0

هشت راه برای افزایش سرعت شروع ویندوز

 
salamat595
salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19536
محل سکونت : مازندران

هشت راه برای افزایش سرعت شروع ویندوز

زمانی که کلید پاور را می فشارید تا زمانی که ویندوز به طور کامل اجرا شود، فرآیندهای زیادی درون کامپیوتر انجام می گیرد. این فرآیندها شامل هر دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری می شوند و می توانند روی سرعت اجرای کامپیوتر تاثیر بگذارند. اصطلاحا به این مرحله بوت گفته می شود. اگر حس می کنید کامپیوتر شما دیر بوت می شود، می توانید موارد زیر را انجام دهید.

۱) بایوس را تنظیم کنید

همان ابتدا که اولین تصویر روی مانیتور نمایش داده شد، کلید Del را فشار دهید تا وارد محیط بایوس شوید. معمولا صفحه ای آبی رنگ یا خاکستری مشاهده خواهید کرد که دارای تنظیمات و گزینه های مختلف است. درون منوهای این محیط باید گزینه Quick Boot را فعال کنید. با این کار هنگام روشن شدن دستگاه، دیگر تمام بخش های سخت افزاری تست نمی شوند. گزینه دیگری که باید تغییر داد، تعیین هارددیسک اصلی دستگاه به عنوان اولین گزینه هنگام بوت است. بایوس به عنوان اولین مدیر سیستم پس از روشن شدن دستگاه، محل سیستم عامل را جست وجو می کند و با تعیین آن می توانید زمان این جست وجو را کاهش دهید.

۲) پاکسازی برنامه های اولیه

هنگام شروع ویندوز برخی از نرم افزارها نیز همراه با آن اجرا می شوند. برخی از این نرم افزارها مانند آنتی ویروس ضروری هستند ولی برخی دیگر فقط برای اجرای سریع، هنگام درخواست به حالت نیمه فعال باقی می مانند. در همان نوار جست وجو در منو استارت عبارت msconfig را تایپ کنید. بعد از نمایش پنجره تنظیمات سیستم به سربرگ استارت آپ بروید و گزینه های غیرضروری مانند موارد مرتبط با نرم افزار آفیس، ادوبی، برنامه های نمایش عکس و فیلم و موارد دیگر را حذف کنید.

۳) پاکسازی سرویس های اولیه

در همان پنجره تنظیمات ویندوز در سربرگ سرویس ها می توانید سرویس های غیرضروری را نیز غیرفعال کنید. توجه داشته باشید که سرویس ها مانند نرم افزارها نیستند و با غیرفعال کردن آن ها ممکن است یک برنامه یا یکی از فعالیت های ویندوز دیگر اجرا نشود. پس با احتیاط بیشتری عمل کنید. گاهی نیز می توانید به جای غیرفعال کردن یک سرویس از اجرای با تاخیر آن استفاده کنید. در این حالت می توانید در کنترل پنل به Administrative Tools رفته و با کلیک روی سرویس ها در بخش تنظیمات اجرا، گزینه Delay Start را انتخاب کنید.

۴) حذف سخت افزارهای غیرضروری

اجرای درایورها و راه اندازهای سخت افزاری یکی از دلایل معطلی سیستم است و با حذف موارد غیرضروری می توان سرعت بوت را افزایش داد. به عنوان مثال وقتی گوشی موبایل خود را نصب می کنید، چندین قطعه غیرواقعی و مجازی مانند مودم و شبکه نیز نصب می شود یا دیگر کمتر کسی از فلاپی درایو استفاده می کند. می توانید تمام سخت افزارها را با ورود به کنترل پنل و انتخاب Device Manager مشاهده کنید و هر کدام را که خواستید با کلیک راست و گزینه Disable غیرفعال کنید.

۵) به روزرسانی آنتی ویروس

شاید این مساله به هیچ توضیح اضافی نیاز نداشته باشد. ویروس ها مهم ترین عامل کندی سیستم و کاهش سرعت آن هستند. این مشکل هنگام اجرای ویندوز بیشتر خود را نشان می دهد و به همین دلیل نیاز به توجه بیشتری دارد. حتما یک برنامه آنتی ویروس روی سیستم خود داشته باشید و به صورت مداوم از طریق اینترنت آن را آپدیت کنید. در شماره های پیش در مورد انتخاب یک آنتی ویروس رایگان صحبت کرده ایم.

۶) فونت ها را فراموش نکنید

ویندوز هنگام اجرای ویندوز تمام فونت ها را تک تک مورد بررسی قرار می دهد و در حالت عادی نیز بیش از ۲۰۰ فونت روی سیستم نصب شده است که با نصب نرم افزار آفیس و دیگر برنامه ها این تعداد بیشتر هم خواهد شد. اگر تمایلی به حذف دایمی فونت ها ندارید، می توانید به کنترل پنل بروید و فونت های اضافی را انتخاب کنید. سپس از طریق گزینه Hide حالت نمایش آن ها را تغییر دهید. در این حالت ویندوز فونت های مخفی شده را بررسی نمی کند. احتیاط کنید فونت های سیستمی را حذف نکنید، این فونت ها از طریق شکل آیکون به راحتی قابل تشخیص هستند.

۷) نشانی ثابت در شبکه

وقتی کامپیوتر به شبکه متصل باشد هنگام اجرای ویندوز از شبکه درخواست یک نشانی می کند و بعد این نشانی از طریق سوییچ، مودم یا سایر تجهیزات به کامپیوتر اختصاص داده می شود. این فرآیند زمان اجرای ویندوز را افزایش می دهد زیرا ارسال درخواست و پاسخ به آن ممکن است طولانی شود. در چنین شرایطی می توانید از آدرس های IP ثابت برای شبکه های داخلی استفاده کنید.

۸ ) ارتقا سخت افزاری

برنامه های جدید احتیاج به منابع بیشتری از نظر پردازش و فضای مورد نیاز دارند. در قدم اول ارتقای رم می تواند تا حدودی موثر باشد. هر چقدر فضای رم بیشتر باشد به این معنی است که برنامه های بیشتری می توانند در حالت آماده باش قرار بگیرند و محدودیت اولیه که با هجوم نرم افزارها در حین اجرای ویندوز همراه است، فضای بیشتری خواهند داشت. توجه داشته باشید که برای اضافه کردن فضای رم باید قطعات جدید با قدیمی ها هماهنگ باشد. در نتیجه رم باید از نظر فرکانس و زمان تاخیر با مدل های قبلی سازگاری کامل داشته باشد.

اگر سیستم شما قدیمی است، چاره ای جز ارتقا یا تعویض رایانه باقی نمی ماند و پس از ارتقای رم باید به سراغ پردازنده بروید؛ پردازنده جدید با فرکانس بالاتر و تعداد هسته های بیشتر کمک موثری در افزایش سرعت است. اگر هارددیسک جدیدی به سیستم اضافه کرده اید، بهتر است ویندوز را روی آن نصب کنید. استفاده از درایوهای SSD که در آن از تراشه های حافظه به جای دیسک استفاده می کنند، سرعت بوت را به طور قابل توجهی افزایش می دهند ولی قیمت آن ها بالاست. اگر هیچ کدام از مراحل قبلی موثر نبود شاید بهتر است یک سیستم جدید با توجه به نیاز برنامه های امروزی تهیه کنید.

امضا بلد نیستیم انگشت میزنیم

http://s5.picofile.com/file/8139849018/%D8%A7%D8%AB%D8%B1_%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA.jpg

پنج شنبه 3 اسفند 1391  8:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها