0

اجلاس نم؛عرصه رویارویی بان کی‌مون با آمریکا

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

اجلاس نم؛عرصه رویارویی بان کی‌مون با آمریکا

 

یک روزنامه آلمانی در گزارشی با اشاره به حضور دبیرکل سازمان ملل متحد در تهران با هدف شرکت در اجلاس غیر متعهدها نوشت که این اجلاس عرصه رویارویی و تقابل وی با آمریکا خواهد بود.

 

خبرگزاری فارس: اجلاس نم؛عرصه رویارویی بان کی‌مون با آمریکا

 

 به نقل از «فرانکفورتر روند شای»: آمریکا همچنان علیه سفر «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد برای شرکت در اجلاس غیر متعهدها موضع‌گیری می‌کند اما بان کی‌مون اعلام کرده است که به تهران سفر می‌کند.

در این گزارش آمده است که بان کی مون شخصی است که به بی‌آزاری و مهربانی شهرت دارد. البته اینها تنها دلیل انتخاب وی به سمت دبیرکلی سازمان ملل نبود.

«کوفی عنان» که پیش از این سمت را عهده‌دار بود،یکی از منتقدان سرسخت سیاستهای جنگ طلبانه آمریکا به ویژه در جنگ عراق بود.از این رو آمریکا در زمان ریاست جمهوری «جرج بوش» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا رابطه خوبی با عنان نداشت. به عبارتی آمریکاییها می خواستند کسی به این سمت منصوب شود که رابطه خوبی با آنها داشته باشد.

این روزنامه آلمانی نوشت که دوران قدرت بوش به پایان رسید، اما بان کی مون همچنان در سمت خود در سازمان ملل باقی مانده است. اکنون دبیر کل سازمان ملل مصمم به سفر به ایران برای شرکت در اجلاس جنبش غیر متعهدها است. این اجلاس در تهران برگزار می‌شود و  این کشور ریاست و میزبانی این نشست را عهده‌دار می‌شود و اکنون شرایط به گونه است که گویی دبیر کل سازمان ملل می‌خواهد رودرروی آمریکا قرار گیرد.

غرب به ویژه ایران را درباره مسئله هسته‌ای متهم کرده است و این کشور آمریکا را دشمن درجه یک خود می‌داند. به همین دلیل«سوزان رایس»سفیر آمریکا در سازمان ملل از بان کی‌مون خواسته بود که از سفر به تهران خودداری کند و « ویکتوریا نولاند»سخنگوی وزارت خارجه واشنگتن نیز سفر بان کی مون به تهران را اقدامی عجیب توصیف کرده است.

همچنین « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل نیز به بان‌کی مون درباره ارتکاب به چنین اشتباه بزرگی هشدار داده است.

اما بان کی‌مون بی‌توجه به این هشدارها همچنان مصمم به اجرای تصمیمات خود و شرکت در اجلاس جنبش غیر متعهدها در تهران است. وی به منتقدان گفته است که می خواهد در تهران نگرانیهای جامعه بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف کند.

دوشنبه 6 شهریور 1391  10:13 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها