0

تعداد مفقودان ايراني دفاع مقدس

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

تعداد مفقودان ايراني دفاع مقدس

 

 

         

 

رئيس نمايندگي كميته بين‌المللي صليب سرخ در ايران آخرين آمار مفقودان ايراني جنگ تحميلي با عراق را 11هزار و 697 اعلام كرد.

پي‌ير ريتر در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: موضوع مفقودان جنگ ايران و عراق هنوز از اولويت‌هاي كميته بين‌المللي صليب سرخ محسوب مي‌شود.

وي افزود: شروع فعاليت‌هاي اين كميته در ايران در زمان جنگ بود كه به‌ اين ترتيب توانستيم به بسياري از اسرا دسترسي داشته باشيم و آنها را ثبت‌نام كنيم.

رئيس نمايندگي كميته بين‌المللي صليب سرخ در ايران گفت: به دنبال بازديدهايي كه كميته بين‌المللي صليب سرخ از اردوگاه‌هاي اسرا در زمان جنگ ايران و عراق داشت، موفق شديم پيام‌هاي صليب سرخ زيادي بين اسرا و خانواده‌هاي آنها مبادله كنيم.

ريتر افزود: در همان زمان جنگ، گواهي‌ها و شهادت‌نامه‌هايي را از اسرا جمع‌آوري كرديم كه بر اساس اين‌گواهي‌ها اطلاعاتي درباره كساني كه ثبت‌نام نكرده بودند ولي در جايي اسير شده يا كشته شده بودند جمع آوري شد.

وي افزود: در واقع اطلاعاتي كه مربوط به ديگر شهداء بود با توجه به مصاحبه‌ها،‌ گواهي‌ها و شهادت‌نامه‌‌هايي كه از ديگر اسرا مي‌گرفتيم جمع‌آوري ‌مي‌شد و اين موارد بخشي از فعاليت‌هاي كميته بين‌المللي صليب سرخ به حساب مي‌آمد.

رئيس نمايندگي كميته بين‌المللي صليب سرخ در ايران اظهار داشت: در پايان جنگ، اولويت‌ ما بازگرداندن اسرا به كشورشان بود، جريان تبادل اسرا در ماه‌هاي اوت و سپتامبر در 20 سال پيش به وقوع پيوست و ما موفق به برگرداندن اسرا به كشورشان شديم، البته اسراي زيادي، هم در ايران و هم در عراق از آن زمان باقي مانده بودند.

ريتر بيان داشت: در دهه 90 ميلادي فعاليت‌هاي كميته بين‌المللي صليب سرخ بر كمك‌رساني به آن دسته از اسرا كه در 2 طرف مانده بودند و منتظر بازگشت به كشورشان بودند متمركز شد.

*تمركز كميته بين‌المللي صليب سرخ بر موضوع يافتن اجساد و هويت مفقودان

ريتر با اشاره به اينكه بعد از مسئله اسراي جنگ ايران و عراق نوبت به مفقودان اين جنگ رسيد و تمركز كميته بين‌المللي صليب سرخ بر روي مفقودان قرار گرفت، گفت: مسئوليت حل موضوع مفقودان بر عهده‌ مقامات 2 كشور بوده است و كميته بين‌المللي صليب سرخ نيز نظارت مي‌كرد تا اطمينان به دست آورد كه وضعيت مفقودان و شناسايي هويت اجساد باقيمانده از جنگ روشن شود.

وي متذكر شد ‌كه كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ در پي توافق با دولت‌هاي مربوطه، هر اطلاعاتي را كه در مورد اجساد به‌دست مي‌آورد در اختيار خانواده‌ها قرار مي‌داد و آ‌نها را از سرنوشت عزيزانشان مطلع مي‌كرد.

ريتر اضافه كرد: پيگيري مسائل مفقودان از وظايف مقامات كشورها است و وظيفه كميته بين‌المللي صليب سرخ كمك به مقامات جهت اجراي اين مهم است.

وي تصريح كرد: به هر حال در ادامه‌ روند موضوع مفقودان مي‌توانيم تقسيم‌بندي خاصي داشته باشيم، به اين معني كه موضوع مفقودان در ايران تنها معطوف به جنگ ايران و عراق است و اين در حالي ‌است كه بعد از جنگ ايران و عراق باز هم مشكلات ناشي از جنگ در عراق ادامه داشت.

ريتر اظهار داشت: به طور مثال در سال 1991 اشغال كويت از طرف عراق صورت گرفت و در سال 2003 هم حمله‌ نيروهاي ائتلاف به كشور عراق را شاهد بوديم.

رئيس نمايندگي كميته بين‌المللي صليب سرخ در ايران با اشاره به اينكه از نظر مقامات ايران مسئله مفقودان هميشه در اولويت بوده است و از آغاز تا پايان جنگ نيز جزء اولويت‌هاي مقامات ايراني بوده است، گفت: به همين ترتيب مفقودان در عراق به دو دسته تقسيم مي‌شود، يك دسته مفقودان جنگ ايران و عراق هستند و ديگري مفقودان مربوط به دو جنگ كويت و حمله‌ نيروهاي ائتلافي به عراق.

ريتر اظهار داشت: در حال حاضر كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ در مورد موضوع مفقودان با مقامات دو كشور توافق‌نامه‌هايي به‌ طور جداگانه به امضاء رسانده است.

وي تصريح كرد: اين توافق‌نامه‌ها خود مبناي توافق‌نامه‌ سه جانبه‌اي است كه در سال 2008 با مقامات دو كشور و با ميانجيگري كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ امضا شد و در حقيقت نقش كميته‌، نقشي ميانجي و صرفاً تسهيل‌كننده در روند اين توافق‌نامه‌‌ها است.

ريتر گفت: به‌ طور كلي دو مكانيسم وجود دارد، يكي مكانيسم سه ‌جانبه ‌است كه ميان كشورها منعقد شده و ديگري توافق‌نامه‌هاي دو جانبه‌اي است كه كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ به ترتيب در سال 2004 با ايران و در سال 2008 با مقامات كشور عراق به امضاء رسانده است كه هدف از امضاي اين قراردادها نيز انجام اقدامي عملي در مورد موضوع مفقودين دو كشور است.

*برگزاري نشست بين ايران و عراق در مورد موضوع مفقودين در ژنو

ريتر تصريح كرد: در اواخر ماه اكتبر در ژنو ملاقات‌هايي در راستاي همكاري بين ايران و عراق با ميانجيگري كميته بين‌المللي صليب سرخ در مورد موضوع اجساد و مفقودين جنگ صورت گرفت.

وي گفت: در اين ملاقات‌ها، مقامات ايران و عراق در ژنو با ميانجيگري و جلسه ‌گردانيِ كميته بين‌المللي صليب سرخ در مورد بازيابي اجساد مفقودان مذاكره كردند كه پس از تدوين موضوع با ايجاد مكانيسم‌هايي در راستاي جستجو، شناسايي و ختم پرونده مفقودان حركت مي‌شود.

ريتر افزود: در نشست ژنو، شهادت نامه‌ها و گواهي‌هايي كه اسرا ارائه كرده بودند در پي توافق‌هاي دو جانبه با كميته بين‌المللي صليب سرخ بين مقامات دو كشور مبادله شد.

رئيس نمايندگي كميته بين‌المللي صليب سرخ در ايران اظهار داشت: به‌عنوان مثال در سال‌هاي 1984 و 1985 شهادت‌نامه‌هايي از اسراي ايراني در اردوگاه‌هاي عراقي گرفته ‌و به مقامات ايراني ارائه مي‌شد كه متعاقباً براي حل و فصل مسائل مفقودان بسيار راهگشا بود كه اين روند از سال 2004 بار ديگر از سوي ايران آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

وي گفت: اين روند متداول با ايران ادامه دارد و تمام اين اقدامات به منظور كمك به مقامات دو كشور است تا داده‌هايي را در اختيار آنان قرار دهد كه با توجه به اين داده‌ها بتوانند مسئله مفقودان را حل و فصل كنند زيرا هنوز هم شمار مفقودان بسيار زياد است.

*عراق داراي بالاترين آمار مفقودان جنگ در جهان

ريتر با اشاره به اينكه در عراق حدود 500 هزار تا يك ميليون مفقود از پي سه جنگ ايران، كويت و حمله‌ نيروهاي ائتلافي وجود دارد و مفقودان ايران نيز 11 هزار و 697 نفر هستند، افزود: بالاترين آمار مفقودان در جهان مختص به كشور عراق است.

وي گفت: در راستاي همين فعاليت‌ها، كميته بين‌‌المللي صليب سرخ براي كمك به مقامات ايراني، از‌ آنها حمايت فني نيز مي‌كند و اين حمايت فني به صورت بهره‌گيري از فناوري تجزيه و تحليل DNA است كه در همين چهارچوب، كميته بين‌المللي صليب سرخ دو دستگاه تجزيه‌ DNA به مقامات ايران تحويل داده است.

ريتر افزود: طرز استفاده از اين دستگاه‌ها و روش‌هاي تعيين هويت از طريق پيكرشناسي و بر اساس استانداردهاي جهاني را كميته بين‌المللي صليب سرخ آموزش مي‌دهد و اين دستگاه‌ها كه در مجموع بسيار مفيد هستند در سال 2008 تحويل ايران شدند؛ يكي از آن‌‌ها تحويل مركز تحقيقات ژنتيك انساني كوثر و ديگري به سازمان پزشكي قانوني اصفهان داده شد.

*اعزام كارشناسان ايراني به انگلستان براي آموزش دستگاه‌هاي تشخيص DNA

رئيس نمايندگي كميته بين‌المللي صليب سرخ در ايران اظهار داشت: كارشناسان اين دو مركز به انگلستان اعزام شدند تا روش‌هاي تشخيص هويت از طريق DNA را فراگيرند و كميته بين‌المللي صليب سرخ نيز به طور مستقل يك كارشناس منطقه‌اي‌ِ پزشكي قانوني را در دفتر تهران استقرار داده است كه اين متخصص پيش‌تر در قبرس و در زمينه مفقودان به صورت بين‌المللي فعال بوده و با تجربه‌ فراوان خود مي‌تواند براي كارشناسان ايراني كمك با ارزشي باشد.

ريتر در مورد آماري كه مسئولان مربوطه از تعداد مفقودان ايران، كه آن را 7 هزار نفر اعلام كرده‌اند و صحت اين آمار گفت: آمار 11هزار و 697 نفر مفقود ايراني را مقامات كشور ايران نيز اعلام كرده‌اند و اين 7 هزار مفقود ايراني در خاك عراق وجود دارد و بقيه در خاك ايران و نقاط ديگر هستند و عدد 11 هزار و 697 آمار مجموع مفقودين ايراني است.

*11 هزار و 697 آمار مفقودان ايران

وي با اشاره به اينكه عدد 11 هزار و 697 مفقود را مقامات ايراني در اختيار كميته بين‌المللي صليب سرخ قرار داده‌اند، تصريح كرد: در طول اين سال‌ها اجساد زيادي شناسايي، كشف ‌و مورد شناسايي قرار گرفته‌اند كه در اين ميان اجساد عراقي تحويل مقامات كشور متبوع داده شده‌اند و اجساد ايراني نيز در اختيار مقامات ايراني قرار مي‌گرفت و كميته بين‌المللي صليب سرخ نيز هر چند گاه يكبار عمليات ‌مبادله‌ اجساد را در مرز اين كشورها نظارت مي‌كند.

ريتر گفت: يافتن تمام 11 هزار و 697 مفقود ايراني امري بسيار زمان‌بر خواهد بود و بخشي از فعاليت‌هاي مبتني بر توافق‌نامه‌ سه‌جانبه ايران، عراق و كميته بين‌المللي صليب سرخ بر محوريت نظارت كميته انجام مي‌گيرد تا به نحوي عمليات جستجوي مفقودان دو كشور ايران و عراق به صورت فرامرزي صورت پذيرد.

* بررسي ورود 2 كشور به خاك يكديگر براي يافتن اجساد مفقودان

وي در پاسخ به اين پرسش كه چه زماني فرآيند ورود دو كشور به خاك يكديگر براي يافتن اجساد عملي خواهد شد، افزود: اين تصميم در دست بررسي است تا طرف ايراني بتواند در خاك عراق به دنبال اجساد ايراني‌ها بگردد كه البته اين فرآيند در حيطه‌ اقدامات عملي كميته بين‌المللي صليب سرخ نيست بلكه وظيفه مقامات دو كشور است، با اين حال كميته‌ بين‌المللي صليب سرخ وظيفه ميانجي‌گري و تسهيل‌گري را برعهده دارد.

ريتر افزود: آن چه در اين ميان اهميت دارد عزم مقامات دو كشور است تا فرآيند جستجو هر چه سريع‌تر صورت پذيرد.

وي با اشاره به جنگ قبرس كه در سال 1974 به اتمام رسيده است، گفت: پس از بيش از 30 سال از پايان جنگ قبرس، عمليات جستجو تازه شروع شده و اين مسئله نشان دهنده اين است كه 30 سال طول كشيد تا اراده‌ و عزم سياسي جزم شود تا فرآيند جستجوي مفقودان در اين منطقه شروع شود.

ريتر اظهار داشت: ما شاهديم كه مقامات ايران فعاليت‌هاي زيادي انجام داده‌اند و تلاش بسياري كرده‌اند كه پرونده‌هاي مفقودان حل و فصل شود و جست‌وجوي اجساد به‌ شكل تشكيل كارگروه‌هاي مشترك، امري است كه نيازمند تحقق عزم سياسي دو كشور است.

*بي‌طرفي كميته بين‌المللي صليب سرخ در موضوع مفقودان ايران و عراق

وي در پاسخ به برخي مطالب در رسانه‌ها مبني بر عدم بي‌طرفي كميته بين‌المللي صليب سرخ در ايران گفت: پاسخ به شك و ترديدي را كه در رسانه‌ها در رابطه با عدم بي‌طرفي كميته بين‌المللي صليب سرخ در جهتگيري‌هاي سياسي آن در برخي مواقع مطرح مي‌شود مي‌توان در سابقه 140 ساله فعاليت‌هاي كميته در اقصي نقاط جهان جست‌وجو كرد زيرا نگاهي به مواضع اين سازمان در طول درگيري‌هاي گذشته گواهي بر اين است كه كميته بين‌المللي صليب سرخ سازمان كاملاً بي‌طرفي است كه تنها فعاليت‌هاي بشردوستانه انجام مي‌دهد.

ريتر اظهار داشت: كميته بين‌المللي صليب سرخ كاملاً مستقل است و به هيچ دسته، گروه، سازمان‌ و كشوري تعلق ندارد و حتي برخلاف تصور برخي بخشي از سازمان‌ملل «UN» نيز محسوب نمي‌شود و تمام زمينه‌هاي فعاليت‌هاي كميته به طور كامل بر اساس اعتماد مقامات ايران و عراق صورت مي‌پذيرد و كميته سعي بر آن دارد تا روند اعتماد‌سازي دو كشور را براي نشاندن آنها بر سر ميز مذاكرات مسئله مفقودان را به‌ صورت بي طرفانه انجام دهد.

 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
یک شنبه 23 آبان 1389  9:08 AM
تشکرات از این پست
benhour
benhour
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1388 
تعداد پست ها : 1566
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:تعداد مفقودان ايراني دفاع مقدس

خدارحمتشان کند

راسخون مونس دلها

یک شنبه 23 آبان 1389  11:12 AM
تشکرات از این پست
salavat
salavat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 47
محل سکونت : سیستان و بلوچستان

پاسخ به:تعداد مفقودان ايراني دفاع مقدس

انتظار سخت است

فراموش کردن هم سخت است

اما سخت تر از همه اینه که ندونی باید منتظر بمونی یا فراموش کنی.

مژده دادند که بر ما گذری خواهی کرد

نیت خیر مگردان که مبارک فالیست

یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تهلکنی

یک شنبه 23 آبان 1389  11:17 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها