0

۱۱ نکته برای چاق نشدن در آخر هفته

 
mashhadizadeh
mashhadizadeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 25019
محل سکونت : بوشهر

۱۱ نکته برای چاق نشدن در آخر هفته

 

۱۱ نکته برای چاق نشدن در آخر هفته
۱۱ نکته برای چاق نشدن در آخر هفتهتحقیقات نشان داده است که مردم در دوران تعطیلات بیشتر از زمان‌های عادی وزنشان بالا می‌رود و این وزن اضافه طی سال‌ها روی هم جمع می‌شود و به چاقی منجر می‌شود. اضافه کردن وزن خیلی راحت تر از کم کردن آن است. به همین خاطر وقتی حتی فقط نیم یا یک کیلو هم وزنتان طی تعطیلات بالا می‌رود، این احتمال وجود دارد که نتوانید آن را پایین بیاورید اما می‌توانید از همین حالا برنامه ریزی کنید که طوری تعطیلات را بگذرانید که دور کمرتان یک سانت هم بیشتر نشود. این ۱۰ نکته را دنبال کنید تا از اضافه وزن دوران تعطیلات در امان بمانید...
۱) طی روزها تعطیل به طور منظم از غذا و تنقلات استفاده کنید
ممکن است بخواهید یک روز از صبح تا شب چیزی نخورید تا بتوانید در مهمانی شب به اندازه کافی از غذاها و دسرهای خوش‌مزه استفاده کنید. با اینکه این فکر منطقی به نظر می‌رسد اما نخوردن غذا قبل و بعد از یک مهمانی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. فقط متابولیسم شما را کند می‌کند و اگر گرسنه به مهمانی برسید، مطمئناً انتخاب‌های ضعیف‌تری هم خواهید داشت و خیلی خیلی بیشتر خواهید خورد.
۲) از آشپزخانه بیرون بیایید
وقتی بشقاب غذایی که کشیده بودید را کامل خوردید، به اتاق دیگری بروید و خودتان را مشغول صحبت با کسی یا انجام فعالیتی کنید تا فکرتان از غذا بیرون بیاید. اگر مجبورید که برای تمیز کردن در آشپزخانه بمانید، یک تکه آدامس به دهانتان بیندازید تا دیگر به مانده‌های غذا ناخنک نزنید. با این کار از مصرف ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری اضافه که فقط با کمی ناخنک زدن به غذا ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کنید.
۳) از لیست غذا انتخاب‌های سالمی داشته باشید
غذاهای روز تعطیل لازم نیست حتماً انباشته از روغن و کره و پنیر و شکلات باشد تا خوش‌مزه به نظر برسد. خیلی از غذاها از سبزیجات تازه درست شده‌اند که می‌تواند انتخابی بسیار سالم باشد. تا آنجا که می‌توانید غذاهایی را انتخاب کنید که کالری، چربی و قند کمتری داشته باشند.
۴) برای سوزاندن کالری‌های اضافی ورزش کنید
درست است که همه برای روزهای تعطیل خود برنامه دارند اما اگر ۳۰ دقیقه در روزتان را برای فعالیت فیزیکی وقت بگذارید، مطمئن باشید که چیزی را از دست نمی‌دهید. با سوزاندن حداقل ۳۰۰ کالری در روز علاوه بر آن چیزی که می‌سوزانید، از شر اضافه وزن نیز خلاص می‌شوید.
۵) به کیفیت غذاها توجه کنید نه کمیت آنها
لازم نیست حتماً یک تکه از هر غذایی که در مهمانی وجود دارد، بخورید. دو تا سه مدل غذایی که به نظرتان خوش‌مزه‌تر می‌آید، کافی است. دقت کنید که از هر غذا مقدار کمی برای خود بکشید چون این غذاها معمولاً پرکالری تر از غذاهایی هستند که به طور معمول استفاده می‌کنید.
۶) از کشیدن دوباره غذا خودداری کنید
وقتی غذاها به صورت سلف سرویس عرضه می‌شود، این احتمال که به سمت دوباره کشیدن غذا کشیده شوید، خیلی زیاد است اما اگر می‌خواهید دچار اضافه وزن نشوید، یک بار بشقابتان را پر کنید و دیگر سراغ میز غذاها نروید.
۷) آخر صف غذا کشیدن بایستید
اگر اول همه غذایتان را بکشید زودتر از همه هم غذایتان را تمام می‌کنید و چون می‌بینید همه هنوز مشغول خوردن هستند، ممکن است دوباره وسوسه شوید که غذا بکشید تا همرنگ جماعت شوید. اگر صبر کنید و اجازه بدهید تقریباً بقیه افراد غذایشان را بکشند و بعد شما سراغ غذا کشیدن بروید، جای شما با آنها عوض خواهد شد.
۸) هدیه‌‌هایی سالم و غیرغذایی برای دوستانتان ببرید
آیا واقعاً لازم است که خودتان شیرینی، شکلات یا کارامل درست کنید تا هدیه ببرید؟ با این کار فقط کاری‌های مصرفی خودتان را بیشتر می‌کنید چون حین درست کردن این دسرهای خوش‌مزه وسوسه می‌شوید، کمی از ته ظرف و سر طرف ناخنک بزنید یا حتی ممکن است کمی هم برای خودتان کنار بگذارید.
خیلی از افرادی که این هدایا را هم می‌گیرند ممکن است نگران اضافه وزن دوران تعطیلات خود باشند و اگر شما چنین هدایای چاق کننده‌ای برایشان نبرید مطمئناً از شما متشکر خواهند بود. به جای خوراکی و خوردنی، یک هدیه کوچک برایشان ببرید مثل، شمع، کتاب، یا از این قبیل.
۹) برای جلوگیری از وسوسه‌ها، از قبل برنامه بریزید
اگر در اداره‌ای کار می‌کنید، مراقب خوراکی‌های پرکالری که همکارانتان می‌آورند که با هم بخورید، باشید. شما هم تنقلات سالم خودتان را سر کار ببرید تا از فرط گرسنگی مجبور نشوید در تنقلات آنها شریک شوید.
۱۰) یادتان باشد نوشیدنی‌ها هم در شمارش کالری‌ها به حساب می‌آیند
مراقب باشید که چه میزان کالری هم از آب میوه ها، نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های حاوی قند وارد بدنتان می‌کنید.
این نوشیدنی‌ها هم کالری اضافه وارد بدنتان می‌کنند و هم جلوی اشتهایتان را برای غذا می‌گیرند. اگر می‌خواهید کمی بیشتر از خوردن غذاها لذت ببرید، با محدود کردن نوشیدنی‌های مصرفی خود، کالری‌ها را برای غذا ذخیره کنید.
۱۱) در تعطیلات از اضافه وزن هم جلوگیری کنید
یادتان باشد هر قدمی را که برمی‌دارید منطقی بردارید. فقط غذاهایی را انتخاب کنید که واقعاً دوست دارید و کالری‌های بیشتری را برای خوردن غذاهایی که به اندازه ظاهرشان جالب نیستند، هدر ندهید.
با رعایت کردن نکاتی که در بالا ذکر کردیم، مطمئن هستم که دچار اضافه وزن نمی‌شوید.

    حمید.bmp

 

 

سه شنبه 25 آبان 1389  6:04 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها