0

نان‌پز خورشیدی

 
h10101010
h10101010
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 2709
محل سکونت : تهران

نان‌پز خورشیدی

 

نان‌پز خورشیدی

در اینجا توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توان نان‌پز خورشیدی ساخت. این وسیله از وسایلی است که براحتی قابل ساخت می باشد و درعین حال از روش‌های قدیمی پختن نان ایمن و مطمئن‌تر است.

همانند سایر پروژه‌های ارائه شده، این پروژه یک وسیله‌ی سرگرم کننده نیست اما نکات مهم علمی را به شما یاد می‌دهد.

 

وسایل مورد نیاز:

1- عدسی ورقه‌ای که نام علمی آن "عدسی فرنل" است. این یک ورق پلاستیکی در ابعاد کاغذ A4 است که برای بزرگ کردن نوشته‌های کاغذ از آن استفاده می‌شود (تا راحت‌تر خوانده شود). این وسیله در لوازم التحریر و فروشگاه‌های لوازم آزمایشگاهی یافت می‌شود.

2- جعبه‌ی مقوایی کوچک. ابعاد این جعبه به فاصله‌ی کانونی عدسی بستگی دارد. عدسی که ما در این آزمایش از آن استفاده کرده‌ایم نور خورشید را در 26 سانتی‌متری عدسی، متمرکز می‌کند. بنابراین جعبه‌ای که یک وجهش 26 سانتی‌متر است برای این کار مناسب است. لزومی به ابعاد خیلی دقیق نیست.

3- سیخ کباب برای نگه داشتن خمیر. البته شما می‌توانید از سیم چوب لباسی، یا چنگال بلند استفاده کنید.

4- فویل آلومینیوم.

5- مقداری چسب.

6- مقداری نوار چسب.

 

1- در مرحله‌ی اول سوراخی (حدود 1 سانتی‌متر کوچک‌تر از هر وجه عدسی فرنل) در یک طرف جعبه ایجاد کنید.

نان‌پز خورشیدی

2- سپس با نوار چسب از داخل عدسی را به جعبه بچسبانید. عدسی یک طرف صاف و یک طرف شیاردار دارد. طرف شیار دار باید به سمت بیرون جعبه باشد و طرف صاف آن به سمت داخل قرار گیرد.

نان‌پز خورشیدینان‌پز خورشیدی

3- سپس روی تمام سطوح داخل جعبه به استثناء قسمتی که عدسی دارد، ورق آلومینیوم بچسبانید. این به خاطر این است که اگر به طور اتفاقی (و دراز مدت) جعبه در معرض نور خورشید قرار گرفت، نور متمرکز عبوری از عدسی از سطح آلومینیومی بازتاب کرده و باعث سوختن مقوا (و ایجاد سوراخ در آن) نشود.

نان‌پز خورشیدی

سطح براق ورق آلومینیومی باید به سمت بیرون باشد و اینکه ورق چروکیده شد مهم نیست.

نان‌پز خورشیدی

در طرف مقابل عدسی سوراخ مربع شکلی (حدود دو برابر اندازه‌ی خمیر) ایجاد می‌کنیم.

در طرفین این سوراخ، دو زائده کوچک مثلثی دیگر ایجاد می‌شود. این زائده‌ها به بیرون خم شده تا سیخ روی آن قرار گیرد.

نان‌پز خورشیدی

تصویر زیر نشان می‌دهد که با زیاد قرار دادن نان‌پز در معرض خورشید، ممکن است چه اتفاقی روی دهد. در حالی که طرف بیرون می‌تواند کاملاً سوخته باشد، ممکن است قسمت‌های میانی و نزدیک سیخ خام به نظر برسد.

نان‌پز خورشیدی

نور متمرکز خورشید که روی خمیر نان می‌افتد باعث می‌شود به سختی بتوان خمیر را دید. برای رفع این مشکل می‌توان از عینک جوشکاری، یا لااقل شیشه‌ی آن استفاده نمود. این وسیله اجازه دیدن نورهای شدید را به ما می‌دهد. همچنین شیشه‌های خیلی تیره (یا دو تا از آن‌ها) یا عینک‌های مخصوص خورشید گرفتگی نیز برای دیدن نورهای شدید مناسبند.

لایه‌ی نازک شکلات یا پودر کاکائو باعث جذب بیش‌تر نور توسط خمیر می‌شود. این فرآیند پختن را تسریع می‌کند در حالی که خمیر معمولی بخشی از نور را باز می‌تاباند. بعضی بچه‌ها دوست دارند خمیر خوب پخته شود. برای همین ابتدا با قرار دادن خمیر در کانون عدسی، باعث سوختن و ایجاد حفره‌ی کوچکی در خمیر می‌شوند، و سپس با حرکت دادن خمیر نقطه‌ی سیاه را گسترش می‌دهند. نقطه‌ی سیاه نور خورشید را خیلی خوب جذب می‌کند و خمیر به سرعت می‌پزد.

این وسیله را می‌توان برای پختن سوسیس یا تکه‌های هات داگ نیز استفاده نمود.

یا صاحب الزمان

شنبه 13 آبان 1391  12:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها