0

اخبار کوتاه اقتصادي

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

اخبار کوتاه اقتصادي

نامه 43 اقتصاد دان به رئيس جمهوري

43 اقتصاد دان مطرح كشور كه همگي از اساتيد دانشگاه‌هاي معتبر ايران هستند، در نامه اي به رييس جمهوري به تشريح وضع اقتصادي كشور طي ماههاي گذشته پرداختندواز شرايط نابسامان اقتصاد انتقاد كردند.

به گزارش ايلنا، نويسندگان اين نامه با انتقاد از بي‌توجهي احمدي‌نژاد به اصول علم اقتصاد ابراز نگراني کرده‌اند که با تداوم تصميمات شتابزده و غير كارشناسي دولت، اقتصاد كشور در وضع دشوارتري قرار گيرد و با گذشت زمان هزينه برون رفت از بحران‌هاي اقتصادي براي مردم و عاملان اقتصادي سنگين تر شود.در اين رابطه دکتر حسين راغفر در گفتگو با ايلنا با اشاره به متن اين نامه اظهار داشت: شرايط نابسامان اقتصادي و بي توجهي دولت به سياست هاي اقتصادي و اثار سوء و مخرب تصميمات عجولانه دولت از مفاد اين نامه است.

وي افزود: در اين نامه اقتصاد دانان در باره اصلاح وضع فعلي راه حل هايي ارائه داده اند كه اميدواريم اجرايي شود.کاهش نرخ بليت پروازهاي خارجي

نرخ بليت پروازهاي خارجي با توجه به کاهش نرخ ارز، از سه روز گذشته 8درصد کاهش يافته است.

به گزارش ايسنا ،نرخ بليت پروازهاي خارجي پس از افزايش نرخ سوخت در چند ماهه گذشته با توجه به تغييرات نرخ ارز تغييرکرد.

از دي ماه گذشته طبق تصميم مسئولان سازمان هواپيمايي کشوري مقرر شد با توجه به نوسان نرخ ارز، نرخ بليت پروازهاي بين‌المللي شناور باشد؛ به گونه‌اي که نرخ ارز توسط بانک مرکزي مشخص و به شرکت مرجع اعلام شود و تمامي ايرلاين‌هايي که در خطوط پروازي منتهي به ايران پرواز مي‌کنند، نرخ بليت خود را بر اين مبنا تغيير دهند.

شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) به عنوان مرجع نرخ ارز براي شرکت‌هاي هواپيمايي بين‌المللي مشخص شده است؛ به گونه‌اي که اين شرکت قيمت ارز را روي خروجي سايت خود قرار داده و تمامي شرکت‌ها بليت خود را بر مبناي اين نرخ مي‌فروشند.در حال حاضر قيمت بليت پروازهاي خارجي با دلار 3400 تومان تعيين و به متقاضيان اعلام مي‌شود.قيمت برق افزايش نيافته است

قيمت برق هيچ گونه افزايشي نداشته است و براساس تعرفه قبلي قبض برق صادر مي‌شود.

مجيد نامجو وزير نيرو در گفتگو با ايسنادرباره چرايي افزايش هزينه قبض برق بخشي از مشترکين گفت: افزايش هزينه برق به دليل افزايش مصرف است، در غير اين صورت مشترک بايد موضوع را پيگيري کند.

وي افزود: تعرفه برق هيچ گونه تغييري نداشته است و در صورت افزايش هزينه قبض مشترک بايد با پيگيري دليل افزايش قيمت را بداند.مطالبات معوق بازنشستگان به تدريج پرداخت مي شود

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از پرداخت تدريجي مطالبات معوق بازنشستگان کشوري خبر داد.

اسدالله عباسي در مراسم افتتاح طرح سيستم جامع شاغلين براي يک ميليون و 400 هزار نفر از کارمندان دولت که در محل سازمان بازنشستگي کشوري انجام شد، در جمع خبرنگاران افزود: مطالبات معوق بازنشستگان يک هزار و 500 ميليارد تومان است که در فرابورس سرمايه گذاري مي شود.

وي اظهار داشت: بازنشستگان سرمايه هاي کشور محسوب مي شوند که مسائل و مشکلات آنان بايد پيگيري شود.

نامبرده در خصوص بيمه تکميلي گفت: هم اکنون 2 ميليون و 300 هزار نفر در کشور داراي بيمه تکميلي و يک ميليون و 200 هزار نفر از بازنشستگان کشوري هم داراي بيمه طلايي هستند.

عباسي در خصوص پرداخت وام به بازنشستگان کشوري گفت: هم اکنون 60 هزار نفر از بازنشستگان کشوري در حال دريافت وام هستند که اعتبارات خوبي براي اين کار در نظر گرفته شده است. وي با اشاره به افزايش دستمزد کارمندان دولت گفت: هم اکنون کف حقوق کارمندان دولت 400 هزار تومان، ميانگين 750 هزار تومان و سقف آن 7 ميليون تومان(براي اعضاي هيات علمي و برخي از قضات) است که براي افزايش حقوق کارمندان بي ترديد موضوع تورم در نظر گرفته خواهد شد.

سه شنبه 8 اسفند 1391  5:14 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها