0

لزوم بخشیدن کسانی که از آنها متنفر هستید

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

لزوم بخشیدن کسانی که از آنها متنفر هستید

 

متنفر شدن از آدمها مطمئناً خیلی آسان تر از بخشیدن کسانی است که به شما بدی کرده اند. نمی خواهیم بگوییم که بخشش چیزی است که باید راحت آن را خرج کنید. بخشش همه اراده شما را می گیرد و در روند آن مجبور خواهید شد بخشی از آنکه هستید را هم بدهید.

بسیاری از متخصصین ادعا می کنند که برای گذشتن از آسیبی که کسی به شما می زند، باید تمایل به بخشیدن آن فرد داشته باشید. بااینکه گفتن این سخت نیست اما در واقعیت آنقدرها هم که تصور می کنید آسان نیست. برای خیلی ها ممکن است سال ها طول بکشد تا بتوانند کسی را ببخشند، مخصوصاً در مواردی که فرد متوجه آسیب جدی شده باشد. و البته کسانی هم هستند که هیچوقت کسانی که به آنها صدمه می رسانند را نمی بخشند.

پس چرا بخشیدن کسانی که به شما بدی کرده اند تا این اندازه مهم است؟ دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. مهمترین این دلایل این است که وقتی احساس نفرت را درون خود نگه می دارید، رنج خودتان را بیشتر می کنید. همچنین حق گذشتن از اتفاقات و شاد بودن دوباره را از خود می گیرید. وقتی کیسه نامرئی تنفر را با خود حمل می کنیم، به آرامی بخشی از آنچه که هستید را ویران می کنید و به کسی که از او متنفر هستید اجازه می دهید روی شما کنترل پیدا کند. درآخر این احساس تنفر شما را سوزانده و تخریب فاجعه باری در زندگی و روابطتان ایجاد می کند. اگر می خواهید تاثیری که بر زندگی شما داشته اند را از میان بردارید، باید راهی برای بخشیدن آن فرد پیدا کنید.

نکته آن این است که چطور باید این کار را بکنید؟ آیا باید ملاقاتی رودررو برای صحبت کردن درمورد آنچه برایتان اتفاق افتاده با آن فرد داشته باشید و به او بگویید که او را بخشیده اید؟ به این بستگی دارد که خودتان فکر می کنید چه روشی برایتان بهتر است. یک پاسخ قطعی برای همه اتفاقات وجود ندارد و نمی توان استانداردی خاص تعیین کرد. بخشش می تواند آسیب هایی به دنبال داشته باشد. اگر درمورد شما هم همینطور است، پس هنوز برای آن آمادگی ندارید. البته بخشش راه های دیگری هم دارد.

یکی از روش هایی که آسیب کمتری به دنبال خواهد داشت این است که نامه ای برای آن فرد بنویسید و کارهایی که آن فرد در حق شما کرده را با مقدار جزئیاتی که می خواهید شرح دهید. حتماً نامه را بازخوانی کنید تا مطمئن شوید که چیزی که می خواستید بیان کنید کاملاً در آن وجود داشته باشد. هر جزئیات دیگری که می خواهید را به آن اضافه کنید و البته این را هم قید بکنید که آن فرد را بخاطر کارهای بدی که در حقتان کرده است، بخشیده اید. مرحله بعدی خیلی مهم است. اینکه آن نامه را برای آن فرد بفرستید یا خیلی راحت آن را بعنوان نشانه ای از بخشیدن آن فرد، از بین ببرید. برای خیلی ها بهتر است که آن نامه را جایی چال کنند یا حتی آن را بسوزانند.

بخشیدن آدمها یکی از سخت ترین کارهایی است که از عهده انسانها برمی آید. به هیچ وجه نباید برای آن عجله کرد یا آن را آسان گرفت؛ بخشیدن آدم ها یک کاتالیزور خوب برای جلو رفتن در زندگی است.

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

چهارشنبه 9 اسفند 1391  3:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها