0

گشتی در باغ وحش ارم ( قسمت دوم)

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

گشتی در باغ وحش ارم ( قسمت دوم)

ببر بازیگوش

یادتان باشد قبل از اینکه به قفس شیرها برسید قفس دیگری هم هست؛ قفسی بزرگ تر و طبیعی تر، کف آن به جای کاشی خاک است و سبزه، و سقفش آسمان. اینجا را شاید بتوان هواخوری گربه سانانان بزرگ دانست . هفته ای یک روز نوبت هر گروه است تا بتوانند کمی راه بروند و بچرخند. روزی که ما به باغ وحش رفتیم، نوبت ببر یکساله باغ وحش بود؛ ببری که وقتی توله ای یک ماهه بود به قیمت 11 میلیون تومان از باغ وحشی در تایلند خریداری شد علف های این قفس طبیعی آن قدر بلند نیست که نتوان ببر را در لابه لای آنها دید که از دور به کمین بازدیدکنندگان نشسته است.

 

این ببر از آنجا که نیمه بالغ است و هنوز به محیط باغ وحش خو نکرده، شیطنت و بازیگوشی اش تمام بازدیدکنندگان را جلب می کند. یکی از مسؤولان مراقبت از این ببر آقای اسفندیار صادقی است که سابقه 25 سال کار در باغ وحش تهران دارد. اگر از او بخواهید و وقت داشته باشد، شاید قبول کند که نزدیک حصار اصلی ببر شود و با او بازی کند صحنه بسیار جذابی است.

 

باغ وحش تهران

 

 

پرندگان

اگر به پرندگان بیشتر از حیوانات دیگر علاقه دارید بهتر است صبح را برای بازدید از باغ وحش انتخاب کنید. صبح ها پرندگان سرحالترند و می توانید صدایشان را بشنوید. البته اگر دیدن شاه بوف های زیبا را ترجیح می دهید باید شب آمد که زندگی این پرندگان شروع می شود. به غیر از شاه بوف ها، دیدن عقاب های طلایی هم خالی از لطف نیست. روزهای زوج بین ساعت 19 تا یک بعدازظهر هم می توانید غذا خوردن پرندگان گوشتخوار را از نزدیک ببینید. البته در قسمت های دیگر از مسیر دیدن حیوانات باغ وحش پرندگان دانه خوار، طاووس و فلامینگوها هم خواهید دید. همچنین در دریاچه پرندگان آبزی هم گونه های مختلفی از قو، اردک و مرغابی هم آزادانه به زندگی خود ادامه می دهند.

 

خرید پلنگ

وارد باغ وحش که شوید روی اولین کیوسک اطلاعاتی تابلویی نصب شده برای کسانی که می خواهند حیوانی را از باغ وحش بخرند. اگر به نگهداری حیواناتی نظیر بر و پلنگ یا تمساح علاقه دارید، باید اول از مراحل گرفتن مجوز از طرف سازمان محیط زیست رد شوید چون این حیوانات فقط به باغ وحش های دیگر یا مراکز علمی و تحقیقاتی داده می شوند. شما اینجا می توانید خرگوش، سنجاب یا کبوتر بخرید؛ حیواناتی که در خود باغ وحش به دنیا آمده اند و امکان نگهداری از آنها در خانه و آپارتمان هم وجود دارد.

 

 

باغ وحش تهران

 

 

از دست ندهید

خیلی از بازدیدکنندگان باغ وحش فکر می کنند که فقط می توانند از حیوانات داخل قفس دیدن کنند اما مطمئنا اگر بدانند پشت قفس شیرها چند توله شیر وجود دارد که می توانند آنها را بغل کنند و عکس یادگاری بگیرند، از خیرش نخواهند گذشت.

 

اگر به حیوانات علاقه داشته باشید می دانید که لذت در آغوش گرفتن یک توله شیر چقدر می تواند هیجان انگیز باشد. البته فراموش نکنید که باید اول نترسید و بعد هم دوستشان داشته باشید و گرنه امکان دارد روی دستتان یک یادگاری کوچک بگذارند.
باغ وحش تهران

 

از عکس یادگاری با توله شیرها که بگذریم، می توانید به سراغ مار پیتون بروید. تنها در هند نمی مار را دور گردن انداخت، اینجا هم می توان با این مار بزرگ عکس یادگاری گرفت. حتی اگر خیلی نترس هم نباشید، می توانید از مراقب قفس مار وقت غذا خوردنش را بپرسید تا از نزدیک شاهد شکار خرگوش زنده توسط مار پیتون باشید.

 

زیاد تحت تاثیر قرار نگیرید و دلتان برای خرگوش بینوا نسوزد چون این همان کار طبیعت یا همان راز بقاست. دیدن این صحنه شکار هم می تواند برای برخی از بازدیدکنندگان جذاب باشد. اما اگر زیاد اهل خطر نیستید و به حیوانات وحشی هم خیلی علاقه ندارید، می توانید به محل نگهداری شترها بروید. دو شتر دو کوهانه در همان محل ورودی باغ وحش زندگی می کنند که اگر بخواهید، مراقب قفس، اجازه یک سواری کوتاه را به شما خواهد داد. شاید هم بتوانید یک بچه شامپانزه یا رزوس را بغل کنید.

 

از گرفتن عکس یادگاری و بغل کردن حیوانات که بگذریم، یک سالی است در کنار دریاچه ارم رستورانی افتتاح شده که به غیر از بوفه های مختلف محوطه باغ وحش، می توانید در آن ناهار یا شامی هم بخورید. همچنین اگر می خواهید جشنی متفاوت و با حضور برخی حیوانات داشته باشید، می توانید با پرداخت هزینه، یکی از حیوانات را به همراه مراقب برای مدتی اجاره کنید؛ البته یک طاووس یا میمون را، نه یک شیر یا ببر. از اینها گذشته، زمین بازی نسبتاً بزرگی هم برای کودکان وجود دارد که می توانید در آن فرزندانتان را مشغول بازی کنید تا خودتان کمی استراحت کنید.

 

باغ وحش تهران

 

 

دوستی خاله خرسه

«از غذا دادن به حیوانات خودداری کنید»؛ این جمله ای است که روی تابلوهای آبی رنگی نوشته و به تمام قفس ها نصب شده است. در هر ساعت هم از بلندگوهای باغ وحش یکی از مسؤولان مربوطه از بازدیدکنندگان می خواهد که از غذا دادن به حیوانات خودداری کنند. اما گویی لذت دیدن غذا خوردن حیوانات مقابل چشمان ما باعث می شود که باز هم بعضی ها به تذکرات مسؤولان توجه نکنند و برای حیوانات پفک یا شکلات پرت کنند.

 

باید بدانید که همین دوستی خاله خرسه بعضی از ما با حیوانات، می تواند باعث مرگ یا سقط جنین در آنها شود. اگر در زمستان و پاییز به شامپانزه ها بستنی بدهید آنها هم خوشحال می شوند و می خورند اما این لطف بیجا به قیمت سرماخوردگی و بیماری آنها تمام می شود یا اگر در بهار زردآلو بخورند باعث می شود که سیستم گوارش شان به هم بخورد.

 

بعد هم کار دامپزشک باری معالجه حیوان سخت تر می شود چون غذایی خارج از برنامه غذایی به آنها داده شده است.

 

خیلی از ما فکر می کنیم که کاهو برای گوزن ها و آهوها خوب است اما نه تنها خوب نیست بلکه بسیار هم مضر است. ا طرف دیگر باید بدانید که اگر به گوزن ها نان بدهید و این نان کپک زده هم باشد، حیوان باردار بچه خود را از دست خواهد داد. البته مراقب ها سعی می کنند هر قفسی را سریع از محتویات غذاهای این چنینی پاک کنند.

 

به غیر از این مشکلات هر روزه، در اواخر اسفند ماه برخی از بازدیدکنندگان می خواهند چهارشنبه سوری خود را داخل پارک جشن بگیرند. برای همین حیوانات بیچاره با صداهای شوک آوری روبه رو می شوند که احتمال سقط جنین را در آنها بالا می برد.

 

منوی مناسب

خیلی ها دوست دارند به حیوانات غذا بدهند یا غذا خوردن آنها را تماشا کنند. در این صورت می توانید قبل از اینکه به باغ وحش بروید یک مطالعه کوتاه داشته باشید و غذای مناسب هر حیوان را برای آن تهیه کنید. البته یادتان باشد که حتما این غذاها را با مسؤولان و مراقب های باغ وحش چک کنید تا در برنامه غذایی حیوانات مشکلی پیش نیاید.

 

داخل باغ وحش چند محل تعبیه شده که می توانید خوراکی های خود را با مسؤولان مربوط چک کنید و اگر آنها اجازه دادند غذا را برای حیوان بریزید. البته این مکان ها مخصوص تحویل غذا برای حیوانات هم هستند و اگر دوست دارید می توانید غذا را به آنها تحویل دهید تا در وقت مناسب آن را به حیوان بدهند.

 

 

باغ وحش تهران

 

 

توصیه های کارشناس

وقتی به باغ وحش می روید، هیجان خود را کنترل کنید. «درست است که هیجان بازدیدکنندگان برای دیدن حیوانات بسیار خوب است، اما آنها باید بدانند چگونه این هیجانات را کنترل کنند تا به حیوانات منتقل نشود.»

 

این سخنان مدیرعامل انجمن یوزپلنگ آسیایی است که این مساله را یک مشکل جهانی می داند. مرتضی اسلامیه روش های به کار گرفته شده مانند استفاده از شیشه و یا خندق در باغ وحش ها را موثر می داند و می گوید این کار می تواند جلوی انتقال هیجانات مردم را بگیرد. او معتقد است که باغ وحش ها باید مکانی برای آموزش باشند و نباید تنها در آن به دیدن حیوانات برویم. اسلامیه معتقد است که باغ وحش مکان های مناسبی است برای افرادی که فرصت دیدن بسیاری از حیوانات را از نزدیک ندارند، اما نباید فقط جنبه نمایشگاهی داشته باشند و در حین بازدید مطالبی هم آموزش داده شود. او از اینکه از حضور کارشناسان در این مکان ها استفاده نمی شود گلایه دارد و معتقد است کارشناسان می توانند به مردم در همان زمانی که حیوان را از نزدیک می بینند آموزش های لازم را هم بدهند.

 

و در آخر، یک نکته کوچک خوشایند! این چهارپایانی که در تصویر بالا می بینید، همان گورخرانی هستند که بهرام گور به آنها علاقمند بود! همان که فردوسی درباره مرگش گفته است: بهرام که گور می گرفتی همه عمر/ دیدی که چگونه گور بهرام گرفت...

 

این گورخرهای بانمک، نمونه ای از گورهای ایرانی هستند که شاید این مطلب را درباره شان خوانده باشید. گور ایرانی راه راه ندارد و بدنش خاکی رنگ و ساده است. در عوض روی پشت این گور، ردیفی از مو دیده می شود. متاسفانه این گورها به دلیل شرایط نامساعد زندگی رو به انقراض هستند که با تلاش های زیادی، سعی می شود پناهگاه امنی در برخی از زیستگاه های حیات وحش برایشان فراهم شود.

یک شنبه 6 اسفند 1391  7:13 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها