0

رهبر معظم انقلاب بر پیکر مطهر آیت الله آقامجتبی تهرانی نماز اقامه کردند

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

رهبر معظم انقلاب بر پیکر مطهر آیت الله آقامجتبی تهرانی نماز اقامه کردند

تهران - حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنجشنبه) در مراسم تشیع پیکر عالم ربانی و معلم اخلاق آیت الله آقامجتبی تهرانی حضور یافتند و بر پیکر آن عالم جلیل القدر نماز میت را اقامه کردند.

 

این مراسم با حضور پر شور مردم قدرشناس، روسای قوای سه گانه و مسوولان لشگری و کشوری و در فضایی آکنده از شور و احساس در مدرسه عالی شهید مطهری تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگاران ایرنا، در این مراسم، سران سه قوه ˈمحمود احمدی نژادˈ رییس جمهوری، ˈعلی لاریجانیˈ رییس مجلس شورای اسلامی و آیت الله ˈصادق آملی لاریجانیˈ رییس قوه قضاییه حضور داشتند.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، حجت الاسلام و المسملین علی اکبر ناطق نوری، آیت الله سید احمد خاتمی، آیت الله محمد امامی کاشانی،‌ آیت الله محمدرضا مهدوی کنی، اعضای هیات دولت، سید ابراهیم رییسی معاون اول قوه قضاییه، محمد حسن ابوترابی فرد نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی،‌غلامعلی حداد عادل، مصطفی پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور، مرتضی تمدن استاندار تهران و حجت الاسلام و المسلمین نوری شاهرودی حضور یافته بودند.

علاوه بر شخصیت های لشگری و کشوری و بیت آن عالم ربانی، شخصیت های فرهنگی، علما، اساتید و طلاب حوزه های علمیه، شاگردان و علاقه مندان به وی و هزاران نفر از مردم تهران نیز در این مراسم حضور داشتند.

پیش از اقامه نماز به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی ، ˈکریم منصوریˈ قاری بین المللی، آیاتی از قرآن کریم را تلاوت کرد.

همچنین، پس از اقامه نماز به امامت حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، پیکر مطهر آن عالم ربانی به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) تشییع شد.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته با ارسال پیامی، وفات این عالم ربانی را ضایعه ای برای حوزه های علمیه،‌ روحانیت و جامعه مذهبی تهران و به ویژه ارادتمندان و شاگردان ایشان و جوانانی دانستند که از مجالس پر فیض و درس های سازنده این معلم اخلاق بهره می بردند.

آیت الله ˈآقا مجتبی تهرانیˈ استاد اخلاق و مرجع تقلید که از اوایل ماه محرم به علت مشکلات جسمی جلسات عزای هر ساله خود را تعطیل کرده بود؛ بعد از مدتی بیماری بامداد دیروز- چهارشنبه- به ملکوت اعلی پیوست.

آقامجتبی تهرانی متولد سال 1316 هجری شمسی در تهران، تحصیل در علوم دینی و حوزوی را از دوران کودکی آغاز کرد و با هدایت و ارشاد پدر بزرگوار خود، برای چهار سال به مشهد مقدس مهاجرت کرد.

این استاد اخلاق، پس از گذراندن دوره سطح به قم مهاجرت کرد تا در حوزه نوپای آن زمان حضور یابد و سطوح عالی دروس حوزوی را نیز به اتمام برساند که در این روزگار، محضر علمی بزرگانی چون حضرت امام خمینی(ره) ، مرحوم آیت الله‏العظمی بروجردی، آیت الله العظمی گلپایگانی و مرحوم علامه طباطبایی را درک کرد.

وی با نبوغ و پشتکار خود در جوانی به درجه اجتهاد رسید و مقبولیت علمی وی نزد حضرت امام خمینی(ره) به اندازه ای بود که حضرت امام به وی اجازه داد تا تقریرات درس بیع شان را جمع آوری کرده و به صورت یک اثر مستقل منتشر کند؛ در همین ایام، کتاب مکاسب محرمه حضرت امام و دو جلد رسائل اصولی ایشان را تنظیم و منتشر کردند.

پس از درگذشت آیت الله العظمی بروجردی، حضرت امام خمینی(ره) آقا مجتبی تهرانی را مامور جمع آوری فتاوا و تنظیم اولین نسخه از رساله عملیه و مناسک حج خویش گردانید که در همان ایام به چاپ رسید و در دسترس مقلدان قرارگرفت.

سه سال پس از تبعید امام خمینی (ره)، آقا مجتبی به نجف رفت ولی مدت زیادی طول نکشید که امام به ایشان امر کردند تا در تهران حضور داشته باشد و لذا در سال 1349 به ایران بازگشت.

حضرت آیت الله آقامجتبی تهرانی از آن زمان تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به اقامه نماز جماعت در مسجد جامع بازار پرداخت و تدریس سطوح عالی خود را در مدارس علمیه تهران آغاز کرد و تربیت و هدایت مردم را به دست گرفت.

این مرجع تقلید، پس از سال ها تدریس برای شاگردان و طلاب حوزه علمیه و نیز برگزاری جلسات عمومی اخلاق برای سالکان طریق معرفت، در بامداد روز چهارشنبه به لقاء الله پیوست.

پنج شنبه 14 دی 1391  11:15 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها