0

نقش لابی اسرائیل در انتخابات آمریکا

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

نقش لابی اسرائیل در انتخابات آمریکا

 

با وجود مشکلات مالی و محدودیت بودجه ای رئیس جمهور توانسته است سه میلیارد دلار اضافی برای کمک به تأمین هزینه نظامی اسرائیل تخصیص دهد. این بزرگترین رقم کمک مالی نظامی آمریکا به اسرائیل در تاریخ روایط این دو کشور است.

 

خبرگزاری فارس: نقش لابی اسرائیل در انتخابات آمریکا

 

چندی پیش میت رامنی، کاندید جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری آمریکا، عازم اسرائیل شد. دلیل اصلی این سفر صرفاً جلب پشتیبانی رأی دهندگان یهودی درآمریکا نبود، زیرا امروز بزرگترین جمعیت متشکل پشتیبان اسرائیل در آمریکا مسیحی های بنیاد گرا هستند. تعداد این گروه که به نام" ایوانجلیست" معروفند تا بیش ازپنجاه میلیون تخمین زده می شود.

این بنیادگراهای مسیحی شدیداً هوادار دولت اسرائیل هستند واین پشتیبانی رااز وظایف مذهبی خود می دانند. آرای یهودی ها درآمریکا طبق بررسی های آماری قاعدتاً تا حدود هشتاد درصد به نفع دموکرات ها به صندوقهای رأی ریخته می شود و با آن که در ایالاتی همانند فلوریدا تمرکز رأی دهندگان یهودی حائزاهمیت ویژه ای درنتیجه انتخابات است اما من حیث المجموع نمیتوان تنها به ظاهر قضایا پرداخت. درمورد کمک های مالی نیز بیشترین مبلغ کمک های یهودیان آمریکا به حساب کاندیدای دموکرات ریخته میشود.

با این همه،نقش اسرائیل درانتخابات سال دوهزارو دوازده بسیارمهم تصورمیشود. رامنی درسفر خود، برای جلب توجه بیشتر اسرائیلی ها، به دوعمل غیر متعارف و جنجال برانگیز پرداخت. وی برخلاف سنت معمول درحین ستودن مردم اسرائیل و قوم یهود، درمقام مقایسه ازفلسطینی ها به شیوه ای نامطلوب سخن گفت و با عکس العمل فوری و شدید سخنگوی فلسطینی ها و مفسران وابسته به کمپ دموکرات ها روبه روشد. اوهمچنین اعلام کرد که اگرانتخاب شود اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل خواهد شناخت و سفارت امریکا را به این شهر منتقل خواهد کرد.

رامنی درسفر خود، برای جلب توجه بیشتر اسرائیلی ها برخلاف سنت معمول درحین ستودن مردم اسرائیل و قوم یهود، درمقام مقایسه ازفلسطینی ها به شیوه ای نامطلوب سخن گفت؛. وی همچنین اعلام کرد که اگرانتخاب شود اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل خواهد شناخت و سفارت امریکا را به این شهر منتقل خواهد کرد.

واکنش عجولانه کاخ سفید

هنوزجزئیات خبرسفرجنجال برانگیز آقای رامنی به اسرائیل به گوش همگان نرسیده بود که آقای اوباما و کاخ سفید نگران تاثیراحتمالی آن درانتخابات پیش رو شدند. بلا فاصله ماشین تبلیغات کاخ سفید به کار افتاد و روز بیست وهشتم ژوئیه کاخ سفید رسماً اطلاعیه ای تحت عنوان " گزارشی از موارد پشتیبانی (کاخ سفید) از اسرائیل و تعهد به تأمین امنیت آن کشور" صادرکرد.

این متن با نقل قول کوتاهی از طرف رئیس جمهور به شرح زیرآغاز می شود: " تعهد ما به تأمین امنیت اسرائیل خدشه ناپذیر است. همانگونه که درهریک از ملاقات هایم با نخست وزیر(بنیامین نتانیاهو) تکرارکرده ام، ایالات متحده همیشه پشتیبان بی چون و چرای امنیت اسرائیل خواهد بود. این پیوند گسست ناپذیر ضامن حفظ امنیت و منافع اقتصادی دو کشور است وهمچنین بر پایه ارزش های مشترک و رشته الفت بی نظیر میان دو ملت و دو کشور متکی است".

این بیانیه سپس از بیش از ده مورد که طی آن رئیس جمهور آمریکا امنیت اسرائیل را از راه های ملموس تقویت کرده است بدین شرح نام می برد:

- در روز بیست و هفت ژوئیه دوهزار و دوازده رئیس جمهور لایحه "افزایش همکاری امنیتی آمریکا و اسرائیل" را امضاء کرده است. بر مبنای این لایحه که از پشتیبانی هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در مجلس و سنای آمریکا برخوردار است، مناسبات امنیت مشترک آمریکا و اسرائیل به این شرح تقویت میشود:

– کمک و تائید مالی و فنی به اسرائیل برای دستیابی به تولید سیستم های دفاعی برای مقابله با تهدید موشک و راکت و امکان دسترسی اسرائیل به کلیه تجهیزات دفاعی ممالک متحده و آموزش کادرهای لازم برای استفاده از این تجهیزات.

- با وجود مشکلات مالی و محدودیت بودجه ای رئیس جمهور توانسته است سه میلیارد دلار اضافی برای کمک به تأمین هزینه نظامی اسرائیل تخصیص دهد. این بزرگترین رقم کمک مالی نظامی آمریکا به اسرائیل در تاریخ روایط این دو کشور است.

- رئیس جمهورآمریکا مبلغ دویست و پنج میلیون دلار برای برقراری و توسعه "گنبد آهنین" بر فراز اسرائیل برای دفاع موشکی کمک می کند.

- رئیس جمهور هفتاد میلیون دیگر را نیز برای توسعه و ترمیم " گنبد آهنین" (برای دفاع در برابر حمله موشکی) در سال جاری تخصیص داده است.

- پرزیدنت در جلب همکاری بی سابقه بین المللی در گسترش تحریم ها و فشارهای اقتصادی علیه ایران موفقیت بزرگی کسب کرده است.

- رئیس جمهور آمریکا با شفافیت کامل اعلام کرده است که آمریکا از تولید سلاح هسته ای در ایران بهر نحوی که لازم باشد جلوگیری خواهد کرد.

- رئیس جمهور موفق شده است همکاری بی سابقه جامعه بین المللی در مورد تحریم ها علیه را ایران جلب کند.

–آخرین و بهترین ومدرنترین سلاحها و تکنولوژی لازم، از نوع جدید ترین جتهای جنگی و هواپیماهای تانکر برای سوختگیری در هوا در اختیار اسرائیل قرار خواهد گرفت....و لیست ادامه دارد....

آیا اسرائیل همیشه ازچنین پشتیبانی برخوردار بوده است؟

اکنون باید این بی اعتنائی به پیگیری مذاکرات برای صلح با فلسطینی هاورقابت وچشم و هم چشمی بی سابقه دو کاندیدای ریاست جمهوری برای جلب حمایت اسرائیل را در مقایسه تاریخی قراردهیم. برای بهتر آگاه شدن از این تغییرات ماهوی و غیر قابل توصیف در رابطه سیاستمداران آمریکا با اسرائیل تنها به یک نمونه از آنچه در گذشته به وقوع پیوسته است می پردازیم.

دربهارسال هزارو نهصدو نود، دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر، جیمز بیکروزیر خارجه امریکا بود. در آن زمان تلاش وسیعی برای آغاز و انجام مذاکرات سودمند میان اسرائیل و فلسطینی ها در جریان بود ولی در مورد دولت وقت دراسرائیل در این مورد طفره میرفت. همزمان با این تلاش امریکا برای آغازمذاکرات، اسرائیل نیازمند یک وام ده میلیارد دلاری از بانکهای بین المللی بود.

دریافت چنین وامی با بهره ای نسبتاً معتدل بدون ضمانت دولت آمریکاغیر ممکن بود. در واقع این آمریکا نبود که وام می داد بلکه درخواست اسرائیلی ها این بود که آمریکایی ها وام را ضمانت کنند. در چنین شرایطی آمریکا علاقه داشت از این فرصت برای به پای میزمذاکره کشاندن اسرائیلی ها با فلسطینیان استفاده کند اما در این مسیرکماکان چندان موفق نبود.

چه اتفاقی در دنیا افتاده است این همان اسرائیل است وآن همان آمریکا. این رفتاروگفتاراوباما است که چنین موضع وموقعیت استثنایی را برای اسرائیل ایجاد کرده است که دیگر سیاستمداران امریکائی در مورد مسئله مذاکرات سکوت کامل پیشه کنند.

سرانجام در روز سیزده ژوئن 1990 آقای بیکر وزیر امور خارجه امریکا خطاب به اسرائیل که خواستار تضمین این وام بود چنین گفت:" هر زمان که برای مذاکره آماده شدید به این شماره(شماره تلفن کاخ سفید) زنگ بزنید،آنگاه ما در مورد سایر مسائل با شما صحبت خواهیم کرد."قابل توجه است که این پاسخ غیر متعارف در نامه و مکاتبات محرمانه با اسرائیل صورت نپذیرفت بلکه دربخش اخبار ساعت هشت شبکه جهانی CNN چنین سخن می گفت.

حال آن اوضاع را با اوضاع امروز که کاندیداهای ریاست جمهوری ازسروکول هم بالا می روند تا توجه اسرائیلی ها را جلب کنند مقایسه کنید. چه اتفاقی در دنیا افتاده است این همان اسرائیل است وآن همان آمریکا. این رفتار و گفتار اوباما است که چنین موضع وموقعیت استثنایی را برای اسرائیل ایجاد کرده است که دیگر سیاستمداران امریکائی در مورد مسئله مذاکرات سکوت کامل پیشه کنند. دو کاندید بزرگترین مقام سیاسی و نظامی دنیا این چنین برای جلب توجه اسرائیل و سران آن کشور با هم به رقابت می پردازند زیرا نمی توانند خود را از نفوذ لابی اسرائیل رها کنند.

منبع:سیاست ما

شنبه 4 شهریور 1391  7:33 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها