0

«کلاهی» که گرم نیست

 
babak110
babak110
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 4259
محل سکونت : ایران عزیز

«کلاهی» که گرم نیست

 

«کلاهی» که گرم نیست

 


«کلاهی» که گرم نیست

این باردغدغه من برای نوشتن این یادداشت نه از سر ذوق است و نه از سر تکلیف ، بلکه از روی کنجکاوی است. کنجکاوی پیرامون این نکته که یک فیلم یا سریال ، بخصوص یک کار فاخر باید دارای چه ویژگی هائی باشد؟ یک طرح اولیه قابل قبول ،سوژه معتبر، پیش تولید خوب ،تحقیقات تخصصی گسترده ، تهیه کننده متعهد ،کارگردان معتبر؟ آیا ستاره ها فیلم فاخر را می سازند یا اینکه همه این عوامل در کنار هم، بدون داشتن یک فیلمنامه محکم و منسجم و روان ، باری است که به مقصد نمی رسد؟

 


سال ها بود که برای دیدن سریال«کلاه پهلوی» انتظار می کشیدم. فکر می کردم سوژه ای است که می تواند بهانه ای باشد تا بارها و بارها کاغذ سیاه کنم و از آن بنویسم و از آن مهمتر مروری داشته باشم به بخشی از تاریخ کشورم. این روزها ،سکانس به سکانس سریال کم نظیر «کیف انگلیسی» را مرور می کردم و با خود می گفتم که تا چه اندازه ماهرانه توانسته بخشی از تاریخ سرزمین ما را به تصویر بکشید و از همان قسمت اول نظر مخاطب را جلب کند اما دومین کار «سید ضیاء الدین دری» که فیلمساز بزرگی است وسریالش را درموسسه«آفتاب نگاران» محمدرضا تختکشیان ساخته و می دانم تهیه کننده باهوشی است و بیشتر اوقات انتخاب های درستی دارد و به رغم این مدت طولانی که صرف تولید آن شده ، هنوز آن اقبالی را که انتظار می رفت ، نداشته است.


نگاهی به گذشته می اندازم .از سریال تاریخی«کوچک جنگلی» ساخته بهروز افخمی ، ازسریال مذهبی«امام علی(ع)» ساخته داوود میرباقری تصاویر ماندگاری در ذهن دارم که اینجا مجال پرداختن به آن نیست. امثال این سریال های های«ویژه الف» پرهزینه اما فاخر، هر چه هزینه داشته، شایسته آن بوده چرا که مخاطب از آن رضایت داشته و لذت برده است .

 


با سریال«معصومیت از دست رفته» میرباقری،«مدار صفردرجه» حسن فتحی سرگرم شدیم و لذت بردیم ویادگرفتیم واز طرفی منصفانه نیست که به دلیل دلخوری هایم از توهین ها و برخوردهای ناروای فرج الله سلحشور ، کار خوش ساخت و پر مخاطب «یوسف پیامبر(ع)»، را نادیده بگیرم . زمان روی آنتن رفتن«مختارنامه» هم انتظارم از نظر قصه گوئی و روایت قصه بیش از این بود اما آن زمان جرات نکردم که بپرسم یا شاید به دلیل ارزش بی حدی که برای کارنامه میرباقری قائل بودم ، به خودم اجازه ندادم که بگویم، این کجا و«امام علی(ع)» کجا!


اما ...این سال ها تنها سریال های تاریخی که بیشتر انتظار مخاطبین را پاسخ می داد و به دل می نشست ، «روزگارقریب» کیانوش عیاری بود و «در چشم باد» شاهکار مسعود جعفری جوزانی که هر چه بودجه از این رسانه «ملی» گرفته اند ، استحقاقش را داشته اند. در این اواخر هم «شوق پرواز» به رغم بعضی از کاستی هائی که داشت، آنقدری که می بایست قابل قبول بود وحق خود را نسبت به مخاطب ادا کرد.

 


حالا یک سوال دارم . از مسئولان ، از فرهیختگان علوم سیاسی و تاریخی و مذهبی از سید ضیاء الدین دری که آیا «کلاه پهلوی» در حد انتظار ما بوده است؟ آیا آنهائی که می گویند با داستان این سریال که تولید فرسایشی هم داشت ارتباط لازم را نمی گیرند، مشکل دارند یا «کلاه پهلوی» مشکل دارد؟


آیا واقعا مخاطب این سریال همان هائی هستند که در کوچه و بازار از آنها نظر می خواهید و شکر خدا همه نظر ها هم مثبت است یا اینکه مخاطبان دیگری هم هستند ؟ اجازه بدهید راحت بگویم و خطاب به رسانه محترم ملی ،باور کنید که حتی به فیلم پر عظمت«اسپارتاکوس» هم نقد منفی شده و بودند کسانی که این اسطوره کلاسیک تاریخ سینما را مورد انتقاد قرار داده اند، اما چطوراست که همه از کارنامه تلویزیون در کوی و برزن رضایت دارند . باور کنید که می شود چشم را روی کارهای کم هزینه بست اما کارهای پر هزینه که با بودجه دولتی تامین می شوند ، باید جوابگو باشند و من جوابم را از این سریال «کلاه پهلوی» نمی گیرم. چراکه در وهله اول داستانگو نیست و انگارکه پرسوناژها با مستندهای تاریخی و گاه حاشیه ای و دیالوگ های مملو از شعارهای گل درشت با چسب به هم چسبانده شده اند.سریال کلاه پهلوی قصه پردازی قدرتمندی در شان خودش می خواست. قصه ای همچون کیف انگلیسی که روایتی تاریخی را جلوه گر کند و به آن رنگ و لعاب بدهد و با پیرنگ درست، ساختار درست تر و با تعلیق مناسب که لازمه یک سریال بلند و فاخر است چنان مخاطب را جلب کند که به راحتی وقایع تاریخی مستتر در آن را بپذیرد و به خاطر بسپارد . ضعف در چنین قصه پردازی هائی در آنجا آشکار می شود که پس از گذشت دوازده قسمت از یک سریال ، بتوانیم خلاصه آن را در چند جمله بازگو کنیم . اتفاقی که به راحتی می تواند برای کلاه پهلوی بیفتد در حالی که روایت یک دوره تاریخی باید به گونه ای باشد تا در نقل قول آن حیفمان بیاید که یک سکانس را نادیده بگیریم .

 


ای کاش باور کنیم که اگر خودمان بسازیم ، خودمان تعریف کنیم و در آخر خودمان هم تجلیل کنیم ،این بخش مهم ازتولیدات که تقریبا بیشترین میزان از کل بودجه تلویزیون را به خود اختصاص می دهد ، روند رو به رشدی نخواهد داشت. از حرف و حدیث ها ی پیرامون سریال«کلاه پهلوی»بی اطلاع نیستم . بعضی از این حرف و حدیث ها هم «هیاهوی بسیار است برای هیچ» یا شاید بازار گرمی . اما آیا سریالی که سه باکس مناسب در کنداکتور پخش از دو شبکه را به خود اختصاص داده و قرار است در شبکه دیگری هم روی آنتن برود و بیشترین میزان تیزرها و آنونس ها را دارد، به همان اندازه بازخورد داشته است ؟ مردم سریال «کلاه پهلوی» را می بینند اما مثل«در چشم باد» وقتشان را با آن تنظیم نمی کنند و این مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت . فراموش نکنیم که تلویزیون یک رسانه ملی است و بودجه آن اموال عمومی محسوب می شود و باید در قبال آن پاسخگو باشیم .

 

 

 

   نویسنده : هما گویا

 
شنبه 16 دی 1391  11:15 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها