0

چه کنیم فرزندانمان از ما حساب ببرند؟

 
norkoda
norkoda
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 520
محل سکونت : قم

چه کنیم فرزندانمان از ما حساب ببرند؟

باعرض سلام و تشکر خدمت شما 
به نظر می رسد واژه حساب بردن یک واژه دقیقی برای موضوع تربیتی نباشد چون حساب بردن نوعی تحکم و زورگویی هم ممکن است بشمار بیاید پس باید بگوییم چه کنیم که فرزندان انتظارات منطقی و معقول والدین خود را که ممکن است در بعضی مواقع به دلیل کافی نبودن اطلاعات ذهنی و سطحی بودن شناخت ، برخلاف میلشان هست را آنطور که والدین می خواهند انجام دهند. برای اینکه به صورت شماره بندی به راهکارهایی در این موضوع بپردازیم ابتدا یک مقدمه کلی مطرح می کنیم. اگر به صورت دقیق به انسان فکر کنیم متوجه می شویم که هر انسانی در هر دوره یک انتظاراتی را می توان برایش تصور کرد اگر اعضای یک خانواده را در نظر بگیریم هر عضوی در هر سنی در ابعاد مختلف زندگی انتظاراتی از ایشان می توان داشت مثلا از یک بچه 3 ساله در موضوع نظم یک سری انتظاراتی خاصی می توان داشت و نمی توان انتظار داشت که صد درصد وسایلی که استفاده می کند،بعد از بازی دقیقا در مکان مخصوص خود قرار بدهد خب تصور کنید اگر والدین چنین انتظاری داشته باشند و کودک نتوانست این کار را انجام دهد احساس می کنند فرزندشان لجباز و حرف گوش نکن شده است وقتی نگرش آنها اینگونه شد رفتارهای بعدی آنها ممکن است سخت گیرانه شود. با این مقدمه به نظر می رسد راهکارهای زیر برای تربیت فرزندانی معقول و منطقی پیشنهاد می شود:
1- پدر و مادر نسبت به انتظارات همدیگر اهمیت ویژه قایل شده و در برابر کودکشان از وظایفشان بدون دلیل تخطی نکنند.
2- انتظارات باید در حد توان ، سن با شناخت قبلی نسبت به اهمیت کار انجام شود.
3- زمانی که فرزندان ، حرف هایمان را حتی اگر به صورت نیمه و ناقص انجام دادن باید با تشویق های فراوان روبرو شوند و حتی بازگو کردن رفتارهای مثبت آنها در جمع نوعی تشویق است که آمار رفتار تشویق شده را بالا خواهد برد.
4- هنگام درخواست از فرزندان والدین باید عوامل روان شناختی از قبیل زمان گفتن، مکان و لحن گفتن را در نظر بگیرند.
5- ایجاد زوق و شوق به طور کلی انگیزه در سنین پایین روشی مؤثر است اما در کودکانی که در سنین بالا مثلا از 5 سالگی به بالا هستن ایجاد شناخت نسبت به مزایای انجام یک رفتار امری ضروری است.
6- والدین اگر خودشان در خانواده ای بوده اند که از پدر و مادرشان حساب می بردند نباید خودشان را مقایسه کنند چون هر فرد شرایط خاص خود را دارد و والدین نباید دوره خودشان را با فرزندانشان مقایسه کنند زیرا نتیجه این مقایسه باعث تفکر و رفتار غیر منطقی خواهد بود.
7- افزایش احساس مسؤولیت در خانواده باعث می شود که همه اعضا در وظایف و تکالیف خود سعی و تلاش ویژه داشته باشند.
8- والدین انتظارات و خواسته های منطقی فرزندان خود را برآورده کنند و در صورت تصمیم به برآورده نکردن دلیل آن را گفته و با قاطعیت رفتار کنند.

سه شنبه 8 اسفند 1391  4:24 PM
تشکرات از این پست
abdo_61
دسترسی سریع به انجمن ها