0

تمام آنچه که باید از عوارض یبوست و چگونگی رفع آن بدانیم

 
babak110
babak110
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 4259
محل سکونت : ایران عزیز

تمام آنچه که باید از عوارض یبوست و چگونگی رفع آن بدانیم

 

تمام آنچه که باید از عوارض یبوست و چگونگی رفع آن بدانیم

 


تمام آنچه که باید از عوارض یبوست و چگونگی رفع آن بدانیم

یک جراح کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه نقش یبوست در ایجاد عفونت های ادراری به اثبات رسیده است، گفت: انجام ورزش هایی که حرکات عضلات جدار شکم بر روی روده ها را سبب می شود، در رفع یبوست بسیار موثر است.

 


دکتر سیمین وحیدی اظهارکرد: هنگام یبوست امکان رشد میکروب های ناحیه تناسلی به چند برابر حالت عادی افزایش می یابد.


وی اختلالات کارکرد مثانه را از دیگر عوارض یبوست دانست و افزود: یبوست موجب کندی در تخلیه مثانه می شود. یبوست در زنان بر روی گردن مثانه و در مردان بر روی پروستات فشار وارد می کند. در مجموع پر شدن فضای محدود لگن با مدفوع که در اثر یبوست ایجاد می شود، امکان آزادی حرکت مثانه را گرفته و فرد به عدم تخلیه مثانه و عواقب آن دچار می شود.

 


وی افزود: فشار ایجاد شده در اثر تراکم مدفوع در لگن در زنان مستعد ابتلا به کیست های تخمدانی، موجب تشدید این عارضه شده و خطر ابتلا به کیست را افزایش می دهد.


وحیدی با بیان اینکه نقش یبوست در ایجاد عفونت های ادراری به اثبات رسیده است، گفت: بر اساس بررسی های انجام شده یبوست موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان های روده، اختلالات گوارشی و کاهش جذب ویتامین هایی مانند ویتامین K از روده بزرگ می شود.

 


وی همچنین بر اهمیت رفع یبوست تاکید کرد و گفت: زور زدن هنگام دفع مدفوع ضعف عضلات لگنی و افتادگی مثانه و نهایتا افزایش فشار وارده بر روده ها و تشدید یبوست را سبب می شود.


وحیدی خاطرنشان کرد: نوشیدن ۲ لیوان آب قبل از صرف صبحانه، یک لیوان آب قبل ازغذا و یک ساعت پس از صرف غذا کمک زیادی در رفع یبوست می کند.

 


وی با اشاره به نقش انجام ورزش های مناسب در درمان یبوست، گفت: ورزش هایی که موجب حرکت عضلات ناحیه شکم و کمر می شود مانند شنا کردن، غلت زدن بر روی زمین و تمام ورزش هایی که با انجام حرکات بالاتنه و خم شدن به سمت پایین و طرفین همراه است، حرکات عضلات جدار شکم و کاهش فشار وارده بر روی روده ها را سبب شده و در رفع یبوست بسیار موثرند.


وحیدی در پایان یادآور شد: افرادی که به علل مختلف محدودیت های حرکتی دارند و دچار یبوست می شوند، می توانند با انقباضات مداوم شکم به کاهش فشار وارده بر روده ها و رفع یبوست کمک کنند

شنبه 16 دی 1391  10:40 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها