0

۱۷نکته در باب تغذیه کودکان

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

۱۷نکته در باب تغذیه کودکان

 

۱۷نکته در باب تغذیه کودکان

 
۱۷نکته در باب تغذیه کودکان۱) هر كودكی از بدو تولد باید كارت مراقبت(كارت رشد) داشته باشد. این كارت شامل اطلاعات مربوط به واكسیناسیون و رشد كودك است.
۲) این كارت باید در زمان تولد در بیمارستان یا در اولین مراجعه در همه مراكز بهداشتی درمانی رایگان در اختیار مادران قرار گیرد. دختران كارت صورتی و پسران كارت آبی رنگ دارند.
۳) شما باید رشد كودك خود را از طریق وزن كردن منظم كه توسط بهورزان در روستاها و مراقبان بهداشت در مراكز بهداشتی در شهرها صورت می‌گیرد و روی كارت رشد ثبت می‌شود ، مورد توجه و پیگیری قرار دهید.
۴) تا ۶ ماهگی فقط به او شیر مادر بدهید و در این كار پشتكار و حوصله به خرج دهید. نگران نباشید. اگر مشكلی در شیر دهی دارید از مشاوره با مراقبان بهداشتی در مراكز بهداشتی یا پزشك كودك كمك بگیرید.
۵) شیر خوارانی كه تا ۲سال شیر مادر می‌خورند شانس بهتری برای رشد و سلامت دارند و كمتر بیمار می شوند. این شانس را از كودك خود نگیرید.
۶‌) از ۱۵ روزگی قطره ویتامین (آ) و( د) را شروع كنید.
۷) ذخیره آهن بدن كودك از ۶ماهگی كاهش می یابد و هیچ غذایی نمی تواند نیاز آهن كودك را تامین كند. در این زمان شربت یا قطره آ هن را حتما شروع كنید و تا دو سالگی ادامه دهید.
۸) میزان تجویز قطره های ویتامین آ و قطره آهن را از مراقب بهداشت یا پزشك كودك بپرسید.
۹) از تغییر رنگ دندان كودك و یا طعم بد این داروها نگران نباشید . كودك بعد از مدتی به طعم عادت می‌كند و دندان‌های شیری، بعدها با دندان‌های دائمی جانشین می‌شوند . هربار بعد از دادن قطره، دندان‌های كودك را با یك تنظیف تمیز پاك كنید.دادن آب یا كمی آب میوه بعد از قطره آهن به تغییر مزه دهان كودك كمك می‌كند.
۱۰) از ۶ ماهگی غذای كمكی را شروع كنید ولی در سال اول هر بار بعد از شیر مادربه كودك غذا بدهید تا غذا مانع از دریافت شیر كافی نشود.
۱۱) غذای كمكی را با توجه به توصیه‌های تصویری كه در كارت مراقبت درج شده تا زمانی كه كودك می‌تواند غذای سفره را بخورد دنبال كنید. غذای كمكی را می‌توانید برای دو یا سه وعده تهیه كنید و آن را در ظرف كوچك در دار در فریزر نگه دارید و بعد از بیرون آوردن و حرارت دادن (جوش) آن را خنك كرده و به كودك بدهید.
۱۲) به غذای كودك تایك سال اول نمك اضافه نكنید.همین كار كوچك ذائقه كودك شمارا به غذای كم نمك عادت می‌دهد و احتمال ابتلای او را در آینده به بعضی بیماری‌ها مثل افزایش فشار خون كم می‌كند. ذائقه كودك در دو سال اول نقش مهمی برای آینده او دارد.
۱۳) معده كودك كوچك ونیاز او از یك فرد بالغ بیشتر است معده او را با مواد بی‌ارزش پر نكنید.
۱۴) در زمان بیماری كودك به دلیل بی اشتهایی كمی وزن از دست می‌دهد. بعد از بیماری با دادن وعده های غذای اضافی سعی كنید وزن از دست رفته رابه كودك باز گردانید. كودك بعد از بیماری اشتهای بهتری دارد و اگر مراقب او باشید به سرعت وزن می‌گیرد.
۱۵) به كودكان كم وزن باید بیشتر توجه شود چون آنها بیشتر بیمار می‌شوند و بیماری‌های پی در پی می‌تواند خطرناك باشد.كمی روغن یا كره به غذای این كودكان اضافه كنید
۱۶) هربار بعد از تعویض كهنه كودك و هنگام غذا دادن به او، دست های خود را با آب و صابون بشویید.
۱۷) جلوی كودك نگویید غذایی را دوست ندارید.سعی كنید از همه انواع مواد غذایی با توجه به توصیه های كارت رشد استفاده كنید، اجازه دهید كودك با طعم انواع سبزی، صیفی ،میوه و...آشنا شود. تنوع غذایی، ریز مغذی‌های ضروری را بهتر به بدن می‌رساند.

   

 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

چهارشنبه 26 آبان 1389  10:47 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها