0

انفجار خورشیدی با قدرت بلعیدن 20 زمین

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

انفجار خورشیدی با قدرت بلعیدن 20 زمین

در آستانه آرام‌ترین فعالیت خورشیدی در قرن گذشته رخ داد:

 

یک انفجار عظیم از سطح خورشید در هفته گذشته نمایشگر موجی از پلاسمای بسیار داغ بود که می‌تواند بیش از 20 زمین را ببلعد.
 این جرقه خورشیدی سال نو در روز دوشنبه (11 دی) توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا ثبت شد که بطور مداوم در اطراف این ستاره میزبان می‌چرخد.
 
اگرچه به گفته مقامات ناسا، این جرقه خورشیدی با وجود اندازه عظیم آن، قدرتمندترین نمونه از توفان خورشیدی نبود.
 
 
 
ناسا در توضیحی برای این تصویر اظهار کرد: نیروهای مغناطیسی، جریان پلاسما را هدایت می‌کنند اما بدون قدرت کافی برای غلبه بر گرانش خورشید، بیشتر این پلاسما به سطح خورشید باز می‌گردد. طول این جرقه حدود 257 هزار کیلومتر بوده که با در نظر گرفتن قطر 12.7 هزار کیلومتری زمین، این انفجار حدود 20 برابر قطر سیاره ما بوده است.
 
برخی از مقامات ناسا این جرقه خورشیدی را که در یک دوره چهار ساعته رخ داده بود، یک باله خورشیدی خوانده‌اند.
 
رصدخانه دینامیک خورشیدی یکی از چندین فضاپیمایی است که بطور مستمر برای ثبت فعالیت‌های جرقه و توفانهای خورشیدی، این ستاره را زیر نظر دارند.
 
خورشید در حال حاضر در فاز فعال دوره 11 ساله فعالیت خود قرار داشته و قرار است در اواخر سال 2013 به اوج خود برسد. این در حالیست که به گفته دانشمندان ناسا، اوج این دوره موسوم به دوره خورشیدی 24، ممکن است آرامترین نوع آن در 100 سال اخیر باشد.
 
به گفته محققان، تعداد لکه‌های خورشیدی حتی در زمان ورود این ستاره به نقطه اوج فعالیت خود، باز هم بسیار کم است. همچنین امواج رادیویی که نشانگر فعالیت خورشیدی بالا هستند نیز کاملا آرام شده‌اند.
 
این جرقه‌ها و توفانهای خورشیدی همچنین می‌توانند در زمان مواجهه با مین، تاثیرات چشمگیری بر روی آن بگذارند. قدرتمندترین جرقه‌های خورشیدی می‌توانند در ارتباطات ماهواره‌ای تداخل ایجاد کرده، سلامت فضانوردان حاضر در مدار را تهدید کرده و به زیرساختهای سیستم برق در سطح زمین آسیب بزنند.
 
توفانهای خورشیدی کوچکتر نیز می‌توانند موجب توفانهای جالب ژئومغناطیسی در بالای زمین شوند که منجر به نمایش زیبای شفق خورشیدی در نزدیکی مناطق قطبی خواهد شد.
 
ایسنا

 

دوشنبه 18 دی 1391  8:44 AM
تشکرات از این پست
astronomer
دسترسی سریع به انجمن ها