0

تلفات آبزیان خلیج فارس با افزایش پدیده کشند سرخ

 
siasport23
siasport23
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1391 
تعداد پست ها : 16696
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تلفات آبزیان خلیج فارس با افزایش پدیده کشند سرخ

همزمان با پدیدار شدن کشند سرخ در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان، رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان هشدار داد که اگر این پدیده افزایش پیدا کند باعث از بین رفتن آبزیان این دریا می‌شود.
 محمد صدیق مرتضوی، دوشنبه سوم بهمن به مهر توضیح داد اگر تراکم پلانکتون‌ها در کشند ۷۰ هزار کیلومتری خلیج فارس و دریای عمان از رقم فعلی که۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار سلول در لیتر است بیشتر شود، خطر تلف شدن آبزیان خلیج فارس وجود دارد.
 رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان با تشریح وضعیت فعلی مناطق درگیر کشند گفت: بررسی‌های آزمایشگاهی و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که رنگ دریا در مناطقی که درگیر این پدیده شده به رنگ سبز در آمده است. به گفته این مقام مسئول این گونه با عنوان «نوکتولیکا» بومی است. در حال حاضر رنگ آب مناطق شمال و جنوب تنگه هرمز، قشم، سواحل امارات عربی، حد فاصل بندر لنگه تا پارسیان، جزیره لاوان، کیش، فارور و پارس جنوبی که حدود ۷۰ هزار کیلومتر از خلیج فارس و دریای عمان را تشکیل می‌دهند، سبزرنگ شده است.
 آقای مرتضوی، نوکتولیکایی را که در سطح آب منتشر شده، سمی ندانست اما تاکید کرد افزایش این پدیده باعث تولید آمونیاک و کاهش موج اکسیژن آب و در نتیجه و تلفات آبزیان می‌شود.
 چند سالی است که همزمان با فصل زمستان دریای عمان شاهد پدیده کشند قرمز در آبهای خود می‌شود. از یک هفته پیش و بر اساس گزارش‌های رسمی مقامات سازمان محیط زیست، سواحل ایرانی دریای عمان در حوالی جاسک بار دیگر درگیر این پدیده شد. کشند سرخ پدیده‌ای است که بر اثر تجمع جلبک‌های تک سـلولی رخ می‌دهد. این جلبک‌ها می‌توانند مانع جذب اکسیژن در آبزیان و در نهایت مرگ آنها شوند.
 تخلیه پساب‌های صنعتی و خانگی که مملو از موادی چون نیترات‌ها و فسفات‌ها هستند در دریا موجب فراهم شدن غذای زیاد برای فیتوپلانکتون‌ها و ازدیاد آنی جمعیت آن‌ها می‌شود. برخی از این‌گونه جلبک‌ها هم سـم تولید می‌کنند و این سم به چرخه حیات آبزیان و ماهی‌ها وارد می‌شود. در ادامه زنجیره غذایی، این سم وارد بدن انسان می‌شود. در سال‌های اخیر افزایش پدیده کشند سرخ در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان خسارات زیادی به ماهیگیران زده است. در همین ارتباط آبان سال گذشته اعلام شد که با گسترش پدیده کشند سرخ در سواحل جنوبی ایران، بیش از یک تن ماهی تلف شد.
 محمدباقر نبوی، معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت از محیط‌ زیست‌، این اتفاق را «وسیع‌ترین و بی‌سابقه‌ترین» کشند در سواحل جنوبی ایران توصیف کرد. در همین راستا، چهار ماه پیش از این و در سومین سفر هیئت دولت به استان هرمزگان یک میلیارد تومان اعتبار برای ادامه اجرای طرح مقابله با کشند سرخ در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان اختصاص داده شد. پیشتر در سال۸۷ اعلام شده بود که بروز کشند سرخ ۳۰ تن ماهی را در سواحل هرمزگان تلف کرده است. تلف شدن این ماهیان به جز ۵۰۰ میلیارد تومان خسارتی بود که بر اثر این پدیده به منابع آبزی جنوب کشور وارد شد.

جمعه 17 شهریور 1391  5:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها