0

«نیل آرمسترانگ» درگذشت

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

«نیل آرمسترانگ» درگذشت

 

«نیل آرمسترانگ» فضانورد سابق آمریکا و اولین کسی که گفته می‌شود پا بر روی ماه گذاشت درگذشت.

 

خبرگزاری فارس: «نیل آرمسترانگ» درگذشت

 

 به نقل از رویترز، «نیل آرمسترانگ» فضانورد سابق آمریکا و اولین کسی که گفته می‌شود پا بر روی ماه گذاشت در سن 82 سالگی درگذشت.

این در حالی است که آرمسترانگ در اوایل این ماه تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود.

آرمسترانگ متولد 5 اوت 1930، نخستین انسانی است که گفته می‌شود طی ماموریت «آپولو 11» در 20 ژوئیه 1969 (29 تیر 1348) بر کره ماه گام نهاد، هر چند برخی درباره این موضوع ابراز تردید کرده‌اند.

وی فضانورد سابق ناسا، خلبان آزمایش کننده، مهندس هوافضا، استاد دانشگاه و خلبان نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بود.

یک شنبه 5 شهریور 1391  4:10 PM
تشکرات از این پست
reza_rasekhekhoon
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

پاسخ به:«نیل آرمسترانگ» درگذشت

 

 تنها به احترام نیل آرمسترانگ ...

درگذشـت اولیـن انسانی که قدم روی مـاه گـذاشت


"این گامی کوچک برای یک مرد و جهشی بزرگ برای بشریت است." حتما این جمله مشهور نیل آرمسترانگ را هنگام گام نهادن روی کره ماه را در 20 ژولای 1969 به خاطر دارید. حالا اولین انسانی که روی ماه قدم گذاشته همین چند روز پیش در سن ۸۲ سالگی، درگذشته است.نیل الدن آرمسترانگ (Neil Alden Armstrong) فضانورد آمریکایی (متولد ۵ اوت ۱۹۳۰ در واپاکونتا، اوهایو، آمریکا)، نخستین انسانی است که طی ماموریت آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ (۲۹ تیر ۱۳۴۸) بر کره ماه گام نهاد. وی نخستین انسانی بود که کره زمین را از فضا مشاهده کرد.نیل آرمسترانگ فضانورد ناسا، خلبان آزمایش‌کننده، مهندس هوافضا، استاد دانشگاه و خلبان نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بود و در جنگ کره خدمت کرد. او پس از پایان جنگ، به نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا راه یافت و بیش از ۹۰۰ پرواز انجام داد. آرمسترانگ فارغ التحصیل دانشگاه پردیو است و تحصیلات خود را در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تکمیل کرده است.

وی قبل از فضانوردی، در نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا بود. پس از پایان جنگ، آرمسترانگ به عنوان یک خلبان آزمایش کننده در کمیتهٔ مشورتی ملی هوانوردی و ۹۰۰ پرواز با انواع هواپیما انجام داد.:: آرمسترانگ در ۲۰ نوامبر ۱۹۵۶ در حالی که او یک خلبان بود، پایگاه نیروی هوایی ادواردز، کالیفرنیا ::


او از دانشگاه پوردو و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی فارغ التحصیل شد. آرمسترانگ پس از ترک نیروی دریایی در سال ۱۹۶۲ به ناسا پیوست.:: نیل آرمسترانگ در کنار ایکس ۱۵ پس از پرواز پژوهشی در سال ۱۹۶۰ ::


اولین پرواز او در ناسا، فرماندهی او در پرواز جمینای ۸ در سال ۱۹۶۶ بود و به معدود شهروندان آمریکایی تبدیل شد که به فضا سفر کرده است.


:: نیل آرمسترانگ در لباس فضایی جمینای 8 ::


او در این ماموریت دو فضاپیمای سرنشین دار را به دیوید اسکات رساند.:: عکس رسمی نیل آرمسترانگ در ماموریت آپولو ::


دومین و آخرین پرواز فضایی او، پرواز آپولو ۱۱ و فرماندهی ماموریت بود که سرانجام با باز آلدرین در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ برای اولین بار بر روی کره ماه فرود آمد.


:: موشک ساترن ۵ حامل فضاپیمای آپولو بود ::


:: این عکس در لحظه پرتاب این موشک از دماغه کاناورال در فلوریدا ثبت شده است ::

:: نیل آرمسترانگ بر روی ماه ::


آرمسترانگ و آلدرین بر روی کره ماه گام نهادند و ۲ ساعت و نیم روی ماه کاوش کردند در حالی که مایکل کالینز در گردونهٔ فرماندهی منتظر آن ها بود.:: فضانوردان آپولو ۱۱ از چپ به راست نیل آرمسترانگ، مایکل کالینز، و باز آلدرین ::


:: این عکس او داخل "ماه‌نشین آپولو" و زمانی که روی سطح ماه بود توسط باز آلدرین ثبت شده است :::: صدها میلیون نفر در سراسر جهان شاهد فرود فضاپیمای آپولو 11 روی ماه بودند ::


:: بازگشت سفینهٔ جمینای ۸ در غرب اقیانوس آرام ::


به آرمسترانگ، آلدرین و کالینز مدال آزادی ریاست جمهوری از ریچارد نیکسون (رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا)، مدال فضایی کنگره از رئیس جمهور جیمی کارتر در سال ۱۹۷۸ و مدال طلای کنگره در سال ۲۰۰۹ اهدا شد. نیل آرمسترانگ در خانه خود در مزرعه‌ای در اوهایو زندگی و در دانشگاه سین‌سینتی تدریس می‌کرد.:: این عکس در دیداری که آرمسترانگ با نمایندگان کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی داشت، ثبت شده است ::


نیل آرمسترانگ، در ۲۵ اوت ۲۰۱۲ (4 شهریور 1391) در سن ۸۲ سالگی بر اثر عوارض ناشی از جراحی در بیمارستانی واقع در کلمبوس اوهایوی ایالت متحده آمریکا درگذشت. او چند هفته پیش تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود.پیام خانواده آرمسترانگ پس از مرگ او چنین بود : ما تمایلی به قهرمان دانستن نیل نداریم چون او به عنوان خلبان جنگنده نیروی دریایی، خلبان آزمایش کننده و یک فضانورد به ملت خود خدمت کرده‌ است. ما مراسم سوگواری این مرد بسیار خوب را می‌گیریم، زندگی شگفت انگیز خود را جشن می‌گیریم و امیدواریم که جوانان در سراسر جهان رویاهای ملت شان را به حقیقت بپیوندند و بتوانند بدون محدودیت و فشار به ملت خود خدمت کنند.نیل آرمسترانگ، مردی با عقاید بزرگ، اندیشه ای بزرگ و البته گامی بزرگ بود. او یکی از افتخارات کشور ایالت متحده و افتخاری ماندگار برای علم و بشریت بود و همچنان خواهد بود ... روحش شاد و یادش گرامی باد

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

[email protected]

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

یک شنبه 12 شهریور 1391  2:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها