0

رکود در بازار خودرو بعد از افزایش قیمت‌ها

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

رکود در بازار خودرو بعد از افزایش قیمت‌ها

 

راه دانشجو: پس از آزادسازی قیمت خودرو، هرچند برخی محصولات کاهش قیمت‌های جزئی را به خود دیده‌اند، اما به نظر می‌رسد که حرکت بازار همچنان کند است. گویی بازار به خوابی عمیق و گران فرو رفته است و مشتریان بازار هم قصد بیدار کردن این بازار را از خواب زمستانی ندارند. کارشناسان اقتصادی در این رابطه عقیده دارند که حرکت دوباره بازار به زمان نیاز دارد، زیرا وقتی قیمت‌ها یکباره ۲ تا ۳ برابر می‌شوند مدت‌ها زمان می‌برد تا بازار دوباره رونق بگیرد، این زمان را کارشناسان حتی تا دو سال تخمین می‌زنند.

به گزارش دنیای اقتصاد، بر همین اساس از بازار خودرو خبر می‌رسد که مشتری‌ها تمایلی به خرید ندارند و با وجود اینکه تنها یک ماه به تعطیلات نوروزی باقی‌مانده است جنب و جوش در بازار جای خود را به رکود داده است.

به عقیده کارشناسان یکی از مهم‌ترین دلایل این رکود وعده‌هایی است که مسوولان و خودروسازان به مردم می‌دهند. زیرا بر اساس این وعده‌ها، مردم انتظار کاهش قیمت‌ها را دارند و سعی می‌کنند خرید خود را عقب بیندازند تا ببینند چه اتفاقی برای بازار رخ می‌دهد.

در واقع مسیری که مسوولین و خودروسازان برای کاهش التهاب بازار در نظر گرفته‌اند، از نظر کارشناسان مسیر اشتباهی است، زیرا افزایش قیمت یک محصول و سپس وعده کاهش قیمت دادن با هیچ فرمول اقتصادی هم‌خوانی ندارد، زیرا مردم را به انتظار و عدم خرید وا می‌دارد و این اتفاق هم پیامدی ندارد جز رکود.

هرچند این رکود تا کنون کاهش قیمت چشم‌گیری را به همراه نداشته و تنها قیمت برخی از محصولات داخلی را کمی کاهش داده است، کارشناسان عقیده دارند که انتظار برای کاهش قیمتی بیش از این، انتظاری بیهوده خواهد بود.

به گفته فعالان بازار در حال حاضر خرید و فروش در بازار اصلا جریان ندارد. با توجه به رقم‌هاي متفاوتی که این روزها از بازار خودرو شنیده می‌شود سعی بر این بوده که قیمت‌هایی که واقعي‌تر هستند در این گزارش به کار برده شود.

آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند قیمت برخی از خودروها به دلیل کمبود عرضه به بازار با افزایش زیادی همراه است. بر همین اساس به‌‌رغم تاکید مسوولان ایران‌خودرو بر کاهش قیمت و افزایش تولید و عرضه، اتفاقا این هفته سمند EF7 خودروی کم‌یاب بازار بوده است. به گفته فعالان بازار این مدل سمند این روزها در بازار کمیاب شده است و حالا قیمتی برابر با ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. مدل دیگر این خودرو یعنی سمند LX اما نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته است و روی ۲۶ میلیون تومان مانده است. اما از خودروی ملی که بگذریم، یکی از محصولات لوکس ایران‌خودرویی‌ها، یعنی سوزوکی کیزاشی فول از ۱۱۵ میلیون تومان به ۱۳۵ میلیون تومان رسید. گراند ویتارا، دیگر مدل این برند که در ایران‌خودرو مونتاژ می‌شود از هفته گذشته نوسانی نداشته و روی ۱۲۳ میلیون تومان مانده است.

خانواده پژو اما همچنان در بازار یکه‌تازی می‌کند و به‌‌رغم رکود بازار قیمت‌هایش همچنان در حال افزایش است. بر همین اساس ۲۰۶ تیپ ۲ از هفته گذشته تا کنون دو میلیون تومان افزایش قیمت داشته و حالا ۳۹ میلیون تومان است. V8 صندوقدار هم با یک میلیون افزایش قیمت ۴۴ میلیون تومان شده است. اما ۲۰۷ اتومات، V۹ و تیپ۶ طی هفته گذشته بدون تغییر بوده‌اند و به ترتیب روی ۵۷ میلیون تومان، ۵۴ میلیون تومان و ۵۳ میلیون تومان مانده‌اند. تنها ۲۰۶ صندوقدار V۲۰ بوده که طی هفته گذشته با ۵۰۰ هزار تومان کاهش به ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

رکود بازار روی خودروهای دیگر هم تغییر چندانی مبنی بر کاهش قیمت نداشته است و در بیشتر موارد قیمت‌ها یا ثابتند یا با نوسانی ۵۰۰ هزار تومانی بالا و پایین می‌شوند. بر همین اساس پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز با ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به هفته قبل به ۲۷ میلیون تومان رسید و مدل بنزینی آن هم ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

پژو پارس سال هم بعد از رشد ۵۰۰ هزار تومانی خود در هفته گذشته، این هفته را آرام طی کرد و روی ۳۵ میلیون تومان ماند. از تندرهای ایران‌خودرو و پارس خودرو هم خبر می‌رسد که هر دو آنها با کاهشی ۵۰۰ هزار تومانی همراه بوده‌اند. تندر که زمانی قرار بود خودرویی زیر ۱۰ میلیون تومان باشد حالا با وجود کاهش قیمت در کارخانه پارس‌خودرو به ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و تندر ایران خودرو هم یک میلیون از آن ارزان‌تر است. تندر E1 هم مانند هفته قبل همان ۳۳ میلیون تومان است. اما ماکسیمایی که دیگر تولید نمی‌شود در بازار قیمتی بین ۱۱۴ و ۱۱۷ میلیون تومان دارد. مگان هم که این روزها دیگر به معنای واقعی کیمیای بازار شده است فعلا بدون تغییر است و هفته‌ای است که روی ۸۴ میلیون تومان مانده است.

روزگاری هم بود كه گذشتن از مرز ۱۰ میلیون تومان برای پرايد تابو بود، اما حالا تابوها کنار گذاشته‌ شده‌اند و پرايد مرزهای قیمتی را به سرعت پشت سر می‌گذارد. به این ترتیب پراید ۱۱۱ بعد از افزایش قیمت‌های بی‌سابقه این هفته ۲۰۰ هزار تومان کوتاه آمد و از ۱۹ میلیون تومان به ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. ۱۳۱ و ۱۳۲ هم به ترتیب ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هستند. اما مزدا ۲ و مزدا ۳ هم این روزها در اوج هستند، هرچند مزدا۲ با کاهشی ۴ میلیونی در بازار روسفید است و ۷۳ میلیون تومان قیمت دارد. مزدا۳ هم تغییری نداشته و همان ۱۳۰ میلیون تومان است. رانا، محصول جدید و پرماجرای ایران‌خودرو هم در بازار ۳۴ میلیون تومان است. وانت بار هم در مدل دوگانه‌سوز خود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

 

پنج شنبه 3 اسفند 1391  5:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها