سعادت آباد 8 میلیون تومان است و نسبت به سال گذشته متری دو میلیون و 500 هزار تومان رشد داشته است.
 
*کاهش قیمت مسکن معلوم نیست/مردم قدرت خرید ندارند
 
سعیدی یکی از مشاوران املاک در منطقه شهرک غرب نیز به خبرنگار فارس گفت: قدرت خرید مردم کاهش یافته است و رشد قیمت مسکن در چند هفته گذشته باعث شده تا حتی برخی از فروشندگان پول لازم، از قیمت های پیشنهادی خود عقب نشینی کنند.
 
*سال 86 فقط ملک گران شد اما امسال همه کالاها
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال کاهش قیمت مسکن همانند سال 86 را پیش بینی می کنید، افزود: البته تفاوتی که رشد قیمت مسکن امسال نسبت به سال 86 وجود دارد این است که در سال 86 نرخ دلار حدود 1000 تومان بود و تنها قیمت ملک افزایش یافت، اما امسال نرخ ارز به بالای 3500 تومان رسیده است و همه کالا در کنار قیمت مسکن افزایش یافته است.
 
سعیدی با بیان اینکه در منطقه شهرک غرب بیشتر فروشنده هستند تا خریدار گفت:ارزش پول ملی کاهش یافته و مسکن نیز به تبع آن گران شده است اما ما نیز امیدواریم در ماه‌های آینده بازار مسکن به ثبات برسد و خریدار و فروشنده ای در بازار پیدا شود تا ما نیز به حق کمیسیون خود برسیم.
 
به گفته وی،قیمت آپارتمان نوساز در شهرک غرب 7 تا 7،5 میلیون تومان است.  
 
*قیمت مسکن شاید کاهش بیابد/دلال ها عجله برای فروش دارند
 
حیدریان مشاور املاک فعال در منطقه تهرانپارس به خبرنگار فارس گفت:خرید و فروش مسکن در این منطقه به شکل قابل توجهی در رکود بسر می برد اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که چند وقتی است دلالان مسکن شور و شوق زیادی برای فروش واحدهای مسکونی پیدا کرده اند و همین موضوع ما بنگاهی ها را به کاهش قیمت در ماه پایانی سال امیدوار کرده است.
 
وی ادامه داد: وقتی اینگونه برخی دلالان و حتی برخی سازندگان مسکن به تکاپو می افتند تا واحدهای مسکونی خود را به فروش برسانند این حس در میان ما بنگاهی‌ها به وجود می آید که ترس از کاهش قیمتها باعث شده تا سازنده ها برای جلوگیری از متضرر شدن اقدام به فروش مسکن های خود به قیمت روز و یا پایین تر کنند.
 
*قیمت مسکن پایین می آید اما نه اینکه نصف شود 
 
حیدریان در پاسخ به این سوال که آیا قیمت مسکن در ماه‌های آتی کاهش می یابد، گفت:احتمال اینکه قیمت مسکن پایین بیاید وجود دارد، چون قدرت خرید پایین آمده و وقتی خریداری برای مسکن نباشد سازنده نمی تواند بیشتر از چند ماه سرمایه خود را مسکوت بگذارد.
 
وی ادامه داد:این که قیمت مسکن کاهش یابد شاید درست باشد، اما اینکه به یکباره شاهد کاهش 40 تا 50 درصدی قیمت باشیم اصلا به هیچ وجه درست نیست.
 
به گفته وی،قیمت آپارتمان نوساز در منطقه تهرانپارس 4 میلیون و 700 هزار تومان است که نسبت به ماه گذشته متری یک میلیون و 1200 هزار تومان و نسبت به پارسال حدود 2 میلیون و 300 هزار تومان افزایش یافته است.
 
*قیمت مسکن هر روز بالا می رود/پیش بینی میزان کاهش قیمت سخت است
 
رحیمی یکی از مشاوران املاک فعال در منطقه ملاصدرا نیز گفت:هر روز قیمت هر روز افزایش می یابد و تصور نمی کنم کاهش یابد.
 
وی افزود:احتمال اینکه قیمت مسکن بعد از سال جاری نیز رشد کند وجود دارد اما اینکه گفته می شود احتمال شکست قیمتها در آینده وجود دارد نمی توان میزان آنرا پیش بینی کرد.
 
وی اظهار داشت: شاید بحث شکست قیمت مسکن در سال آینده نشات گرفته از کاهش قیمت این روزهای طلا و ارز است.
 
وی ادامه داد:قیمت آپارتمان نوساز در منطقه ملاصدرا از 7 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان(بالای شیخ بهایی)بسته به برخی مولفه ها متفاوت است و نسبت به سال گذشته متری 4،5 میلیون تومان رشد نشان می دهد.
جمعه 11 اسفند 1391  12:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها