0

فوتبال پارالمپيک از جنس 5 نفره و 7 نفره

 
mohammadfakhraei
mohammadfakhraei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : مهر 1390 
تعداد پست ها : 2346
محل سکونت : تهران

فوتبال پارالمپيک از جنس 5 نفره و 7 نفره

فوتبال پارالمپيک از جنس 5 نفره و 7 نفره


تمامي بليت هاي مسابقات فوتبال پارالمپيک فروخته شده است با وجود اين بسياري از تماشاگران نمي دانند بايد انتظار چه چيزي را داشته باشند.


در مسابقات فوتبال پارالمپيک دو نوع مسابقه يعني فوتبال 5 نفره و فوتبال 7 نفره برگزار خواهد شد.

** فوتبال 5 نفره

دراين مسابقات بازيکناني حضور دارند که نابينا وياکم بينا هستند اما همگي بايد چشم بندهاي سياهي را روي چشمانشان بگذارند و به هيچ عنوان جايي را نبينند.

با وجود اين دروازه بان ها از بينايي کامل برخوردارند ولي نمي توانند از محوطه خودخارج شوند.

بازيکنان چندين راهنما هم دارند که بينا هستند واجازه دارند هرقسمت از يک سوم هاي زمين مسابقه بازيکنان را راهنمايي کنند.

توپ بازي نيز از ويژگي هاي خاصي برخوردار است که براي اين مسابقات ضروري است. توپ مسابقه هنگام حرکت صدايي را از خود توليد مي کند که موقعيت يابي آن را براي بازيکنان امکان پذير مي کند.

مسابقه در سطح کوچک و سختي برگزار مي شود که با صفحات متعددي احاطه شده است. کار اين صفحات انعکاس صداي گام هاي بازيکنان و حرکت توپ است.

به دليل نقش مهم صدا و ارتباطات شنيداري در اين مسابقه، از تماشاگران خواسته مي شود که در هنگام بازي سکوت را کاملا رعايت کنند.

يکي از طرفداران معروف فوتبال نابينايان ''ديويد بکام'' بازيکن سرشناس و کاپيتان سابق تيم ملي انگليس است که در نوامبر سال گذشته يک روز را با تيم 5 نفره بريتانيا تمرين کرد.

او از آن روز به عنوان يکي از فوق العاده ترين تجربه هاي زندگي اش ياد مي کند.

بکام دراين باره گفته بود: من درتمام عمرم فوتبال بازي کرده ام، اما اين نوع بازي برايم خيلي سخت بود. از سطح بالاي مهارت و تمرکزي که نياز بود، کاملا گيج شده بودم.

درمسابقات فوتبال 5 نفره پارالمپيک تيم بريتانيا شانس زيادي براي کسب مدال دارد اما بدون ترديد برزيل مدعي اصلي قهرماني است.

اين نوع از فوتبال تاکنون فقط دوبار در بازي هاي پارالمپيک برگزار شده است و در هر دو دوره مدال طلا به تيم برزيل رسيده است.

** فوتبال 7 نفره

اين نسخه ازفوتبال قديمي تر از فوتبال 5 نفره است و از پارالمپيک 1984 در برنامه اين بازي ها بوده است. در اين رشته بازيکناني حضور دارند که مبتلا به فلج مغزي هستند.

قوانين اين بازي کاملا با مقررات فيفا مطابقت دارد گرچه تغييرات مهمي براي آن در نظر گرفته شده است.

زمين اين فوتبال کوچکتر است و ابعاد دروازه ها پنج در دو متر است. قانون آفسايد هم حذف شده است درحاليکه پرتاب هاي اوت فقط با يک دست انجام مي شود و زمان هر نيمه فقط 30 دقيقه است.

درمسابقات فوتبال 7 نفره پارالمپيک لندن هشت تيم آرژانتين، برزيل، بريتانيا، ايران، هلند، روسيه، اوکراين وآمريکا حضور دارند اما شانس کسب مدال بيشتر براي تيم هاي اروپاي شرقي است.

دربازي هاي چهار سال پيش پکن اوکراين قهرمان شد و روسيه به مدال نقره دست يافت.

اما درعين حال نبايد قدرت تيم ايران را هم ناديده گرفت که تهديد جدي براي پايان دادن به سلطه اين تيم ها در فوتبال 7 نفره خواهد بود.

مسابقات فوتبال بازيکنان ناتوان و کم توان مدت ها است که از حمايت فدراسيون بين المللي فوتبال برخوردار است.

يک نوع ديگر ازمسابقات فوتبال، فوتبال بازيکنان قطع عضو است که در برنامه بازي هاي پارالمپيک جاي ندارد اما آنهم از حمايت هاي فيفا برخوردار است.
پنج شنبه 9 شهریور 1391  6:07 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها