0

يك عاشقانه صادق / درباره ی "عشق" میشائیل هانکه يكی از مهمترين فيلم های سال

 
babak110
babak110
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 4259
محل سکونت : ایران عزیز

يك عاشقانه صادق / درباره ی "عشق" میشائیل هانکه يكی از مهمترين فيلم های سال

يك عاشقانه صادق / درباره ی "عشق" میشائیل هانکه يكی از مهمترين فيلم های سال

 

 

 

 

عشق (میشائیل هانکه)

 

 

سی نت: «زمان هايی در زندگی هستند كه ديگر خوشايند نيستند...»، اين انگيزه ی اوليه ی يك فيلمساز باهوش درباره ی احساسات آدم هاست كه در موقعيت های مختلف،متفاوت است.

عشق (Amour) عنوان آخرين ساخته ی ميشائيل هانكه است. اسمش را زياد شنيديم و بارها و بارها درباره اش فيلم ديديم اما اين يكی متفاوت است. نگاه هانكه به عشق، صادقانه و انسان دوستانه است. در مواجهه با روايت متفاوت اين فيلمساز اتريشی يا خوابتان می برد يا عاشقش خواهيد شد!

در خلاصه داستانش آمده :
«جورج» و «آن» در دهه هشتم از عمر خود به سر می‌برند. آن‌ها معلمان بازنشسته موسیقی هستند. دختر این زوج پیر و فرتوت نیز موسیقی‌دان است و همراه با خانواده‌اش دور از پدر و مادر زندگی می‌کند. یک روز «آن» دچار حمله قلبی شده و میزان و عشق و علاقه این زوج به چالش کشیده می‌شود.

يك وجه اشتراك با سينمای فرهادی در «عشق» وجود دارد. اين يك درام تكان دهنده است. بازی دلنشينی از دو بازيگر اصلی اش ژان لويی ترينتينانت و امانوئل ريوا می بينيم. از همين الآن می توان ريوا را بين نامزدهای بهترين بازيگر زن اسكار ديد.

اين فيلم در جشنواره كن خوش درخشيد و دومين نخل طلا – بعد از «روبان سفيد»- را برای هانكه به ارمغان آورد. فيلمی كه به زبان فرانسوی ساخته شده و سونی پيكچرز پخش كننده آن است. اين فيلم محصول مشترک فرانسه، آلمان و اتریش است. فيلمی كه بالغ بر 7,290,000 فروخته است.

«عشق» نماينده اتريش در بخش فيلم های خارجی زبان ِ اسكار هشتاد و چهارم و يكی از بخت های اصلی كسب مجسمه ی بهترين فيلم اين بخش است كه احتمالا با «ماشين های مقدس» ساخته ی لیوس کاراکس رقابت نزديكی خواهد داشت.

فيلم هانكه تاكنون موفق به دريافت جوايز زيادی شده. حلقه منتقدان فيلم نيويورك آنلاين، «عشق» را بهترين فيلم خارجی زبان سال دانست همچنين امانوئل ريوا به عنوان بهترين بازيگر زن انتخاب شد.انجمن منتقدان فيلم لس آنجلس (LAFCA) هم «عشق» را شايسته جايزه ی بهترين فيلم سال دانست. اين فيلم در حالی جايزه ی بهترين فيلم را گرفت كه از سال 2006 تاكنون اين گروه از منتقدان در اين بخش به فيلمی غير انگليسی زبان جايزه نداده بودند. امانوئل ريوا بازيگر نقش "آن" (پيرزن سالخورده ی زوج اصلی فيلم) طبق آرای اين دسته از منتقدان هم به عنوان بهترين بازيگر زن شناخته شد.

مدير فيلمبرداری «عشق» داريوش خنجی است.همان فيلمبردار «نيمه شب در پاريس»،«بازی های خنده دار» و ...

نگاه مثبت منتقدين به «عشق» از همان جشنواره ی كن آغاز شد و تاكنون تمجيدها از اين فيلم ادامه دارد.

پيتر برادشاو منتقد معروف گاردين اين فيلم را درامی تاثيرگذار،وحشتناك و متقاوت خوانده و سازنده ی آن را بسيار باهوش می داند.دبورا يانگ منتقد هاليوود ريپورتر می نويسد: «عشق» يك فيلم باشكوه است كه صداقت و سادگی وحشتناكی دارد.گرچه موضوع فيلم عذاب آور است اما ديدن بازی های جذاب بازيگرانش تلخی آن را از يادمان می برد.

ساشا اشتون نيز معتقد است فقط يك هنرمند بزرگ می تواند ديدگاه ما را درباره ی پديده های گوناگون زندگی تغيير دهد و هانكه با اين فيلم نگاه ما را به عشق عوض می كند.

به شخصه «عشق» را شايسته ی مجسمه طلای بهترين فيلم غيرانگليسی زبان در اسكار هشتاد و چهارم می دانم و البته نود درصد احتمال می دهم امانوئل ريوا برای بازی در اين فيلم اسكار بگيرد.

 

 

منبع: سی نت

 

شنبه 16 دی 1391  9:29 PM
تشکرات از این پست
tahmores
دسترسی سریع به انجمن ها