0

پیش‌فروش سکه یک اشتباه اقتصادی است/ هشدار در مورد «تله نقدینگی»

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

پیش‌فروش سکه یک اشتباه اقتصادی است/ هشدار در مورد «تله نقدینگی»

خبرگزاری فارس: یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه محدودیت تعداد در پیش‌فروش سکه مانع کاهش قیمت در بازار می‌شود، گفت: باید سعی شود، نقدینگی مردم و بانک‌ها به سمت بازار بورس روانه شود.

خبرگزاری فارس: پیش‌فروش سکه یک اشتباه اقتصادی است/ هشدار در مورد «تله نقدینگی»
  • Tweet
  •  
  •  

حسین خواجویی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی گفت: با شرایط اعلامی پیش‌فروش، بعید است همانند دفعه قبل روند نزولی قیمت سکه در بازار ایجاد شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: زیرا در دوره قبل پیش‌فروش سکه، اشخاصی بودند که هزار یا 2 هزار قطعه سکه ثبت‌نام کرده بودند اما هم‌اکنون این امکان وجود ندارد.

وی گفت: پیش‌فروش در واقع یک اشتباه اقتصادی است و در اقتصاد رکودی با این اقدام غیرمولد، پول جمع می‌شود و به نوعی ایجاد تله نقدینگی است.

خواجویی تصریح کرد: همه کسانی که تقاضای پیش خرید سکه دارند، به نحوی تقاضای غیرواقعی دارند و در واقع اینها پول‌هایی است که باید به سمت فعالیت‌های مولد و تولیدی می‌رفت، اما این کار انجام نشده است.

وی افزود: استنباط من این است که بانک مرکزی با پیش‌فروش سکه، قصد جمع‌آوری نقدینگی از افرادی که عیدانه دولت را گرفته‌اند، دارند.

این فعال اقتصادی گفت: در دوره قبل پس از اجرای طرح پیش‌فروش، سکه از یک میلیون تومان به حدود 560 هزار تومان رسید، زیرا مقدار سکه‌های ثبت نامی زیاد بود اما این دوره، به این صورت نخواهد بود، زیرا محدودیت در تعداد فروش سکه قائل شده‌اند.

خواجویی افزود: با توجه به شرایط موجود و بررسی عوامل مختلف بازار از جمله قیمت اولین به نظر نمی‌رسد کاهش چندانی تا چند ماه آینده در قیمت سکه حاصل نخواهد شد.

وی گفت: اگر بانک مرکزی قیمت پیش‌فروش سکه را یک میلیون تومان و بدون محدودیت تعداد اعلام می‌کرد، منجر به کاهش قیمت در بازار می‌شد.

این کارشناس اقتصادی گفت: یکی از کارهای مناسبی که کشورمان بعد از اعمال تحریم‌ها انجام داد، بالا بردن ذخایر طلای کشور است و تمایلی به از دست دادن این ذخایر در شرایط فعلی ندارد.

خواجویی خاطرنشان کرد: اساساً پیش‌فروش سکه کار صحیحی نیست و باید با تدابیر مختلف سعی شود نقدینگی مردم و بانک‌ها به سمت بازار بورس روانه شود تا به فعالیت مولد و توسعه ظرفیت بازار تبدیل شود.

انتهای پیام/ح

چهارشنبه 9 اسفند 1391  2:12 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها