0

اخبار كوتاه از سراسر جهان

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

اخبار كوتاه از سراسر جهان

 


دبير کل سازمان همکاري اسلامي و پروژه اسلام هراسي

ايرنا: «اکمل الدين احسان اوغلو» دبير کل سازمان همکاري اسلامي گفت: برخي از کشورهاي غربي با محاسبات سياسي در پي گسترش اسلام هراسي در جهان هستند.وي با اشاره به گزارشي که در زمينه اسلام هراسي توسط سازمان همکاري اسلامي تهيه شده گفت: در پنجمين گزارش اين سازمان مساله افزايش مخالفت با اسلام و اعمالي همانند سوزاندن قرآن کريم وساختن فيلم هايي مانند «بيگناهي مسلمانان»که اسلام هراسي را در جهان تشديد مي کند،بررسي شده است.دور تازه فتنه‌انگيزي‌ها در شمال لبنان

فارس: با آغاز تحرکات مشکوک در راستاي فتنه‌ انگيزي در شمال لبنان، صداي انفجار چندين بمب صوتي و يک بمب انفجاري در شهر طرابلس شنيده شد.انفجار اول در اطراف منطقه «الشلفه» و دومي در منطقه «حي الزهور» درمنطقه «ابو سمرا» شنيده شد.همچنين بمبي دست ساز در نزديکي دانشگاه «المنار» در طرابلس در منطقه اي خالي از سکنه منفجر شد.

تحقيق سازمان ملل درباره حملات پهپادهاي آمريکا و انگليس فارس: گروهي از کارشناسان سازمان ملل در ژنو ، تحقيق درباره نقش حملات پهپادهاي آمريکا و انگليس و کشتار غيرنظاميان را در دستور کار قرار دادند.

به گزارش خبرگزاري فارس، سازمان ملل متحد تحقيقات خود درباره نقش حملات پهپادهاي آمريکايي و انگليسي در کشتار غيرنظاميان را آغاز کرده است.اين گروه از کارشناسان گفته‌اند در گزارشي که منتشر خواهند کرد نقش حملات پهپادي آمريکا و انگليس در کشورهاي افغانستان، پاکستان، يمن و سومالي را مورد بررسي قرار خواهند داد.

14کشته در درگيري هاي چچن

ايرنا: در جريان درگيري هاي مسلحانه جمهوري چچن 14 نفر شامل 12 فرد مسلح و دو پليس کشته شدند. دو نفر از کشته شدگان به نام هاي «مسلم» و «حسين کاکايف» از سرکردگان جنگجويان بودند که حتي خطرناک تر از «دوکو عمرف» رهبر جنگجويان محسوب مي شدند.

آتش زدن خانه ها وخودروها در اعتراضات شبانه جمهوري آذربايجان

فارس: در يک شورش شبانه در جمهوري آذربايجان چندين خانه مسکوني و خودرو به آتش کشيده شد.

صدها نفر خانه فرماندار يکي از شهرهاي شمال غرب جمهوري آذربايجان را محاصره کردند و خواستار استعفاي وي شدند. چندين نفر از پليس و معترضان در شهر «اسماعيلي» در 200 کيلومتري باکو نيز در اين درگيري هامجروح شدند. هنوز مشخص نشده که چرا معترضان خواستار استعفاي فرماندار شده‌اند و علت شورش شبانه چه بوده است.

طرح ترور اردوغان خنثي شد

فارس: وزير کشور ترکيه از خنثي سازي طرح ترور رجب طيب اردوغان، نخست وزير اين کشور و دستگيري چند نفر در اين ارتباط خبر داد.هفت نفر که به طور جداگانه براي ترور اردوغان طرح ريزي

مي کردند،در اين ارتباط بازداشت شدند.وزيرکشور ترکيه گفت:ما توانستيم از وقوع اين عمليات که هدف از آن فتنه انگيزي در کشور بود، جلوگيري کنيم.

خط قرمز چين براي آمريکا

ايرنا: رسانه هاي چين با درج مطالب انتقادي متنوع عليه جانبداري آمريکا از ژاپن در منازعات درياي شرقي ، خط قرمز کشورشان را مشخص کردند.رسانه هاي وابسته به حزب حاکم چين اعلام کردند آمريکا با جانبداري هاي متعصبانه از توکيو، موانع خود را بيشتر مي کند.روزنامه مردم مي نويسد؛ آمريکا بايد بداند که چين هراس و واهمه اي از آن کشور ندارد ،اما نمي خواهد چالش ايجاد کند.

35سال حبس براي همدست آمريکايي حملات بمبئي

فارس: «ديويد کولمن هدلي» مرد آمريکايي که با تروريست‌ها براي اجراي حملات تروريستي در شهر بمبئي هند همدستي کرده بود، به ?? سال حبس محکوم شد .وي که 52 سال سن دارد در اين حملات در سال 2008 با گشت‌زني در محوطه‌هاي اطراف محل‌هاي انجام حملات، حمله 10 فرد مسلح به نقاط مختلف شهر بمبئي را تسهيل مي‌کرد.اين حملات به کشته شدن 164 و زخمي شدن دست‌کم 308 نفر منجر شدند.

فرياد اعتراض دختر جوان به« جان کري »

ايرنا: در جريان سخنراني جان کري در جلسه کميته روابط خارجي سناي آمريکا، يک دختر معترض به سياست هاي جنگ طلبانه آمريکا در خاورميانه با فريادهاي بلند خود سخنان کري را قطع کرد که توسط نيروهاي امنيتي دستگير و به خارج از سالن نشست منتقل شد. دختر جوان از ميان شنوندگان بلند شد و خطاب به جان کري و نمايندگان حاضر فرياد زد « شما هزاران بي گناه را به قتل رسانده ايد و من ديگر نمي توانم ببينم هر روز دوستانم در خاورميانه کشته مي شوند. »

وزير آموزش آلمان به تقلب متهم شد

ايسنا:دانشگاه «دوسلدورف » آلمان در خصوص اتهام تقلب و سرقت علمي وزير آموزش آلمان در رساله دکتراي وي تحقيق مي‌کند. خانم« آنت شاوان» وزير آموزش آلمان متهم شده که در نوشتن بخش‌هايي از رساله دکتراي خود مطالبي را بدون ارجاع به منبع آن آورده و وانمود کرده که اين مطالب نتيجه تحقيقات خودش بوده‌اند. وزير آموزش آلمان اين اتهامات را رد کرده است.

لغو ممنوعيت حضور سربازان زن آمريکا در ميدان‌ جنگ

ايسنا:مقام‌هاي پنتاگون اعلام کردند، وزير دفاع اين کشور قصد دارد قانون ممنوعيت حضور زنان در خط مقدم نبرد را لغو کند. اين تصميم تغيير اساسي ديگري در ارتش آمريکا در دوران رياست جمهوري باراک اوباما، به شمار مي‌رود.

«آسانژ» وتبليغات ضد ايراني

فارس: بنيانگذار وب‌سايت افشاگر «ويکي‌ليکس» مي‌گويد فيلم سينمايي که درباره ماجراهاي مربوط به اين وب‌سايت در دست توليد است، با هدف تشويق جنگ عليه ايران طراحي شده است. اين فيلم سينمايي با نام «رکن پنجم» قرار است در ماه نوامبر سال جاري اکران شود.آسانژ در سخنراني ويديويي خود خطاب به دانشجويان دانشگاه آکسفورد گفت: اين فيلم تبليغاتي يکجانبه و شديد عليه وب‌سايت ويکي‌ليکس است، ولي فقط حمله عليه ما نيست، بلکه حمله‌اي آگاهانه عليه ايران نيز هست و به تبليغات جنگ‌افروزانه عليه ايران دامن مي‌زند.

معاون چاوز: مي‌خواهند مرا ترور کنند

ايسنا:معاون اول رئيس‌جمهوري ونزوئلا اعلام کرد گروه‌هاي ناشناسي با هدف ترور وي و رئيس پارلمان وارد اين کشور شدند. «نيکولاس مادورو»، معاون اول هوگو چاوز، از اعلام جزئيات بيشتر و دلايل ادعايش خودداري کرد. وي خاطرنشان کردکه آنها هرگز موفق نخواهند شد.

تعيين نخست وزير جديد کره جنوبي

ايسنا:رئيس‌جمهوري منتخب کره جنوبي «کيم يونگ جون » را به عنوان نخست‌وزير جديد اين کشور معرفي کرد. کيم يونگ جون که پيشتر قاضي بود در فعاليت‌هاي کمپين «پارک گئون هاي» مسئوليت معاونت وي را برعهده داشت. کيم يونگ جون گفت: در صورتي که پارلمان با انتصاب من موافقت کند،تمامي تلاش خود را براي خدمت به عمل خواهم آورد.

درخواست «رحمان» براي بازگشت دانشجويان تاجيک از مدارس مذهبي خارجي

فارس: رئيس جمهوري تاجيکستان بار ديگر خواستار بازگشت همه دانشجويان تاجيک از موسسات خارجي مذهبي شد.رئيس جمهوري تاجيکستان گفت: آموزش جوانان در بخش هاي مذهبي خارج از کشور، وسيله اي براي گرايش آنان به افراط گرايي و تروريسم بوده و زمينه گسترش اين پديده‌ نامطلوب در کشور را فراهم مي‌کند.در پنج سال گذشته 600 عضو احزاب ممنوع در تاجيکستان بازداشت شده‌اند که بخش عمده آنان فارغ‌التحصيل نهادهاي آموزشي خارجي هستند.

نگراني آمريکا از درگيري‌هاي ميانمار

ايسنا:دولت آمريکا با ابراز نگراني از خشونت جاري در ايالت«کاچين» ميانمار اعلام کرد، درگيري ميان ارتش و گروه‌هاي شبه‌نظامي عليرغم آتش‌بس ادامه دارد. سفارت آمريکا در رانگون در بيانيه‌اي گفت: ارتش به هجوم در کاچين ادامه مي‌دهد و حملات به وارد آمدن تلفات به غير نظاميان منجر شده است که اين امر کوشش براي دستيابي به آشتي ملي را تضعيف مي‌کند.

رئيس‌جمهوري نيجريه و تهديد «بوکو حرام»

ايسنا:رئيس‌جمهوري نيجريه شبه نظاميان گروه بوکوحرام را براي ساير کشورهاي آفريقايي يک تهديد دانست.

«گودلاک جاناتان» اعلام کرد: در صورتي که با شبه نظاميان بوکوحرام مقابله نشود ،نه تنها نيجريه را تحت تاثير قرار مي‌دهند، بلکه غرب، مرکز و به طور قطع شمال آفريقا را نيز با مشکلات بسياري مواجه مي کنند و با سفر به کشورهاي‌ مختلف ، با اعضاي القاعده در شمال آفريقا که در مالي و ديگر کشورهاي آفريقايي فعاليت دارند ،ارتباط مي‌گيرند.

واکنش مرکل به به اظهارات کامرون

فارس: صدراعظم آلمان در واکنش به اظهارات نخست‌وزير انگليس درباره برگزاري همه‌پرسي خروج از اتحاديه اروپايي گفت: بايد در اين زمينه به توافق عادلانه دست يافت.مرکل گفت: «آلمان و من شخصا دوست داريم انگليس يک عضو مهم و فعال اتحاديه اروپا باشد.ما خودمان را براي مذاکره پيرامون خواست‌هاي انگليس آماده مي‌کنيم اما بايد توجه داشت که کشور‌هاي ديگر نيز خواسته‌هاي متفاوتي دارند و بايد در اين زمينه به تفاهمي دوجانبه دست يافت. »اين در حالي است که نخست‌وزير ايتاليا از اظهارات کامرون درباره اتحاديه اروپايي حمايت کرده است.

codex02x

یک شنبه 8 بهمن 1391  2:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها