0

فاز دوم هدفمندی یارانه نباید امسال انجام شود

 
javad696
javad696
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 513
محل سکونت : مرکزی

فاز دوم هدفمندی یارانه نباید امسال انجام شود

اين روزها بازار پيش‌بيني‌ها از محور سخنان رئيس‌جمهور داغ است و نمايندگان مجلس خود را براي حضور محمود احمدي‌نژاد در مجلس آماده كرده‌اند، به طوري كه اعضاي كميسيون‌هاي اقتصادي، صنايع و كميسيون ويژه حمايت از توليد ملي دوشنبه شب در كميسيون تلفيق دورهم جمع شدند تا درباره آغاز فاز دوم هدفمندي كه احتمالاً موضوع صحبت‌هاي محمود احمدي‌نژاد خواهد بود، تصميم‌گيري كنند. محمدرضا پورابراهيمي، عضو كميسيون اقتصادي مجلس درباره اين نشست گفت: در اين جلسه بحث هدفمندي از زواياي مختلف مورد تحليل و ارزيابي قرار گرفت اما نمايندگان به جمع بندي در اين باره نرسيدند. وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا فضاي مجلس نسبت به اجراي فاز دوم تغيير كرده است، تصريح كرد: تحليل كلي نمايندگان مجلس آن است كه در اين وضعيت نمي‌توان فاز دوم هدفمندي را اجرا كرد، ضمن اينكه دولت در اجراي مرحله اول از قانون عدول كرده است. طبق قانون دولت مكلف بود همزمان با اجراي بخش اول، بخش اقتصاد را نيز توانمند سازد و با پرداخت ۵۰درصد هزينه‌هاي ناشي از افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي بخش توليد و اقتصاد كشور را كمك كند در صورتي كه كمك‌هاي دولت به اين بخش صفر بوده است به گونه‌اي كه هم اكنون بخش زيادي از توليد با چالش‌هاي جدي روبه‌رو است. پور‌ابراهيمي با اشاره به اعتراضات مردمي دريافت شده از سوي نمايندگان مجلس درباره تأثيرات پرداخت يارانه روي وضعيت معيشتي خانوارها و فشارهاي ناشي از تورم، تصريح كرد: به واسطه افزايش زياد نرخ تورم و كاهش قدرت خريد، بسياري از مردم در اعتراضات متعددي به نمايندگان عنوان كرده‌اند كه «يارانه پيشكش دولت»، يارانه نمي‌خواهند و حاضرند پولي را كه به عنوان يارانه دريافت كرده‌اند، به دولت بازگرداند اما قدرت خريد آنها نيز به سابق برگردد. 

احمدي‌نژاد پاسخ دهد 

وي در پاسخ به اين پرسش كه دليل اصرار رئيس‌جمهور را براي اجراي فازدوم هدفمندي چه مي‌دانيد، گفت: تحليل كارشناسي مي‌گويد فاز دوم نبايد اجرا شود و نبايد بار تورم را بر دوش مردم سنگين‌تر كرد. خود آقاي احمدي‌نژاد بايد نسبت به اصرار خود توضيح دهد.
عضو كميسيون اقتصادي مجلس در رابطه با اظهارات برخي نمايندگان مبني بر موافقت نسبي و به شرط مجلس با اجراي فاز دوم گفت: برخي از نمايندگان به واسطه ارتباطاتي كه با دولت دارند، نسبت به فضاي مجلس اين قبيل اظهارات را مطرح مي‌كنند در صورتي كه نمايندگاني كه با نگاه اقتصادي و برخاسته از منافع مردم به موضوع نگاه مي‌كنند، تأكيد بر عدم اجراي فاز دوم دارند. 

اتفاق جديدي رخ نمي‌دهد 

غلامرضا مصباحي‌مقدم، رئيس كميسيودن برنامه و بودجه مجلس نيز با اعلام اينكه در جلسه حضور نداشته، گفت: با توجه به اينكه رئيس‌جمهور مايل نيست سخنان نمايندگان را بشنود؛ با چنين رويكردي تصور نمي‌كنم اتفاق جديدي رخ دهد. وي در گفت‌وگو با مهر در رابطه با موافقت مشروط مجلس با اجراي فاز دوم هدفمندي گفت: مجلس با اجراي مرحله دوم يارانه‌ها مطابق با ديدگاه‌هاي رئيس‌جمهور كه بر خلاف قانون يارانه‌ها و قانون بودجه ۹۱ است؛ كاملاً مخالف است و در اين زمينه موافقت نخواهد كرد. وي در رابطه با محور صحبت‌هاي رئيس‌جمهور در روز چهارشنبه گفت: معلوم نيست كه صحبت‌هاي آقاي احمدي‌نژاد در رابطه با اجراي فاز دوم هدفمندي باشد. او گفته است مسائل زيادي دارم كه مي‌خواهم با نمايندگان مطرح كنم. همچنين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تأكيد براينكه مجلس يك صدا با افزايش قيمت‌ها با هر‌عنواني مخالف است، گفت: نگراني مجلس از افزايش مبلغ يارانه نقدي به دليل طرحي است كه دولت در پي اين افزايش براي رشد قيمت حامل‌هاي انرژي و كالاهاي اساسي دارد و تحت هيچ شرايطي در روز حضور رئيس‌جمهور در مجلس نمايندگان بر سر معيشت مردم در برابر دولت كوتاه نمي‌آيند. محمد حسن آصفري گفت: مجلس با هر طرحي كه افزايش قيمت‌ها را به دنبال داشته و بار اقتصادي كشور را بالا برده و تورم‌زا باشد يكدست مخالف است.
نماينده مردم اراك و كميجان در مجلس افزود: مجلس به هيچ وجه مخالف افزايش مبلغ يارانه نقدي نيست اما تنها در صورتي رضايت به افزايش مبلغ يارانه نقدي مي‌دهد كه اين افزايش مبلغ يارانه نقدي، افزايش قيمت‌هاي ديگري را به دنبال نداشته و منجر به افزايش قيمت كالاهاي اساسي و حامل‌هاي انرژي نشود.

چهارشنبه 4 بهمن 1391  12:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها