0

هوا آلوده است؛ علاوه بر شیر، گوجه فرنگی و پرتقال زیاد بخورید

 
mina_k_h
mina_k_h
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 12298
محل سکونت : زمین

هوا آلوده است؛ علاوه بر شیر، گوجه فرنگی و پرتقال زیاد بخورید

هوای آلوده دو هفته ای احتمالا در تهران و شهرهای بزرگ و صنعتی ماندگار است. توصیه شده از خانه ها بیرون نیایید، اما علاوه بر این، باید تغییراتی در عادت های غذایی هم بدهید.

آنتی اکسیدان ها برای مقابله با مضرات آلودگی هوا موثر هستند. این چیزی است که عضو مرکز تحقیقات سم‌شناسی پزشکی دانشگاه علوم ‌پزشکی مشهد اعلام کرده.دکتر رضا افشاری درباره مضرات آلودگی هوا گفته است: آثار زیانبار آلودگی هوا در درازمدت مشخص می‌شود و به همین دلیل افراد متوجه نمی‌شوند.

او تنگی نفس، التهابات گلو، تحریک چشم و آبریزش، افزایش ضربان قلب، برونشیت و سرفه را از مهمترین علائم ابتلا به برخی عوارض ناشی از آلودگی هوا برشمرد و از شهروندان خواست به منظور پیشگیری از ابتلا به این عوارض مایعات زیاد و غذاهای دارای آنتی اکسیدان مانند آب لیمو، پرتقال و گیاهانی که قرمز رنگ هستند مانند گوجه فرنگی مصرف کنند.

عضو مرکز تحقیقات سم‌شناسی پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد همچنین توصیه کرد: افراد در مناطق شلوغ و پرترافیک کمتر تردد داشته باشند و یا زمان حضور در این مناطق را به حداقل برسانند و از ماسک‌های استاندارد استفاده کنند.

او آلودگی هوا را به دو بخش آلودگی در سطح شهر و آلودگی در محل‌های کار و منازل تقسیم کرد و گفت: آلودگی هوا در منزل یا محل کار شامل ذرات آلاینده که می‌تواند در اندازه‌های قابل رویت شامل گرد و غبار و یا غیرقابل دید مانند گاز دی‌اکسید کربن بدلیل احتراق نامناسب وسایل گرمایشی و گازهای خوراک‌پزی باشد، ایجاد می‌شود که گاه بروز سردرد و مسمومیت‌های خفیف را به همراه دارد. استفاده از فرش‌های دستی که بطور معمول مدت طولانی شست‌و‌شو نمی‌شوند با هر رفت و آمدی، ذراتی از آنها در هوا منتشر می شود که مواد شیمیایی است و وارد سیستم تنفسی افراد می‌شود.همچنین نسبت به استفاده از انواع امشی و یا قلم های سوسک‌کش و یا حشره‌کش که همگی سموم شیمیایی است، باید مراقبت بیشتری صورت گیرد.

افشاری بر تهویه مناسب در منازل به ویژه در زمستان به منظور پیشگیری از مسمومیت ناشی از هوای آلوده تأکید کرد و گفت: از آن جا که در و پنجره منازل در زمستان بسته است و همزمان وسایل گرمایشی در منزل روشن است، امکان تولید مواد سمی مانند منواکسیدکربن زیاد و بهتر است در طول روز، دو تا 3 بار درب و پنجره‌ها باز شوند تا هوای تازه داخل منزل بیاید.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با بیان این که مسمومیت‌ها به دو گروه حاد و مزمن تقسیم می‌شوند، گفت: در نوع حاد، افراد در مدت کوتاهی در معرض آلودگی هوا و دود قرار می‌گیرند و بسته به میزان ماده سمی که وارد بدن می‌شود، شدت مسمومیت هم متفاوت است و پس از ارجاع به مرکز درمانی اقدامات درمانی انجام می‌شود در بیشتر موارد فرد سلامتی خود را باز می‌یابد. اما در نوع مزمن مسمومیت که روز به روز ابعاد تازه‌تری از آن آشکار می‌شود، فرد در پی تماس دایم با مواد سمی به مقدار کم به برخی بیماری‌ها از جمله سرطان، کاهش هوش کودکان، اختلال بیش‌فعالی، مشکلات ریوی و تنفسی و قلبی مبتلا می‌شود، چراکه سمومی مانند سرب، جیوه و کادمیم در مقیاس بسیار پایین به تدریج در بدن تجمع پیدا می‌کند و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

غصه هایت را با «ق» بنویس

تا همچون قصه فراموش شوند...

 

پنج شنبه 14 دی 1391  9:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها