0

بیماران مبتلا به التهاب معده از مصرف غذاهای پرحجم پرهیز کنند

 
sajad2007
sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9109
محل سکونت : رفسنجان

بیماران مبتلا به التهاب معده از مصرف غذاهای پرحجم پرهیز کنند

بیماران مبتلا به گاستریت (التهاب معده) باید از خوردن نوشابه همراه غذا پرهیز کنند ولی به غیر از وعده‌های غذایی، خوردن مایعات به ویژه آب به مقدار زیاد در روند درمانی این بیماری کمک مؤثری می‌کند. 
التهاب معده یک لغت عامیانه است که بین مردم رایج شده در حالی که علم پزشکی به نام گاستریک شناخته شده است. علل بعدی آن به نوع غذا خوردن و عادت روزانه غذاخوری و نوع غذایی که بیمار باید مصرف کند باز می گردد. این بیماری به علل عصبی هم عارض می‌شود در این حالت ترشح اسید معده تا اندازه‌ای زیاد و به مرور باعث التهاب و تورم معده می شود. 
زخم معده معمولا در افراد مسن تر به وجود می آید و ممکن است بدخیم باشد ولی گاستریت هیچ وقت بدخیم نیست. در درمان زخم معده نیاز به نمونه‌برداری داریم ولی اگر مبتلا به گاستریت آندوسکوپی شود و فقط التهاب معده دیده شود، حتی نیاز به نمونه برداری هم نیست. 
زخم اثنی‌عشر معمولا خوش خیم است و در هر سنی دیده می شود. سن زخم اثنی‌عشر پایین تر از سن زخم معده است. زخم معده در سنین ۵۰ به بالا ایجاد می شود که هر چه سن بالاتر باشد، میزان بدخیم شدن آن بیشتر است ولی زخم اثنی عشر در جوانان هم دیده می شود. 
نوع شکایات بیماران دستگاه گوارش مشترک است یعنی بیمار نمی‌تواند نوع بیماری خود را تشخیص دهد. نفخ و ترشح کردن معده، دردهای شکمی، تهوع، استفراغ، یبوست و اسهال علائمی هستند که در اکثر بیماران دستگاه گوارش مشترک است ولی اگر بیماری درد شکمی بالاتری داشته باشد، می تواند تشخیص داد که این بیمار به عارضه گاستریت مبتلا شده است ولی بیمار نمی تواند از نوع بیماری خود مطلع باشد. 
رعایت اصول غذا خوردن و تبدیل سه وعده غذایی به پنج وعده آن هم با فاصله های کم و پرهیز از خوردن غذاهای پرحجم و مصرف نکردن سیگار می تواند به درمان این بیماری کمک کند. 
فکر، خیال، نگرانی و اضطراب، گاتسریت را تشدید می کند، بیمار مبتلا به این عارضه به حدی که می‌تواند باید از این عوامل دوری کند. اگر خواب نامنظمی دارد، با خوردن دارو خوابش را منظم کند. 
بیماران مبتلا به گاستریت باید از خوردن غذاهایی که به آنها نمی سازد پرهیز کنند. غذاهای پرچرب، ادویه جات و غذاهای خمیری برای اکثر معده هایی که التهاب دارند، بد است. خوردن مشروبات الکلی گاستریت را تشدید می کند. استرس و دلشوره در ناراحتی های گوارشی، در انواع مختلف حتی سرطان دستگاه گوارش نقش دارد.

پنج شنبه 9 شهریور 1391  3:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها