0

ال سي دي يا پلاسما

 
fetrat
fetrat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 580
محل سکونت : هرمزگان

ال سي دي يا پلاسما


ال سي دي يا پلاسما


 

 

اشاره :
بيشتر از نود درصد تلويزيون هاي ديجيتال امروزي با استفاده از فناوري هاي ال سي دي با پلاسما ساخته مي شوند. به طوري که بسياري از افراد اين فناوري را معادل با HDTV مي دانند. يکي از نکاتي که شايد براي بسياري از کاربران نامفهوم باشد، فرق دقيق اين دو فناوري با يکديگر است. مخصوصاً اگر شما تمايل به خريد مدل هايي با اندازه بزرگتر از چهل اينچ را داشته باشيد، خواهيد ديد که هر شرکتي معمولاً هم مدل ال سي دي و هم مدل پلاسما در آن اندازه توليد کرده است. دراين شرايط اگر شما تفاوت هاي دقيق اين دو را ندانيد، نمي توانيد با توجه به نيازهاي خود انتخاب صحيحي داشته باشيد. سعي مي کنيم در اين مقاله تا حدودي تفاوت هاي ال سي دي و پلاسما را با يکديگر مقايسه و مزايا و معايب هر يک را بررسي کنيم.


تفاوت در کيفيت تصوير
کنتراست تصوير و سطح رنگ مشکي
در ال سي دي ها همانطور که اشاره شد يک منبع نور مجزا که در واقع يک لامپ فلورسنت است. وجود دارد که اين نور با گذشتن از داخل کريستال مايع و فيلتر رنگ تغيير وضعيت داده و به چشم ما مي رسد. مشکلي که در ال سي دي ها به وجود مي آيد، در مورد رنگ مشکي است.
وقتي يک سلول بايد رنگ مشکي توليد کند، در واقع بايد جلوي عبور اين نور را بگيرد تا رنگ کاملاً مشکي به چشم بيننده برسد. ولي اين عمل به خاطر نور پس زمينه که همواره وجود دارد، به طور صددرصد موفقيت آميز نيست و سطح رنگ مشکي در آن ها کاملاً دقيق در نمي آيد. هر چند با پيشرفت فناوري اين مسئله مدام در حال بهبود يافتن است, ولي به هر صورت هنوز ال سي دي ها در اين مورد ضعف دارند.
بر خلاف ال سي دي، در پلاسما نور پس زمينه وجود ندارد و هر سلول خود نور مورد نياز را توليد مي کند. بنابراين تنها با خاموش کردن سلول مربوطه مي توان به سطح مناسبي از رنگ مشکي رسيد. به خاطر همين موضوع کنتراست تصوير ( درجه اختلاف ميان تاريک ترين و روشن ترين رنگ) در پلاسما بسيار بيشتر از ال سي دي است و از اين جهت پلاسما برنده است.


وضوح
هر دو فناوري وضوح هاي بالا را پشتيباني مي کنند, با اين تفاوت که در ال سي دي هايي با اندازه کوچک هم امکان ايجاد وضوح هاي بالا بيشتر وجود دارد. در پلاسما وضوح هايي همانند 1080p تنها در اندازه هاي بزرگ پنجاه اينچ به بالا يافت مي شود. در صورتي که ال سي دي حتي در مدل هاي 42 يا 45 اينچ هم شايد اين وضوح را بيابيد.


زاويه ديد
يکي از مشکلات ال سي دي که پاشنه آشيل آن ها به شمار مي رفت، زاويه ديد بود. وقتي شما از کناره ها يا بالا و پايين به تصوير تلويزيون نگاه مي کرديد،داراي سطح روشنايي و رنگ متفاوت بود.
اين مسئله اکنون تا حدود زيادي حل شده و شما مي توانيد تلويزيون هايي با زاويه ديد 178 درجه (89 درجه از هر طرف) در بازار بيابيد. در مورد تلويزيون هاي پلاسما اين مسئله کمتر وجود دارد و ساخت مدل هايي با زاويه ديد بيشتر در آنها راحت تر است. بنابراين در اين مورد هم فعلاً پلاسما برنده است.


عمق تصوير
به خاطر فناوري ساخت ( به خصوص وقتي شما از تصاوير HD براي پخش استفاده مي کنيد) نتيجه حاصل روي پلاسما سه بعدي و عميق تر به نظر مي آيد، تصاوير در تلويزيون ها ال سي دي اندکي تخت تر به نظر مي رسند. هر چند اين مسئله هم تا حدي به سليقه و البته مدل تلويزيون بستگي دارد.


روشنايي تصوير
همان طور که در بالا اشاره شد، در ال سي دي از يک منبع نوري جداگانه براي ايجاد نور استفاده مي شود که مي توان ميزان نور آن را به سادگي با توجه به محيطي که تلويزيون در آن قرار دارد، کم يا زياد کرد. در صورتي که در پلاسما هر سلول نور مورد نياز خود را توليد مي کند. به همين خاطر در محيط هاي پر نور و در فضاي آزاد ممکن است ديدن تصاوير تلويزيون ها پلاسما اندکي سخت تر باشد. به همين جهت اکثراً از ال سي دي به عنوان تلويزيون هاي تبليغاتي يا در محيط هاي پرنور استفاده مي کنند.


تفاوت در امکانات
Burn – In
يکي از مشکلات پلاسما امکان ايجاد Burn- In در تلويزيون است. به اين معني که اگر اين تصوير ثابت براي مدتي طولاني روي صفحه تلويزيون باقي باشد، ممکن است شبحي از آن تصوير همواره باقي بماند. البته از آن جايي که تصاوير تلويزيون معمولاً متحرک اند، اين مسئله بيشتر در مورد آرم هاي شبکه هاي تلويزيوني در گوشه ها اتفاق مي افتد.
البته Brun- In با پيشرفت فناوي ساخت ديگر يک معضل نيست و بسياري از توليد کنندگان در تلويزيون هاي خود اين مسئله را با قراردادن امکاناتي همانند Anti- Burn برطرف کرده اند, در ال سي دي ها هم مسئله تلويزيون نسبت به صفحه نمايش، حرکت و تغيير رنگ دائم و همچنين فاصله دورتري که شما از تلويزيون قرار مي گيريد، حتي در صورت وجود چند عدد از آن ها چندان آزار دهنده نخواهند بود.( برنده : هر چند با پيشرفت فناوري ساخت اين مسئله مدام در حال کمتر شدن است، ولي به هر صورت برنده ال سي دي است که اساساً اين مشکل را ندارد)


پخش تصاوير با حرکت سريع
در ال سي دي ها بر خلاف پلاسما مشکل زمان پاسخ دهي وجود دارد. يعني مدت زماني طول مي کشد تا ال سي دي بتواند يک فريم را جايگزين فريم قبلي کند. اين مسئله باعث مي شود به هنگام پخش تصاويري که داراي صحنه هايي با حرکت سريع هستند، سايه اي از فريم قبلي روي صحنه باقي بماند. البته اين مسئله هم به مرور در حال برطرف شدن است و با ساخت مدل هايي با زمان هاي پاسخ دهي کمتر از هشت ميلي ثانيه نگراني ها از اين بابت کمتر شده است. پلاسما به خاطر فناوري خاص خود اساساً اين مشکل را ندارد.


امکان استفاده در ارتفاع
تغيير ارتفاع در کار ال سي دي ها اختلالي ايجاد نمي کند. به همين خاطر است که شرکت هاي هواپيمايي در هواپيماهاي خود از ال سي دي استفاده مي کنند.
در ارتفاع هاي بالاتر از 6500 با کم شدن فشار هوا باعث ايجاد نويز در تلويزيون هاي پلاسما مي شود که ممکن است چندان مورد پسند نباشد. به همين خاصر در ارتفاع هاي بالا سعي مي شود از تلويزيون هاي ال سي دي استفاده شود.


 

بریز ای کوفه بر فرقم هر آن قدری بلا داری

مبادا از برای دخترم،زینب نگه داری

یا حسین (ع)

چهارشنبه 26 آبان 1389  6:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها