0

اخبار كوتاه از سراسر جهان

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

اخبار كوتاه از سراسر جهان

 

سفرکامرون به هند

فارس : کامرون با يک هيات بزرگ تجاري که به منظور سفري سه روزه عازم هند شده گفت: شرکتهاي انگليسي با دولتهاي هند و انگليس براي توسعه 9 منطقه مرتبط با شهر بمبئي که پايتخت اقتصادي هند است همکاري مي‌کنند.وي تاکيد کرد که دولت هند نيز بايد بازارها و بخش‌هايي که تاکنون محدود بودند را به روي سرمايه گذاري خارجي باز کند. اولين فاز اين پروژه سرمايه گذاري در بخش زيرساخت‌هاي فيزيکي از جمله شبکه حمل و نقل و توليد برق است.

«چاوز» به خانه بازگشت

فارس: هوگو چاوز بعد از سه ماه در اولين پيام توييتري خود از بازگشت به ونزوئلا براي ادامه درمان خبر داد . وي گفت: از خدا ، همه مردم عزيزم ، فيدل، رائول (کاسترو) و همه مردم کوبا متشکرم. من با اعتماد به مسيح، پزشکان و پرستاران به سوي پيروزي مي‌روم.طولاني شدن درمان چاوز و غيبت او در مراسم تحليف رياست جمهوري باعث ايجاد شرايط متزلزلي در ونزوئلا شده بود و مخالفان قصد داشتند از اين فرصت براي کنار زدن وي استفاده کنند.

عقب‌نشيني فرانسوي‌ها ازمالي در ماه مارس

فارس: ارتش فرانسه در حالي که نيروهاي فرانسوي و ماليايي شهر«بورم» را از شورشيان پس گرفته‌اند اعلام کرد ؛ از مارس آينده شروع به عقب‌نشيني از مالي خواهد کرد.قرار است فرانسه مسئوليت امنيتي شهرهاي تصرف شده را به ارتش مالي و نيروهاي بين‌المللي آفريقايي مستقر در اين کشور واگذار کند.

جايزه 50 هزار دلاري براي دستگيري قاتلان روزنامه نگاران سومالي

فارس: دولت سومالي جايزه 50 هزار دلاري براي هر فردي که اطلاعاتي درباره عوامل کشتار اصحاب رسانه ارائه بدهد در نظر گرفته است. «محمد ابراهيم»، مسئول اتحاديه روزنامه نگاران سومالي از اين تصميم «عبدي فارح شيدون»، نخست وزير اين کشور استقبال کرد و آن را در راستاي پايبندي به جاري شدن عدالت در قبال روزنامه نگاران ترور شده در اين کشور دانست.

ممنوعيت فعاليت گروه‌هاي مسلح وابسته به ناتو

فارس: گروه‌هاي مسلح وابسته به نظاميان ناتو بر اساس تصميم شوراي امنيت ملي افغانستان، حق ندارند عمليات نظامي به راه بيندازند. شوراي امنيت ملي افغانستان که به سرپرستي حامد کرزي برگزار شده بود، از نهادهاي امنيتي افغانستان خواستند تا جلو فعاليت گروه‌هاي مسلح که توسط نظاميان خارجي ايجاد شده است را بگيرند. گفته مي‌شود که در حال حاضر تعدادي از واحدهاي نظامي افغان تحت نظر نيروهاي خارجي و خارج از تشکيلات نهادهاي امنيتي افغانستان فعاليت مي‌کنند.

توکيو به پکن هشدار داد

فارس: سه ناو چيني وارد آب‌هاي جزاير مورد مناقشه با ژاپن در درياي چين شرقي شدندکه اين اقدام اعتراض شديد ژاپن را در پي داشت. معاون نخست وزير ژاپن گفت: ما مراتب تاسف و اعتراض شديد خود را از طريق کانال‌هاي ديپلماتيک به طرف چيني اعلام کرديم و از پکن خواستيم کشتي‌هاي خود را از منطقه خارج کند.چين و ژاپن بر سر جزايري در درياي چين شرقي که ژاپني‌ها به آن «سنکاکو» و چيني‌ها به آن« ديائويو» مي‌گويند اختلاف ارضي دارند.

تظاهرات آمريکايي ها در اعتراض به تغييرات آب‌وهوايي

فارس: هزاران آمريکايي در اعتراض به تغييرات آب‌وهوايي در واشنگتن تظاهرات کردند. اين تظاهرات توسط گروه‌هاي زيست محيطي ملي و محلي برگزار شد. سازمان‌دهندگان تظاهرات مدعي شدند که اين تظاهرات، بزرگترين تظاهرات در اعتراض به تغييرات آب و هوا در تاريخ آمريکا است.

ربوده شدن 7 تبعه خارجي در شمال نيجريه

فارس: مهاجمان مسلح ناشناس با حمله به يک شرکت ساختماني در شمال نيجريه، 7 تبعه خارجي از کشورهاي انگليس، ايتاليا، يونان و لبنان را ربودند.«حسن محمود» سخنگوي پليس گفته است که مهاجمان در ابتدا قصد داشته‌اند به زنداني حمله کنند. به گفته وي افراد مهاجم سپس به شرکت ساختماني «ستراکو» رفته، نگهبان را کشته و اين اتباع خارجي را ربوده‌اند.

پاپ از چشم چپ نابينا شده است

ايسنا: پاپ بنديکت شانزدهم در ميدان «سنت پيتر»، در جديدترين سخنراني خود پيش از آنکه به عنوان نخستين پاپ مستعفي کشور محسوب شود، از مومنان خواست تا براي وي و جانشينش دعا کنند. يک روزنامه نگار آلماني مدعي است که چشم چپ پاپ بنديکت شانزدهم بينايي خود را از دست داده و پاپ نسبت به هفته‌هاي پيش خسته و از کار افتاده به نظر مي‌آيد. «پيتر سيوالد»، روزنامه نگار آلماني که در مناسبت هاي گوناگون با پاپ بنديکت مصاحبه کرده و در سال 2010 کتابي را نوشت، گفت: قدرت شنوايي پاپ کمتر شده و چشم چپش نيز بينايي ندارد و بسيار لاغر شده است.

تاچر ؛بهترين نخست وزير نيم‌ قرن گذشته انگليس

ايسنا: مارگارت تاچر براساس تازه‌ترين نظرسنجي‌ها در انگليس،بهترين نخست وزير اين کشور در نيم قرن گذشته شناخته شد. براساس تازه‌ترين نظرسنجي در انگليس که موسسه "کومرس" به سفارش روزنامه اينديپندنت انجام داده است، مارگارت تاچر، که از سال 1979 تا 1990 رياست کابينه انگليس را بر عهده داشت، از بين هشت نخست وزيري که از سال 1964 تاکنون انگليس را اداره کرده‌اند با کسب 32 امتياز بهترين نخست وزير اين کشور بوده و پس از او «هارولد ويلسون» با 10 امتياز قرار دارد. براساس اين نظرسنجي، ديويد کامرون، بدون به دست آوردن هيچ امتيازي رده پنجم را کسب کرده است.

اردوغان: مردم از مذاکره با «پ.ک.ک» حمايت کنند

ايسنا: رجب طيب اردوغان از ساکنان جنوب شرق ترکيه خواست تا به خاطر بازگشت امنيت به کشور و پايان دادن به درگيري‌هاي دولت و «پ.ک.ک» از روند جديد مذاکرات صلح با مخالفان مسلح حمايت کنند. رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه در مراسمي در شهر "مديات" که ساکنان آن از هر سه قوميت عرب‌، کرد و ترک‌ تشکيل شده‌اند، گفت: ما روند صلح را با هدف حل و فصل سياسي اختلاف‌ها آغاز کرديم و مادامي که شما از ما حمايت کنيد، مي‌توانيم بر اين مشکل فائق آييم.

کشف جسد نماينده حزب حاکم روسيه در روستا

ايرنا : جسد « ميخاييل پاخوموف» نماينده حزب حاکم « روسيه واحد» از منطقه مرکزي اين کشوراز داخل يک بشکه سيمان در زيرزمين يک گاراژ خصوصي در روستاي اوبوخووناحيه « نوگينس» منطقه مسکو کشف شد. هفته گذشته اعلام شد که پاخاموف39 ساله نماينده شهر «ليپتسک » ناپديد شد که در اين رابطه تحقيقاتي جنايي آغاز شد. 11 نفر در اين ارتباط دستگير شدند که يکي از آنها فرد 40 ساله اي به نام « يوگني خاريتونوف» از مسئولان سابق خدمات عمومي منطقه مسکو است که به اتهام قتل اين نماينده دستگير شد.

پيروزي مجدد «رافائل کوره‌آ» در انتخابات اکوادور

ايرنا : «رافائل کوره‌آ» بار ديگر با کسب آراي بيش از ??درصد، موفق شد رقيب خود را شکست دهد و در انتخابات رياست‌جمهوري اکوادور پيروز شود .

رافائل کوره‌آدر سخنراني براي هواداران خود در «کيتو» پايتخت اکوادور، خواستار ادامه انقلاب براي يک دوره چهار ساله ديگر شد.

نتايج شمارش آرا نشان داد که کوره‌آ 56.6 درصد آرا را کسب کرده که 24 درصد از «گيلرمو لاسو» رقيب اصلي وي که سابق بانکدار بود، بيشتر است.

رئيس جمهوري سابق ساحل عاج در دادگاه کيفري بين‌المللي

ايسنا: «لوران گباگبو»، رئيس جمهوري سابق ساحل عاج در مقابل قضات دادگاه کيفري بين‌المللي قرار مي‌گيرد. وي با چهار مورد اتهام؛ جرم عليه بشريت از جمله قتل و تجاوز به منظور برانگيختن موج خشونت‌ها در ساحل عاج پس از آنکه از قبول شکست در انتخابات سال 2010 خودداري کرد رو به رو است. پس از عدم قبول شکست توسط باگبو کشور ساحل عاج شاهد چهار ماه درگيري بود که طي آن به گفته سازمان ملل سه هزار تن کشته شدند.

codex02x

 

سه شنبه 1 اسفند 1391  4:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها