0

معماری فايل ASP.NET

 
hosseinb68
hosseinb68
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 1269
محل سکونت : بوشهر

معماری فايل ASP.NET

آشنايی با انواع فايل و پسوندهای آنها در برنامه های کاربردی ASP.NET.
در عمل و ساختار برنامه های کاربردی ASP.NET از فايل های زيادی استفاده می شود. در ادامه فايل های تشکيل دهنده برنامه کاربردی ASP.NET را فهرست و نقش آنها در برنامه را خواهيم ديد.


asax.
اين پسوند برای فايل خاصی بنام Global.asax استفاده می گردد. اين نوع فايل محتوی ترکيب نحوی رويداد برای نوشتن رويدادهای سطح برنامه کاربردی ASP.NET است. آن را می توان در دايرکتوری ريشه يک برنامه کاربردی ASP.NET پيدا کرد.


ascx.
اين نوع فايل نمايانگر يک کنترل تعريف شده توسط برنامه نويس ASP.NET است (User Control). صفحات ASP.NET عموما از کنترلهای سرويس دهنده (کادرهای متنی، کادرهای فهرست، دکمه ها و غيره) تشکيل شده اند که عناصر اوليه صفحه وب را می سازند. ASP.NET درست مانند برنامه سازی مرسوم ويژوال بيسيک امکان ايجاد کنترلهای تعريف شده توسط برنامه نويس را فراهم می کند. اين کنترل ها معمولا از ترکيب کنترل های سرويس دهنده و برنامه سازی برای انجام يک وظيفه يا مجموعه ای از وظايف بخصوص تشکيل می شوند.


asmx.
اين پسوند برای سرويس های XML وب استفاده می گردد. اين نوع فايل از سوی آن دسته از سرويس های وب ميزبان مورد استفاه قرار می گيرد که از راه دور يا بطور محلی در معرض برنامه های کاربردی NET. هستند. سرويس وب موجوديتی قابل برنامه ريزی است که برای برنامه کاربردی يک عنصر خاص کارکرد معينی را تامين می کند.


aspx.
از اين پسوند که اصلی ترين پسوند ASP.NET است برای فرم های وب و صفحات معمولی ASP.NET استفاده می گردد.

axd.
اين نوع فايل مربوط به tracing برنامه کاربردی ASP.NET است و به ASP.NET اجازه می دهد تا به جمع آوری اطلاعات درباره درخواستهای HTTP برای يک برنامه کاربردی بپردازد.


vsdisco.
اين نوع فايل XML، لينک ها را در معرض منابع ديگری قرار می دهد که سرويس وب را توصيف می کنند. از فايل VSDISCO برای کشف سرويس های وب استفاده می شود که بطور عمومی موجود هستند.


htm.
فايل های معمولی از نوع HTML را در برمی گيرند.


xml.
اين نوع سند XML مخصوص استفاده در برنامه های کاربردی ASP.NET است. اين فايل XML برای مقاصد مختلفی استفاده می شود از جمله نگهداری اطلاعات برنامه کاربردی و نيز مجموعه داده های بازگشته از بانک اطلاعاتي.


vb.
اين فايل شامل کد ويژوال بيسيک است که آن نيز به نوبه خود به يک فايل ASPX يا ASCX به ارث می رسد و کليه عمليات برنامه ای مربوط به صفحات ASP.NET در آن قرار می گيرد. اين نوع فايل اصطلاحا code-behind نيز ناميده می شود.


cs.
همانند پسوند vb. است اما بجای کد ويژوال بيسيک حاوی کد زبان #C است.


config.
پسوند فايل web.config است.اين نوع فايل بر يک فايل پيکربندی دلالت دارد يعنی فايلی که از آن برای تعيين صفات مشخصه مختلف برنامه کاربردی استفاده می شود. اين صفات مشخصه شامل تنظِمات اشکال زدايي(debuging)، تائيد امنيت(authentication)، کارکرد پيگيری (tracing)، نگهداری جلسه کاری (state management) و عمومی سازی (globalization & localization) می شوند.

دوشنبه 13 آذر 1391  8:09 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها