0

اخبار دفاع مقدس

 
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

اخبار دفاع مقدس

 

شیراز؛ میزبان سومین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

سردار حق طلبخبرگزاری فارس: رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، با بیان اینکه در هفته کتاب و هفته بسیج امسال بیش از یک هزار نمایشگاه کتاب در سراسر کشور برپا خواهد شد، استان فارس را میزبان سومین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس اعلام کرد.

سردار احمد حق‌طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه برنامه‌های بنیاد حفظ آثار سپاه و بسیج در دو محور ایثار و شهادت دنبال خواهد شد، اظهار داشت: این سازمان هر ساله برنامه‌های مختلف فرهنگی در سطح کشور برگزار می‌کند که یکی از آنها برگزاری نمایشگاه کتاب دفاع مقدس است.

وی افزود: امسال یک هزار نمایشگاه در ایام هفته کتاب و هفته بسیج در 1000 نقطه کشور برگزار می‌شود که به میزبانی دانشگاه‌ها، مدارس و حوزه‌های علمیه برگزار خواهد شد.

حق‌طلب خاطرنشان کرد: افتتاحیه این نمایشگاه‌ها در هفته کتاب است که تا هفته بسیج ادامه خواهد داشت و یکی از بزرگ‌ترین کارهای فرهنگی کشور محسوب می‌شود که کتاب‌های تخصصی دفاع مقدس را به مخاطبان خود ارائه می‌‌دهد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس سپاه و بسیج با اشاره به برپایی سومین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس همزمان با هفته دفاع مقدس، بیان داشت: برپایی این نمایشگاه در تقویم نمایشگاه‌های کتاب وزارت ارشاد ثبت شده است.

به گفته سردار حق‌طلب امسال استان فارس شهر شیراز میزبان سومین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس خواهد بود.

وی با اشاره به برنامه‌های سی‌امین سالگرد آزادسازی خرمشهر نیز گفت: در این راستا برنامه‌های متنوعی در دست انجام است که نورافشانی همه مراکز استان‌ها از جمله میادین بزرگ شهر تهران، برگزاری سه روز جنگ شبانه در کنار رودخانه کارون و خرمشهر و حرکت کشتی صلح حامل گروهی از کودکان ایرانی و عراقی از خرمشهر تا بصره از جمله آنها است

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:50 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

یا خرمشهر یا سپاه

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 
حضرت امام از طریق مرحوم سید احمد آقای خمینی (ره) با بنده ارتباط برقرار کردند و فرمودند که "یا سپاه یا خرمشهر"


             

 

 

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با تاکید بر اینکه جنگ ایران و عراق در اوج قدرت ایران پایان یافت گفت : ما در پایان جنگ این توان را داشتیم که خاک عراق را اشغال کنیم ولی حضرت امام خمینی (ره) اجازه این کار را ندادند . 

دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  یکی از مهمترین دلایل آغاز جنگ تحمیلی را پیروزی انقلاب اسلامی ایران خواند و گفت: پیروزی انقلاب ایران باعث شده بود تا نفوذ آمریکا در ایران و منطقه از بین برود و منافع این کشور در خاورمیانه آسیب ببیند . همین موضوع باعث آغاز دشمنی جدید ایالات متحده آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران شد. 

وی افزود: آمریکایی ها از همان ماه های قبل از پیروزی ملت ایران با دولت عراق نزدیکی خاصی را برقرار کردند و حداکثر تلاش خود را انجام دادند تا انقلاب اسلامی ایران پیروز نشود که تبعید حضرت امام خمینی (ره) به عراق و دور کردن ایشان از مرزهای ایران و قطع رابطه با مردم ایران نتیجه آغاز این همکاری بود . سایر اقدامات دولتمردان کاخ سفید در جهت بهبود روابط خود با دولت عراق علیه ایران نیز بیانگر این موضوع است که آمریکا و عراق با هم بسیار هماهنگ شده بودند تا در برابر جمهوری اسلامی ایران ایستادگی کنند. 

به گفته فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس، صدام دیکتاتور سابق عراق که بعد از سقوط شاه به دنبال آن بود تا خلا قدرت در جهان عرب و منطقه را در دست گیرد و در منطقه نیز نقش مهمی را بعد از سقوط شاه بازی کند، به دنبال آن رفت تا از ضعف ایران در شمال خلیج فارس استفاده کند و خود را به قدرت برساند. 

رضایی در ادامه به تشویق کشورهای عربی از سوی صدام برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: صدام از اینکه ایران ، نظام اسلامی خود را به دیگر کشورهای عربی صادر نکند، با کشاندن اعراب به سوی خود و اعلام اینکه کشورهای عربی نیز باید با او در برابر ایران ایستادگی کنند به آنان گفت تا پشت سر او (صدام) بایستند و وی را تشویق کنند تا به نظام جمهوری اسلامی ایران حمله کند. 

در جنگ ایران و عراق هر کس برای منفعت خود وارد میدان شد 
رضایی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه "سکوت شوروی و معامله آنان با کاخ سفید چه میزان در جنگ ایران و عراق نقش داشت" گفت: شوروی در آن دوران حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را نادیده گرفت و ارتش عراق که یک ارتش کاملا شرقی بود و تمامی تجهیزاتش از سوی روسیه تامین می‌شد، در این جنگ شرکت کرد. جنگی که هر کس برای منفعت خود وارد آن شد. 

این فرمانده عالی رتبه دفاع مقدس خاطر نشان کرد: صدام در حمله به ایران خوشبین بود و فکر می‌کرد ایران به خاطر اینکه در اول انقلاب خود ارتش متلاشی شده ای در اختیار دارد و یک کودتا را نیز پشت سر گذاشته، نمی‌تواند در برابر او مقاومت کند و او در جنگ پیروز میدان خواهد شد. 

وی یادآور شد که در آن دوران یکی از توافقات صدام با آمریکا این بود که نباید در طول جنگ کشوری به ایران تجهیزات نظامی بفروشد، که این موضوع موقعیت دفاعی ایران را در ضعف قرار داد. 

اختلاف سیاسی بنی صدر با هاشمی و بهشتی 
محسن رضایی در ادامه در پاسخ به این سئوال که" اختلاف بین سران قوای وقت در کشور چه میزان در جنگ ایران و عراق تاثیر گذار بود" اظهار داشت: اختلافات سیاسی شدیدی که درآن زمان بین بنی صدر رئیس جمهور وقت با هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس و شهید بهشتی رئیس قوه قضائیه وجود داشت، باعث شد دشمن این اختلافات سیاسی را علامت مثبتی برای خود و ضعف مدیریت سیاسی ایران بداند که می تواند از این فرصت استفاده کند و بخشهایی از خاک ایران را از آن خود کند. 

بنی صدر فقط به دنبال توسعه اختیارات خود بود چون فکر می‌کرد بعد از امام مقام اول کشور است و مجلس و قوه قضائیه باید خود را با او هماهنگ کنند. در اصل بنی صدر به دنبال نوعی رهبری می‌گشت. 

وی ادامه داد: بنی صدر شخصیتی بود که فقط به دنبال توسعه اختیارات خود بود چون فکر می‌کرد بعد از امام مقام اول کشور است و مجلس و قوه قضائیه باید خود را با او هماهنگ کنند، در اصل بنی صدر به دنبال نوعی رهبری می‌گشت و از طرف دیگر مخالفت با حزب جمهوری را نیز در دستور کار خود داشت. 

به گفته این فرمانده ارشد سپاه در دوران دفاع مقدس ، بنی صدر چون احساس می کرد که نتواند در این جنگ پیروز میدان باشد موجب شد تا انسجام سیاسی در کشور ضعیف شود به گونه ای که اگر بنی صدر بر مسند کار باقی می ماند، حوادث اوایل جنگ استمرار می یافت. متاسفانه در سال اولیه که بنی صدر مسئولت هدایت جنگ را بر عهده داشت رزمندگان ایران حتی یک تپه را نتوانسته بودند آزاد کنند. 

رضایی همچنین با اشاره به اینکه دولت عراق و آمریکا امیدوار بودند با قطع صادرات نفت ایران، ایران هر چه سریعتر بازنده میدان شود گفت: دشمن فکر می‌کرد می‌تواند خوزستان را به تصرف خود در آورد و با قطع صادرات نفت ، ایران بدون اقتصاد تسلیم خواهد شد. 

آمریکا به دنبال سرشاخ ماندن ایران و عراق 
فرمانده اسبق سپاه در ادامه گفت: آمریکا و شوروی در آن دوران خواستار آن بودند که جنگ ایران و عراق در خاک ایران ادامه داشته باشد و دو کشور عراق و ایران همچنان سرشاخ بمانند. 

قطعنامه 598 پیروزی سیاسی ایران در آن دوران است 
رضایی در بخش دیگری از گفتگوی خود در پاسخ به این سئوال که نقش حضرت امام خمینی (ره) در دوران دفاع مقدس چگونه بود، گفت: مهمترین نقش امام خمینی (ره) در آن دوران این بود که از شکست ایران جلوگیری کند و نگذارد این جنگ طولانی شود . 

وی افزود : پیروزی‌های نظامی در صحنه جنگ که عمدتا بر شانه رزمندگان بود از یک سو و سیاست خارجی ایران از سوی دیگر توانست قطعنامه آبرومندانه ای را برای ایران به ارمغان آورد . 

به گفته وی قطعنامه های پیش از 598 همگی به ضرر ایران بود و تنها قطعنامه‌ای که ایران توانست در آن دخیل باشد همان قطعنامه 598 بود که یک پیروزی سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: در زمان جنگ امام ( ره ) شخصا هم در مسائل نظامی و هم در مسائل سیاسی ورود می کردند و به همین دلیل مشکلات اساسی جنگ به ایشان اعلام می شد ولی ظرفیت بالای حضرت امام باعث شد تا ایشان بتواند جنگ را به خوبی اداره کنند. 

برای پایان جنگ سه تاریخ وجود دارد 
رضایی همچنین در پاسخ به این سئوال كه آیا پذیرش قطعنامه پایان جنگ است گفت: در مسئله پایان جنگ یا سال آخر جنگ سه تاریخ وجود دارد که باید از یکدیگر تفکیک شوند. 1- صدور قطعنامه 598، 2- پذیرش قطعنامه 598 3- پایان جنگ که این سه مورد مستقل از یکدیگر هستند. 

وی افزود: در مرحله اول که همان صدور قطعنامه 598 است، ایران در اوج پیروزی های خود به سر می برد. زمانی آن قطعنامه نوشته شد که محتوای آن به نفع ایران بود اما اگر یک ماه بعد از پذیرش قطعنامه، ایران قطعنامه 598 را می پذیرفت دیگر هیچ تلخی وجود نداشت، زیرا قطعنامه‌ای صادر ‌شده بود که اکثر مواد آن به نفع ایران تمام شده بود. 

این فرمانده هشت سال دفاع مقدس ادامه داد: ایران به صورت مشروط قطعنامه 598 را چند ماه بعد از صدور آن قبول ‌کرد، ولی بصورت قطعی از پذیرفتن آن سر باز می‌زد، دلیل ان این بود که ایران در آن زمان در اوج قدرت قرار داشت ولی زمانی قطعنامه را بصورت قطعی پذیرفت که عراق تمامی پیروزی های بدست آمده قبلی را از ایران گرفته بود و به مرزهای بین المللی رسید که در سر مرزهای بین الملل ایران قطعنامه را قبول کرد. 

رضایی همچنین با تاکید براینکه پذیرش قطعنامه‌ با تلخی همراه بود گفت : با پذیرش قطعنامه نمی توان گفت جنگ به پایان رسید ، بلکه جنگ یک ماه بعد از پیروزی های پی در پی ایران به پایان رسید. پس می توان گفت که این سه زمان برای جنگ ما بسیار مهم است که متاسفانه بسیاری از افراد که در خصوص جنگ سخن می گویند این سه زمان را تفکیک نمی کنند. 

سال آخر جنگ سال غیر شفاف 
ما در پایان جنگ این توان را داشتیم که خاک عراق را اشغال کنیم ولی حضرت امام خمینی (ره) این اجازه را به هیچ یک از نیروها ندادند . 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام سال آخر جنگ را "سالی غیر شفاف" خواند و یاد آور شد: صدور قطعنامه 598 در اوج پیروزی های جمهوری اسلامی ایران بود، ولی پذیرش در اوج شکست های ایران بوده است اما نکته مهم این است که پایان جنگ‌ بار دیگر زمان اوج پیروزی های ایران بود. اینکه برخی ها می‌خواهند پایان جنگ را با تلخی همراه کنند به دلیل آن است که می‌خواهند بگویند 598 یعنی پایان جنگ، عملیات سرنوشت و عملیات مرصاد، پس از پذیرش قطعنامه صورت گرفت و هر دو همراه پیروزی هایی بود. 

وی افزود: ما در پایان جنگ این توان را داشتیم که خاک عراق را اشغال کنیم ولی حضرت امام خمینی (ره) این اجازه را به هیچ یک از نیروها ندادند . 

به فرموده امام (ره) یا خرمشهر یا سپاه 
رضایی گفت : در "عملیات سرنوشت" که ارتش عراق از مرز عبور کرده و خرمشهر را مجددا محاصره کرده بود و تقریبا یک ماه به پایان جنگ مانده بود، حضرت امام از طریق مرحوم سید احمد آقای خمینی (ره) با بنده ارتباط برقرار کردند و فرمودند که "یا سپاه یا خرمشهر". لذا ما عملیاتی را در آن موقع طراحی کردیم به نام "عملیات سرنوشت "، زیرا یا باید سرنوشت سپاه را مشخص می کردیم یا خرمشهر، که در نهایت آزادی خرمشهر را دیدیم. 

اختلاف ارتش و سپاه ناشی از تفاوت در ساختار بود 
این فرمانده ارشد جنگ در بخش دیگری از این گفتگو، وقایع دوران جنگ را «جعبه سیاه» جنگ توصیف کرد و  گفت: جنگ شامل دو قسمت بود، یکی صحنه های نبرد و درگیرهای و رزم و دیگری پشت صحنه آن، که ما نامش را جعبه سیاه جنگ می‌گذاریم و اگر باز شود معلوم خواهد شد که ایران با چه مشکلاتی در آن دوران روبرو بود و چه مسائلی وجود داشت و چگونه توانست این مشکلات را پشت سر بگذارد. البته من فعلا سکوت کرده ام و قصد چاپ خاطرات خود را ندارم، اگر قرار شد این کار را بکنم، اعلام خواهم کرد. 

وی افزود: اینکه برخی در نوشته‌هایشان از اختلاف ارتش و سپاه سخن به میان می آورند درست است اما باید به این موضوع هم بپردازند که وحدت بین ارتش و سپاه به یک معجزه شبیه بود که در جنگ رخ داد، چون ارتش و سپاه دو سازمان کاملا مجزا از یکدیگر بودند دو فرهنگ متفاوت داشتند و آموزش های متفاوتی را دیده بودند، دو نیرویی که با دو نوع سلاح و دو نوع روش در کنار یکدیگر با دشمن به نبرد می‌پرداختند و دارای تفاوت های طبیعی با یکدیگر بودند. 

رضایی یکی دیگر از تفاوت های بارز سپاه و ارتش را تفاوت سنی فرماندهان سپاه با سن پایین تر از سی سال و فرماندهان ارتش با سن بالای 30 سال خواند و گفت: ما نباید به این موضوع به گونه ای نگاه کنیم که اختلاف در بین این دو نیرو را بزرگ کنیم، باید نگاه کرد که وحدت به چه شکل در بین این دو نیرو شکل گرفت، بنابراین ظرف ارتش و سپاه یک بخش خالی دارد و یک بخش پر، بخش پر ظرف ارتش و سپاه آنجایی است که این دو نیرو با یکدیگر همکاری کردند و بسیاری از سرزمین ها را با کمک هم آزاد کردند و بخش خالی مربوط به اختلافات سپاه و ارتش است، وقتی ما اختلاف و وحدت را در دو کفه ترازو می‌گذاریم این گونه نیست که بگوییم اختلافات بیشتر بوده است. 

او ادامه داد: اینکه می گویند اختلاف ارتش و سپاه اختلاف سیاسی بوده، درست نیست. البته بعضا از بیرون تلاش هایی می کردند تا اختلافات این دو نیرو را اختلاف سیاسی جلوه دهند اما مسئله اصلی اختلافات تفاوت در نگاه ها و مباحث تخصصی و فنی و نظامی و نحوه مانور کردن بود که در کدام منطقه به ارتش عراق حمله شود و در کجاها حمله‌ای صورت نگیرد. 

امام به دقت جنگ را پیگیری می کردند 
فرمانده سابق سپاه پاسداران گفت: روزی بنده و برادر عزیزم شهید صیاد شیرازی برای ملاقات با امام خمینی به نزد ایشان رفته بودیم، امام دست ما دو نفر را گرفت و در دست هم قرار داد و برای ما دو نفر دعا کردند که این حرکت امام در میزان هماهنگی‌های ارتش و سپاه بسیار موثر بود. 

وی افزود: در آن دوران حضرت امام توسط مرحوم سید احمد خمینی، مشاورین شهید صیاد شیرازی را خواستند و پیامی ابلاغ کردند که این موضوع نشانگر آن است که امام به دقت جنگ را پیگیری می کردند. 


روزی بنده و برادر عزیزم شهید صیاد شیرازی برای ملاقات با امام خمینی به نزد ایشان رفته بودیم، امام دست ما دو نفر را در دست هم قرار داد و برای ما دو نفر دعا کردند . این حرکت امام در میزان هماهنگی‌های ارتش و سپاه بسیار موثر بود. 

رضایی در بخش دیگر این گفتگو به خاطرات بعد از عملیات مرصاد و دیدارش با حضرت امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: بعد از پیروزی عملیات مرصاد بنده نزد حضرت امام رفتم که در آن موقع امام فرمودند شما ناراحت نباشید، ما در طول انقلاب بارها می خواستیم کاری را انجام دهیم اما موفق نشدیم ولی بعد دیدیم خداوند از راهی دیگر ما را موفق کرده است. 

او ادامه داد: چند سال بعد از جنگ، این سخن امام همچنان در ذهن بنده بود که قرار است چه اتفاقی در عراق بیفتد که ما در آن دخیل نیستیم، بعد از حمله عراق به کویت بنده احساس کردم کار صدام تمام است که این اتفاق رخ نداد تا اینکه سه سال پیش در جنگ آمریکا با عراق دیدیم صدام چگونه توسط آمریکایی ها به دام افتاد و مجازات شد و در این هنگام بنده به یاد سخن حضرت امام افتادم. 

وضعیت منطقه پر چالش و ناامن است 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان این گفتگو به وضعیت منطقه اشاره کرد و گفت : در حال حاضر یک وضعیت پرچالش و نا امن در منطقه به خصوص در کشورهای افغانستان، عراق، لبنان، سوریه وجود دارد که عمدتا به دلیل طراحی جدید آمریکا برای حضور بیشتر و مستقیم در منطقه خاورمیانه است، زیرا آمریکایی ها به دنبال آن هستند تا خلا قدرت شوروی سابق را در منطقه پر کنند. 

به گفته رضایی، حوادث نا امن کننده منطقه ادامه خواهد یافت، مگر اینکه دولت بوش کنار رود و آمریکا نیز دست از سیاست های خصمانه خود در منطقه بردارد. 

وی افزود : در حقیقت آمریکایی ها با نا امنی و بی ثباتی در منطقه اهداف توسعه طلبانه‌ای را پیگیری می‌کنند . 

محسن رضایی در پایان خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی و هوشیاری خود را حفظ کرده و خوشبختانه نیروهای مسلح ما در وضعیت مطلوبی قرار دارند که به لطف خدا انسجام بین ارتش و سپاه توان نظامی ایران را بالا برده است به حدی که اگر کشوری قصد تهدید ایران را داشته باشد پاسخ محکمی به او خواهند داد.

 

 

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:51 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

اعتراض به نمايشگاه لايه های پنهان جنگ

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

عربستان، فرانسه، انگلیس و آمریكا خواستار جمع‌آوری نمایشگاه لایه‌های پنهان جنگ شده اند

 

 

 

 

عربستان سعودی به برپایی نمایشگاه «لایه‌های پنهان جنگ صدام علیه ایران» در كویت به شدت اعتراض كرده و خواستار جمع‌آوری این نمایشگاه شده است.

 

  دولت عربستان در نامه ای رسمی به كویت، از برگزاری نمایشگاهی با عنوان «لایه‌های پنهان جنگ صدام علیه ایران» در این كشور، به شدت انتقاد كرد.

 

 

بر اساس این گزارش، سفارت عربستان به وزارت امور خارجه كویت اعتراض كرده كه چرا در قلب یك كشور عربی، اقدام به برگزرای نمایشگاهی شده كه موجب تفرقه بین كشورهای عرب خواهد شد و در ادامه نیز از كویت خواسته شده نمایشگاه مذكور را جمع آوری كند. 

 

 

در این نامه با استناد به گزارش وابسته نظامی دولت عربستان آمده است؛ یك كشور عربی نباید به تریبونی برای جمهوری اسلامی ایران تبدیل شود و با این امر سایر كشورها را زیر سئوال ببرد. 

 

در همین رابطه چند روز پیش وابسته‌های نظامی روسیه و لهستان در كویت، پس از بازدید از این نمایشگاه، ضمن تایید دخالت 36 كشور در تجهیز ماشین جنگ افروزی صدام، اظهار كردند كه ایران به خوبی در برابر این توانایی های دفاعی مقاومت كرد. 

 

نمایشگاه لایه‌های پنهان جنگ صدام علیه ایران كه در محل رایزینی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كویت برگزار ‌شد، مورد استقبال فراوان كویتی‌ها و كشورهای همسایه قرار گرفته است در این نمایشگاه گوشه‌هایی از كمك‌های نظامی تسلیحاتی برخی كشورهای دنیا در جنگ نابرابر رژیم بعث عراق علیه ایران به نمایش درآمده است. 

 

 

{mosimage}

عكس فهد و صدام حسين كه  در كنار كمكهای عربستان و عراق در اين مجموعه به چاى رسيده و موجب خشم مقامات عربستان شده است

 

 

 برپایی نمایشگاه لایه‌های پنهان جنگ در كویت و افشا شدن نقش بیش از 36 كشور جهان در همدستی با جنایات صدام علیه ملت‌های ایران و عراق به ویژه نقش پر رنگ فرانسه، انگلیس و آمریكا در این همكاری‌ها و شریك اصلی صدام در جنایات‌هایش باعث خشم سفارتخانه‌های این سه كشور در امیرنشین كویت نيز شده است و مسئولان این سفارتخانه‌ها از دولت كویت خواسته‌اند تا هر چه سریع‌تر این نمایشگاه را تعطیل كند.

 

ابوفاضل از روزنامه‌نگاران كویتی با اعلام این خبر گفت: این نمایشگاه به خوبی نشان می‌دهد كه آمریكا، انگلیس، فرانسه و شوروی سابق تا چه عمقی در جنایات صدام دست داشته‌اند.

 

وی افزود: مسئولان این سه سفارتخانه از دولت كویت خواسته‌اند تا هر چه سریع‌تر این نمایشگاه را تعطیل كنند و از سوی دیگر برخی از اعضای سفارتخانه‌های این سه قدرت غربی با توجه به نفوذ خود در كویت از مطبوعات این كشور خواستند تا از انعكاس اخبار و حواشی این نمایشگاه در جراید این كشور كوچك و ثروتمند حاشیه خلیج فارس به صورت جدی خودداری كنند.

 

گفتنی است به غیر از شهروندان كویتی وابستگان نظامی سفارتخانه‌های كشورهای مقیم در كویت نیز از این نمایشگاه استقبال گسترده‌ای كرده‌اند. بطوریكه شهروندان كویتی خواستار معرفی آنچه در این نمایشگاه دیده‌اند در قالب كتاب و لوح فشرده شدند.

 

وابسته نظامی سفارت لهستان در كویت كه یك سرهنگ ارتشی است در مورد این نمایشگاه گفت:من به شدت تحت تاثیر حقایق ارائه شده در این نمایشگاه قرار گرفتم.

وی تصریح كرد: همدستی با جنایات صدام در كشتار كودكان و زنان و تخریب شهرها و استفاده گسترده از سلاح‌های كشتار جمعی به ویژه سلاح‌های شیمیایی برای هر انسان شرافتمندی آزار دهنده است.

 

این مجموعه نمایشگاهی كه به سفارش بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و به همت جمعی از راویان بسیج دانشجویی دانشگاههای تهران تحقیق و طراحی شده است ،در چهل عنوان و به سه زبان انگلیسی، فارسی و عربی و به اشكال مختلف انتشار یافته است و اكنون در اختیار رایزنی‌ فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كویت قرار گرفته است.

 

برای مشاهده نمايشگاه مجازی لايه های پنهان جنگ كليك كنيد:

 

http://www.sajed.ir/pe/component/option,com_ponygallery/Itemid,4/func,detail/id,323

 

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:51 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

پیشنهاد راه‌اندازی «رشته دفاع مقدس» در دانشگاه‌ها

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

سردار هادی مرادپیریخبرگزاری فارس: رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: ایجاد رشته دفاع مقدس و تربیت اساتید را با وزارت علوم و تحقیقات دنبال می‌کنیم؛ بنابراین تا 10 سال آینده ممکن است با اساتیدی روبرو باشیم که جنگ را ندیده‌اند

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، سردار سعیدی معاون هماهنگ‌کننده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در مراسم معارفه سردار «هادی مرادپیری» رئیس جدید پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، اظهار داشت: رویکرد حقیقت و فلسفه دفاع مقدس مورد غفلت وافع شده است در حالی که این رویکرد می‌تواند عنصر تأثیرگذار در قدرت ملی تلقی شود و سال‌های آینده را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

وی در ادامه یکی از مشکلات در حوزه دفاع مقدس را نبود سازوکار تبدیل تجربیات متراکم دفاع مقدس به دانش دانست و بر لزوم ایجاد دانش دفاع مقدس تأکید کرد. 

سردار «هادی مرادپیری» رئیس جدید پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در این مراسم به ضرورت نوآوری در اقدامات پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، لزوم ایجاد اتاق فکر دفاع مقدس و برگزاری جلسات هم‌اندیشی با فرماندهان و نقش‌آفرینان دفاع مقدس در جهت پیشرفت کارها تأکید کرد.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌‌ترین نکات در پژوهشگاه، برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌های سراسری، آزاد و پیام نور است که علاوه بر ارائه درس مبانی دفاع مقدس، این حوزه در رشته‌های مختلف علمی ورود پیدا کند.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با بیان اینکه بیش از یک هزار استاد در بحث دفاع مقدس و صدها راوی در سراسر کشور در حال فعالیت هستند، گفت: علاوه بر پیگیری مباحث مختلف در دانشگاه‌ها، ایجاد رشته دفاع مقدس و تربیت اساتید برای این حوزه را با وزارت علوم و تحقیقات دنبال می‌کنیم؛ چراکه باید تا زمانی که فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس در میان هستند، از وجودشان بهره‌مند شویم؛ بنابراین تا 10 سال آینده ممکن است با اساتیدی روبرو باشیم که جنگ را ندیده باشند.

سردار خضرایی رئیس باغ موزه دفاع مقدس نیز در این مراسم برای متجلی کردن اسناد و آثار دفاع مقدس در این مرکز فرهنگی اعلام آمادگی کرد.

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:51 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

تشییع شهدا در سالروز شهادت حضرت زهرا(س)

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

تشییع شهداهمزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها)، عطر شهادت با رجعت پیکرهای مطهر 30 شهید دوران دفاع مقدس 10 استان کشور را ‌فرامی‌گیرد

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها)، در ششم اردیبهشت ماه، پیکرهای نورانی 30 شهید دفاع مقدس 15 نقطه از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، اردبیل، تهران، خوزستان، خراسان رضوی، کرمان، گلستان و مازندران تشییع و به خاک سپرده خواهند شد. 

بنابر اعلام روابط عمومی بنیاد حفظ و‌ آثار نشر ارزش‌های دفاع مقدس، این شهدای معظم‌ مربوط به عملیات‌های بیت‌المقدس، والفجر 8، خیبر، نصر 6 و تک دشمن در سال 67 هستند و پیکرهای مطهرشان در مناطق عملیاتی جاده خرمشهر، فاو، جزیره مجنون، میمک و موسیان کشف شده است.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اعلام کرد؛ از بین این تعداد شهید معظم، 25 شهید گمنام با درخواست مردم و مسئولان در نقاط مختلف از جمله دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی، دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه و دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، شهرستان‌های مشگین‌شهر، نمین و بیله‌سوار از استان اردبیل، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور استان خراسان رضوی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان استان گلستان تشییع و به خاک سپرده می‌شود.

از بین 30 شهید دفاع مقدس، 5 شهید شناسایی شده در استان‌های مازندران، اصفهان و تهران به آغوش خانواده‌هایشان بازمی‌گردند.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پایان با دعوت از عموم امت شهید پرور شهرهای یاد شده به ویژه جوانان عزیز درخواست کرد تا با شرکت گسترده خود در مراسم تشییع شهدا، بار دیگر با آرمان‌های شهیدان تجدید پیمان کنند.

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:51 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

تشییع شهدا در سالروز شهادت حضرت زهرا(س)

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

تشییع شهداهمزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها)، عطر شهادت با رجعت پیکرهای مطهر 30 شهید دوران دفاع مقدس 10 استان کشور را ‌فرامی‌گیرد

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا (سلام‌الله علیها)، در ششم اردیبهشت ماه، پیکرهای نورانی 30 شهید دفاع مقدس 15 نقطه از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، اردبیل، تهران، خوزستان، خراسان رضوی، کرمان، گلستان و مازندران تشییع و به خاک سپرده خواهند شد. 

بنابر اعلام روابط عمومی بنیاد حفظ و‌ آثار نشر ارزش‌های دفاع مقدس، این شهدای معظم‌ مربوط به عملیات‌های بیت‌المقدس، والفجر 8، خیبر، نصر 6 و تک دشمن در سال 67 هستند و پیکرهای مطهرشان در مناطق عملیاتی جاده خرمشهر، فاو، جزیره مجنون، میمک و موسیان کشف شده است.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اعلام کرد؛ از بین این تعداد شهید معظم، 25 شهید گمنام با درخواست مردم و مسئولان در نقاط مختلف از جمله دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی، دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه و دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، شهرستان‌های مشگین‌شهر، نمین و بیله‌سوار از استان اردبیل، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور استان خراسان رضوی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان استان گلستان تشییع و به خاک سپرده می‌شود.

از بین 30 شهید دفاع مقدس، 5 شهید شناسایی شده در استان‌های مازندران، اصفهان و تهران به آغوش خانواده‌هایشان بازمی‌گردند.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پایان با دعوت از عموم امت شهید پرور شهرهای یاد شده به ویژه جوانان عزیز درخواست کرد تا با شرکت گسترده خود در مراسم تشییع شهدا، بار دیگر با آرمان‌های شهیدان تجدید پیمان کنند.

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:51 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

دوره آموزشي روايتگري ويژه مناطق عملياتي غرب كشور

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

بستاککیانوش بستاک، معاون روايت مقاومت سازمان بسيج دانشجويي از برپايي دوره‌هاي آموزشي روايتگري ويژه مناطق عملياتي غرب كشور باعنوان «شهداي بيداري اسلامي» در استان‌هاي ايلام و كرمانشاه خبر داد.

http://media.farsnews.com/Media/8903/Images/jpg/A0858/A0858330.jpgکیانوش بستاک، معاون اردويي سازمان بسيج دانشجويي عنوان كرد: شهريور‌ ماه امسال دوره آموزش تخصصي روايت غرب كشور براي راويان باسابقه برگزار خواهد شد. در اين دوره عملي، 150 راوي در دوره آموزشي كه در استان‌هاي كرمانشاه و ايلام با نام «شهداي بيداري اسلامي» اجرا مي‌شود، حضور مي‌يابند.

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:52 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

ضربه ‌‌به ایران ‌و گریختن ‌ممكن ‌نیست

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 
رهبر معظم انقلاب بيانات رهبر معظم انقلاب در دیدار كارگزاران كشور

 

 

 

این تهدیدات، بیش از هرچیز باعث آمادگی بیشتر ملت و نظام می شود البته كسانی كه تهدید می كنند بدانند و بفهمند كه حمله به ایران به صورت «ضربه زدن و گریختن»، ممكن نیست و هركس تعرض كند عواقب آن به شدت دامنش را خواهد گرفت. ملت و مسئولان ایران هیچگاه از تهدیدات هراسی به دل راه نداده و نمی دهند و برعكسِ انتظار دشمن، آمادگی های گوناگون خود را افزایش می دهند.

 

 حالات زیبا و مقدس رزمندگان و «انگیزه ها و شور و شوق» مردم برای حمایت از جبهه ها، مینیاتوری عظیم و بسیار زیبا از آثار و پیامدهای ذكر كثیر پروردگار و نمونه ای از اوجگیری فضائل اخلاقی در كشور بود كه باید با همان شتاب و سیاق ادامه یابد و لازم است در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد.

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:52 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

آیا دیده‌اید كشوری روز حمله به خود را گرامی بدارد؟

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

آیا باید هفته دفاع مقدس را همان هفته‌ای قرار داد كه بیشتر سرزمین‌های كشور اشغال شد؟

 

 

دکتر محسن رضایی در مراسم اولین یادواره سرلشکر شهید علی هاشمی، فرمانده سپاه امام جعفر صادق (ع) که در تاریخ 11 مرداد 1386 در حسینیه عاشقان ثارالله اهواز برگزار گردید با اشاره به شخصیت ‌سرلشكر جاویدالاثر علی هاشمی در بخشی از سخنان خود اظهار داشت:

عده‌ای از پایان جنگ سوء برداشت كرده‌اند. پایان جنگ یك قطعه مظلوم تاریخ دفاع مقدس است. تعبیر امام خمینی (ره) این بود كه من جام زهر را سركشیدم زیرا قطعنامه 598 در اوج پیروزی‌های ایران نوشته شده بود، اما ایران آن را قبول نكرد. در بیشتر 8 بند این قطعنامه منافعی برای ایران در نظر گرفته شده بود.

 

وقتی قطعنامه صادر شد ایران آن را قبول نكرد، ولی رد هم نكرد. حتی در مقطعی آمریكایی‌ها اعلام كردند ایران قطعنامه را رد كرده‌ است و ما را تهدید كردند، ولی امام (ره) فرمودند به سازمان ملل اعلام كنید كه ما این كار را نكرده‌ایم. آن‌ها منتظر بودند ایران بگوید قطعنامه را قبول كرده‌ایم.

وقتی ایران قطعنامه را پذیرفت همه فكر كردند كه پایان جنگ اینجاست. پذیرش قطعنامه پایان جنگ نیست. جنگ روزها و هفته‌ها بعد از آن به پایان رسید. پس چرا می‌گویم پایان جنگ تلخ بوده است؟ این پذیرش قطعنامه است كه تلخ بود.

پذیرش قطعنامه در تیرماه صورت گرفت، ولی جنگ در پایان مردادماه به اتمام رسید. پس از پذیرش قطعنامه از سوی ایران، عراق به سرمرزهای بین‌المللی رسیده بود. عراق چندین حمله را علیه ایران انجام داد. اطراف خرمشهر را گرفت و جاده‌ اهواز- خرمشهر را قطع كرد.

 نیروهای ما عملیاتی را به نام «سرنوشت» طراحی كردند و بیش از سه تا چهار روز با دشمن درگیر شدند و دشمن را تا مرز عقب زدند. در همین حال دشمن به كرمانشاه حمله كرد و عملیات «مرصاد» در مقابله با آن انجام شد. نیروهای ما دشمن را محاصره كردند و سرپل ذهاب و قصر شیرین را آزاد كردند.

پس از آن ایران برای عملیات سوم و حمله به بصره آماده شد، زیرا پس از پذیرش قطعنامه احساسات ملت ایران از فرمایشات امام راحل جریحه‌دار شده بود و نیروهای زیادی به جبهه‌ها آمده بودند. در این هنگام امام (ره) فرمودند كه كافی است و حمله نكنید و عملیات سوم ایران به دستور امام (ره) متوقف شد.

 چند روز پس از این اقدام بود كه صدام اعلام كرد عراق هم قطعنامه 598 را پذیرفته است. در حقیقت جنگ در انتهای مردادماه به پایان رسید.

رضایی در ادامه اظهار داشت:

آیا دیده‌اید در كشوری روز حمله به خود را گرامی بدارند؟ آیا باید هفته دفاع مقدس را همان هفته‌ای قرار داد كه بیشتر سرزمین‌های كشور اشغال شد؟ و در مقابل هفته آخر جنگ كه اوج پیروزهای ایران بود را جشن اعلام نكنیم؟

 امیدواریم با دستوری كه مقام معظم رهبری برای حل این مسئله داده‌اند این مشكل مرتفع شود.

وی با تاكید به اینكه پایان جنگ از نظر توجه مظلوم واقع شده است، خاطرنشان كرد هفته دفاع مقدس را می‌توان هفته مقاومت نامید، ولی این جشن ندارد. پایان جنگ زمانی است كه امام خمینی (ره) فرمودند:

 در این جنگ حتی یك لحظه هم پشیمان و نادم نیستیم. پایان جنگ پر از حلاوت و شیرینی است.

 امام (ره) در پیامی كه در شهریور ماه همان سال به فرماندهان جنگ دادند پیروزی ایران را اعلام كردند.

امیدواریم نویسندگانی و تحلیلگران ما با موشكافی و دقت این ناگفته‌های جنگ و نقاط پنهان آن را برای مردم توضیح دهند تا كسی فكر نكند پایان جنگ پذیرش قطعنامه 598 بود.

جنگ با پیروزی كامل به نفع ایران به پایان رسید.

منبع: www.rezaee.ir

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:52 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

اعتراف مامور سيا به مشاركت در جنگ تحميلی

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 
ریك فرانكونا«ریك فرانكونا» خلبان و تحليلگر نظامی رسانه های آمریكا به مشاركت در جنگ تحمیلی اعتراف كرد.

 

 


به گزارش كميته پژوهش راويان نور بسيج دانشجويی، ریك فرانكونا سرهنگ خلبان آمریكایی كه كارشناس نظامی و مامور سابق سازمان جاسوسی آمریكا در دفتر ويژه سيا در بغداد در طول جنگ تحميلی، به مشاركت خود در جنگ هشت ساله بر ضد جمهوری اسلامی ایران و جمع آوری دلایل و مداركی دال بر استفاده ارتش بعثی سابق از سلاح های شیمیایی بر ضد رزمندگان ایرانی اعتراف كرد.

 

«ریك فرانكونا» در گفت وگو با شبكه ان بی سی آمریكا برای اولین بار از نقش خود در جذب فرماندهان نظامی ارتش سابق عراق در سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) برای كودتا علیه صدام دیكتاتور معدوم عراق در سال 1996 میلادی در دوره ریاست جمهوری بیل كلینتون سخن گفت.

 

{mosimage} 

{فرانكونا در حال تحليل نظامی در شبكه NBC}

 

فرانكونا در آن زمان، سرهنگ دو خلبان در نیروی هوایی آمریكا و یكی از عناصر تیم «سیا» بود كه برای كودتای نظامی از طریق همكاری با برخی از فرماندهان ارتش عراق از جمله سلطان هاشم احمد وزیر دفاع اسبق عراق برنامه ریزی می كرد.

 

فرانكونا به سبب تسلط به زبان عربی و فعالیت به عنوان وابسته نظامی آمریكا در بغداد در آخرین سال های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به عنوان فردی ایده آل، برای این ماموریت انتخاب شد.

 

 {mosimage} 

{فرانكونا در ديدار با صفوان از نظاميان ارشد بعث در بغداد}

 

فرانكونا به عنوان افسر سیا، به عنوان رابط دفتر این سازمان در عراق فعالیت می كرد و بارها به جبهه های جنگ بر ضد ایران برای نظارت بر روند عملیات هجومی رفت و حتی گفته مي شود خودش چندین بار با نیروی هوایی عراق، حملات هوایی را علیه ایران انجام داده اشت.

 

براساس این گزارش افشاگرانه، فرانكونا احتمالاً يكی از كسانی كه شخصا افسران سازمان اطلاعات عراق را از تصاویر ماهواره های آمریكایی و نبردهای انجام شده میان ارتش های عراق و ایران (مواضع رزمندگان ایرانی) آگاه كرد و وی همچنین اولین كسی بود كه به جمع آوری مدارك درباره اقدام وحشیانه و غیرانسانی ارتش بعثی سابق در بمباران مواضع رزمندگان ایرانی با مواد شیمیایی از جمله گاز اعصاب در سال 1988 میلادی اقدام كرد. فرانكونا در گفت وگوی خود با این شبكه آمریكایی گفته است:

 

 {mosimage} 

{فرانكونا هنگام ورود به بغداد پس از پياده شدن از هواپيما}

 

« بخشی از كار وی (ماموریت كودتای نظامی علیه رژیم بعثی سابق) ایجاب می كرد كه با حزب اتحادیه میهنی كردستان عراق و جلال طالبانی رئیس آن همكاری داشته باشد كه طالبانی در یكی از این نشست ها گفت كه موفق شده است با برخی از شخصیت های داخل رژیم سابق عراق تماس برقرار كند كه یكی از این شخصیت ها سلطان هاشم وزیر دفاع وقت بود.»

 

 {mosimage} {فرانكونا با لباس مبدل كردها}

 

او در ادامه می افزايد:

هدف سياست خارجی ما در طول جنگ جلوگيری از پيروزی ايران  بود .

آنچه در ادامه می خوانيد بخشی از اعترافات فرانكونا در شبكهMSNBC  است:

 


 

Francona, one of only two U.S. military officials present in Iraq at the time, was working in the defense attaché office in the American embassy in Baghdad. But, in an interview with MSNBC's Randy Meier, said he didn't know the gassing of the Kurds had happened until after the fact.He did, however, learn quickly of the use of gas on Iranian troops, which combined with the news of the Halabja incident, initiated a quick response from Washington. "The Reagan administration's response was that we were to cease operations inside Iraq immediately, and we all returned home on the next plane."However, Francona said that once he returned to Washington, he attended a series of meetings to decide whether to abandon the effort and risk letting Iran win the war. "The decision was taken that we would continue to help the Iraqis and we returned to Baghdad," Francona said.Returning to Baghdad with the knowledge of what Iraqi troops had done was not easy, Francona said. "It wasn't pleasant returning in that circumstance. We knew we were working with military people who had given the orders to use chemical weapons - not only on Iranian troops, but against their own people - so it was kind of distasteful," Francona said. "But here, we were dealing with the lesser of two evils. The foreign policy goal was to make sure the Iranians didn't win the war."

 


 

 براي مشاهده فيلم مصاحبه كليك كنيد:    http://www.msnbc.msn.com/id/8158515

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:53 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

 

سياست ما سياست بازدارندگی است

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

امیر دریادار سیاریفرمانده‌ نیروی دریایی ارتش:سیاست‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ در نیرویی دریایی‌ بر قدرت ‌ بازدارندگی‌ استوار است‌.

 

 

 

  امیر دریادار سیاری ‌در جمع نمازگزاران جمعه‌ شیراز تاکید کرد: سیاست‌ راهبردی‌ ما بازدارندگی‌ است‌ یعنی‌ باید انقدر قوی‌ باشیم‌ که‌ هیچ ‌کس جرات‌ حمله‌ به‌ کشورمان‌ را نداشته‌ باشد.

 

وی با تشریح‌ چگونگی‌ اغاز جنگ‌ تحمیلی‌گفت :‌ دشمنان‌ پس از پیروزی انقلاب اسلامی با ترفندهای‌ گوناگون‌ سعی ‌کردند نظام‌ مقدس‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ را از پای‌ در آورند.

 

 فرمانده‌ نیروی‌ دریایی ارتش  افزود: ایمان و مقاومت ‌مردم‌ همراه‌ بارهبری‌ خردمندانه‌ حضرت‌ امام‌ خمینی(ره)و رشادت‌ ارتش‌/ سپاه پاسداران‌ و بسیج‌ موجب‌ شکست‌ دشمنان‌ انقلاب‌ اسلامی‌ شد. 

 

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:53 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

حجت الاسلام جمی، پرچم دار مقاومت ایران در آبادان

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 
حجت الاسلام جمی در طول مدت جنگ تحمیلی به عنوان نماینده حضرت امام، پناهگاه و ملجأ رزمندگان و فرماندهان بود

 

 

 

دکتر محسن رضایی روز گذشته در هفتمین محفل انس پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت از حجت الاسلام و المسلمین جمی به عنوان پرچم دار مبارزه و مقاومت جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ در آبادان نام برد و از این عالم ربانی تجلیل کرد.وی با بیان خاطراتی از این روحانی مبارز عنوان داشت:

 هر برگ تاریخ دفاع مقدس شاهد فداکاری و ایثار روحانیت می باشد، در حالی که از نقش روحانیت در دفاع مقدس کم سخن به میان آمده است. روحانیونی همچون مدنی، صدوقی، محلاتی، میثمی، ردانی پور و شیرازی از جمله نمونه های روحانیون مبارزی هستند که در صحنه دفاع مقدس نقش اساسی داشتند. 

 

در زمان محاصره آبادان همه منتظر خبر سقوط یا آزادسازی شهر بودند و لذا شهر آبادان سوژه مهمی در طول سال اول جنگ در رسانه ها شده بود و در اخبار اینگونه تلقی می شد که گویی کل جمهوری اسلامی ایران در محاصره قرار گرفته است.

 

{mosimage}

 در این میان نقش حجت الاسلام جمی بعنوان نماینده حضرت امام خمینی و امام جمعه آبادان بسیار حائز اهمیت است. ایشان با برپایی نماز جمعه بطور ثابت در حالی که مرتب مکان نماز جمعه توسط توپخانه های عراق مورد اصابت قرار می گرفت موجب شد که یک جنگ روانی شدیدی بوجود بیاید و لذا مقاومت در آبادان کمتر از حمله رزمندگان برای شکستن محاصره نیست چرا که آن مقاومت و اعتماد به نفس موجب شد که رزمندگان روحیه کسب کنند.

 

 حجت الاسلام جمی در طول مدت جنگ تحمیلی به عنوان نماینده حضرت امام، پناهگاه و ملجأ رزمندگان و فرماندهان بود بگونه ای که هرگاه با مشکلی برخورد می کردیم به ایشان مراجعه می کردیم و ایشان به ما روحیه می داد.

 

  دکتر محسن رضایی با بیان خاطراتی چند از این روحانی بزرگ در جریان عملیات والفجر8، از این مرد بزرگ بعنوان پرچم دار مقاومت ایران یاد کرد و به رسم تقدیر، از طرف فرماندهان و پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت لوح تقدیری را به این پیر فرزانه تقدیم داشت. 

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:53 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

جنگ، یک سکه دو رو است!

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

امیر موسوی قویدل: نيروی هوايی در روز اول مهر ۵۹ با پرواز 149 فروند هواپیما و حمله به آسمان عراق یک شوک اساسی به عراق وارد کرد.

 

 

 

 

 امیر موسوی قویدل از طراحان و فرماندهان عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران در هفتمین همایش «محفل انس پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت» با بيان مسأله مدیریت در جنگ تأکید نمود:

 

 جنگ، یک سکه دو رو است:

 یک طرف آن وقایع و حوادث صحنه های نبرد است و طرف دیگر آن خالقین آن وقایع و حماسه ها که در حقیقت چرخانندگان اصلی چرخه جنگ هستند، می باشد. 

 

امیر قویدل با تفکیک دوران جنگ به دو مقطع مجزا هر کدام را از نظر نوع مدیریت و فرماندهی بررسی کردند.

 

 مقطع اول؛ فرماندهی بنی صدر بر نیروهای مسلح که از 7 ماه قبل از جنگ تا 9 ماه بعد از جنگ را شامل می شود.

 

در این مقطع ارتش توان بازدارندگی در مقابل هرگونه تجاوزی را داشت لکن بی کفایتی و بی تعهدی فرماندهان و خیانت آنها موجب شد که ارتش بیش از پیش از هم گسیخته شود.

 

در این زمان حتی عده ای از مخالفین انقلاب سعی بر آن داشتند که ارتش را منحل کنند و لذا شعار انحلال ارتش را می دادند. 

 

قویدل در ادامه صحبت خود با بیان نقاط قوت و ضعف بنی صدر اشاره کرد که بنی صدر به جای اینکه به فکر مسائل نظامی و افزایش توان نیروهای مسلح باشد بیشتر به فکر مسائل سیاسی و منافع شخصی خودش بود و همین مسائل باعث شد که ارتش انقلابی نتواند در مقابل تهاجم دشمن ایجاد بازدارندگی کند.

 

 مشغولیت نیمی از قوای ارتش در جریان غائله کردستان و وقوع کودتای نوژه نشان دهنده اوضاع وخیم ارتش در بعد از انقلاب است.

 

 امیر موسوی قویدل همچنین به شرح حماسه های ارتش در هنگام تجاوز رژیم بعث عراق به ایران پرداخت و گفت:

 

بلافاصله ۱۲  ساعت بعد از حمله عراق، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که پس از کودتای شبکه نقاب سیاه (کوتای نوژه) آسیب فراوان خورده بود با پرواز 149 فروند هواپیما و حمله به آسمان عراق یک شوک اساسی به عراق وارد کرد.

 

 نیروی دریایی ارتش نیز توانست نیروی دریایی عراق را در خورعبدالله محاصره کرده و چندین ناوچه عراق را منهدم و خساراتی را به اسلکه های نفتی العمیه و البکر عراق وارد نماید که موجب شد روز 7 آذر سال 59 را به نام روز نیروی دریایی نامگذاری کنند.

 

 نیروی زمینی ارتش نیز بلافاصله در 4 مهر ماه 59 توانست عراق را از منطقه سرپل ذهاب و گیلان غرب بیرون نماید به گونه ای که صدام مجبور شد در تاریخ 6 مهر قطعنامه 497 را بپذیرد که این نشان از اثرگذاری حملات ارتش دارد. 

 

مقطع دوم: بعد از عزل بنی صدر و فرماندهی شهید صیاد شیرازی است که فرماندهی بر دلها داشت.

 

 امیر موسوی قویدل در این همایش که پیشکسوتان و فرماندهان عالی رتبه جنگ حضور داشتند تأکید کرد که یک فرمانده متعهد نظامی باید دارای خصائلی همچون؛ صداقت، استقامت، شجاعت، شهامت، ابتکار و دانش، بینش و بصیرت، قدرت مدیریت بحران، توانایی تصمیم گیری منطقی و معتقد به استفاده از مشاورین متخصص نظامی باشد.

 

 امروزه بحث از خصائل رهبری نظامی یک علم دانشگاهی است و مقالات متعددی در این زمینه نوشته شده است.  

 

این همایش روز سه شنبه مورخ 3/7/86 در مسجد حضرت ولی عصر(عج) برگزار گردید.

همچنین در این همایش که مسئولین عالی رتبه و فرماندهان ارتش، سپاه و جهاد سازندگی شرکت داشتند توسط دکتر محسن رضایی از حجت الاسلام والمسلمین جمی (نماینده حضرت امام و امام جمعه آبادان در زمان جنگ) تجلیل بعمل آمد.

 

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:53 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

عزیز جعفری دقیق ترین فرمانده ما در جنگ بود

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 
عزيز جعفریاو از فرماندهان برجسته سپاه در دوران دفاع مقدس است و مدت زيادی فرماندهی قرارگاه نجف را عهده دار بوده است.

 

 

 

وی متولد دهم شهریورماه سال ۱۳۳۶ از شهرستان یزد است و دوران تحصیلات ابتدایی تا مقطع دبیرستان را در این شهرستان به پایان رساند.

 

  وی در سال  ۱۳۵۶ در دانشگاه تهران در رشته معماری قبول شد و در سال ۱۳۵۸ به عنوان نماینده دانشکده در انجمن اسلامی دانشگاه تهران حضور داشت و در اشغال سفارت آمریکا در تهران نیز فعال بود.

 

   سرتیپ محمد علی (عزیز) جعفری پس از شروع جنگ به عنوان بسیجی به جبهه رفت و در سال ۱۳۶۰ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و تا پایان جنگ به صورت پیوسته و به عنوان فرمانده قرارگاه های عملیات غرب و جنوب حضور داشت و در این دوران چندین بار مجروح شد.

 

   وی در اغلب عملیات های بزرگ جنگ ایران و عراق یکی از فرماندهان میدان جنگ بوده است. فرماندهی عملیات سپاه سوسنگرد، فرمانده تیپ 31 عاشورا، جانشین فرماندهی نیروی زمینی سپاه، معاونت عملیات ستاد مشترک سپاه و فرماندهی قرارگاه های «نجف» و « قدس» سپاه برخی از سمت های وی در جنگ بود.

 

   عزیز جعفری در عملیات کربلای ۴و ۵ به شدت مجروح شد.

 

  وی در ۲۱ تیرماه سال ۷۱ در اولین سال های پس از جنگ از سوی رهبر جمهوری اسلامی جایگزین مصطفی ایزدی، فرمانده نیروی زمینی سپاه شد.

 

  فرمانده جدید سپاه پاسداران در سال ۱۳۷۱ مدرک کارشناسی ارشد در رشته معماری را دریافت کرد و دوره فرماندهی و ستاد که یکی از دوره های عالی نظامی است را نیز در سال های ۷۱  تا ۷۲ در دانشگاه جنگ سپاه گذراند و مدتی نیز در دوره های دافوس سپاه به تدریس مشغول بود.

 

  سرلشگر عزيز جعفری پس از آن به مدت ۱۳ سال فرماندهی نیروی زمینی سپاه را بر عهده داشت  در روز  ۲۹ مرداد ۸۴ با حکم مقام معظم رهبری جای خود را به سردار شهید احمد کاظمی داد.

 

  وی طی سال های ۸۳ و ۸۴ با حفظ سمت فرماندهی نیروی زمینی سپاه، فرماندهی قرارگاه ثارالله که وظیفه تامین امنیت تهران را دارد، نیز بر عهده داشت.

 

  سردار شهید احمد کاظمی فرماندهی نیروی زمینی سپاه کمتر از شش ماه بعد یعنی در بهمن ۸۴ طی سقوط یک فروند هواپیمای فالکون در نزدیکی ارومیه به همراه ۱۱ تن دیگر از فرماندهان سپاه به شهادت رسید.

 

  آخرین مسئولیتی كه از سال 1384 تاكنون از سوی فرماندهی كل قوا به وی محول شده بود، مسئولیت راه‌اندازی مركز راهبردی سپاه بوده است.

 

 رهبر جمهوری اسلامی ایران همزمان با تغییر فرمانده نیروی زمینی سپاه، در حکمی، سردار عزیز جعفری را مامور تشکیل مرکزی برای تعیین راهبردهای عمومی سپاه کرد. در آن حکم با اشاره به نیاز سپاه به تاسیس چنین مرکزی از وی خواسته شده بود تا «برای عضویت در این مرکز مهم افراد زبده و دانشمند سپاه را شناسایی و پیشنهاد کند.»

 

جایجای جبهه‌های نبرد در دوران دفاع مقدس با نام عزیز جعفری آشناست و کسانی که او را می‌شناسند وی را فرمانده ای شجاع، صبور، بی‌ادعا و فداکار و دقیق می‌دانند.

 

آنگونه كه دكتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سپاه در طول جنگ تحمیلی در وصف او می گوید:

                                   

 «عزیز جعفری دقیق ترین فرمانده ما در جنگ بود»

 

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:53 AM
تشکرات از این پست
peymangb
peymangb
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 967
محل سکونت : azarbayjan gharbi

پاسخ به:اخبار دفاع مقدس

سردار جعفري: ما بايد زواياي پنهان جنگ را بررسي كنيم

 
اخبار دسته: اخبار دفاع مقدس
 

رييس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه گفت: عمليات و صحنه‌هاي جنگ آن طور كه بايد در كتاب‌هاي جنگ ما نيامده است و بيشتر به سرگذشت‌پژوهي پرداخته‌اند.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، ايسنا، سردار فتح الله جعفري، رييس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس سپاه با بيان اين مطلب افزود: اما مي‌توان با كنار هم گذاشتن خاطرات به دست آمده و كتاب‌هاي حاضر مجموعه تاريخ جنگ را تدوين كرد.


وي با تأكيد بر مردمي بودن جنگ هشت ساله گفت: ترديدي نداريم كه موضوع دفاع مقدس يك حركت مردمي بوده و به همين دليل تلاش ما اين است كه بتوانيم كار جمع‌آوري آثار جنگ را در سطح وسيع انجام دهيم. اين يك حركت عظيم است و خيلي روي آن كار نشده است.

 

سردار جعفري اظهار داشت: فرماندهان عراقي مي‌گويند كه در طول جنگ همواره نام بسيج و نيروهاي داوطلب مردمي آرامش آنها را به هم ريخته است. اين ها زواياي پنهان جنگ است و ما بايد آنها را بررسي كنيم.


وي گفت: درباره اين كه چرا بسياري از زواياي پنهان جنگ را نتوانسته‌ايم آشكار كنيم يكي از پاسخ ها اين است كه چون داوطلبان جنگ امروز ديگر نمي‌آيند حرف خود را روي كاغذ بياورند و به دست مردم برساند تا مثلا معلوم شود كه چطور جوانان ما اين قدرت را مي‌يابند كه خط مي‌شكنند و اينها را بايد از بيسيم و سخنراني‌ها و مصاحبه‌ها در آورد.

 

سردار جعفري درباره تحقيقات دانشگاه‌ها و محافل تحقيقاتي خارجي درباره جنگ هشت ساله گفت: در خارج از كشور روي رهبري و مديريت جنگ تحميلي خيلي تحقيق شده است. آنها سعي دارند درك كنند كه چگونه رهبري مانند امام با آن سن و سال از جماران بر قلوب رزمندگان حكومت مي‌كرد. مساله دوم بحث ورود داوطلبانه مردم به جبهه است كه مورد توجه آنهاست. همچنين آنها روي نوع روش و تاكتيك‌هايي كه باعث شكست ارتش منظم و پرقدرت عراق شد تحقيق مي كنند. آنچه مهم است اين كه زوايايي پنهاني در جنگ وجود دارد كه امروز در نشر ما نيامده است.


وي افزود: اين نكته‌اي است كه چطور يك دانشجوي دانشكده‌ حقوق مي‌تواند با حضور در جنگ عمليات آزادسازي خرمشهر را طراحي كند و خارجي‌ها به اين نكات توجه ويژه‌اي دارند و ما بايد روي اين نكات كار كنيم يا اين كه چگونه مردم به صورت داوطلبانه تحت رهبري امام جنگ را پيش بردند.

 

وي درباره جمع‌آوري آثار خاطره و داستان از رزمندگان گفت:‌ تلاش كرده‌ايم در 31 استان كشور سي ستاد كنگره كه داريم بخش جمع‌آوري و نشر را ايجاد كنيم و بخش داستان خاطره و تاريخ را ساماندهي و كار كنيم تا بتوانيم از ذهن فرماندهان و افراد حاضر در جنگ كتاب‌هاي خاطره و داستان را تدوين كنيم. 

 

وي درباره‌ اسناد مكتوب جنگ گفت: در خصوص اسناد جنگ ما نامه‌نگاري هاي فراواني از آن زمان داريم اما كسي كه درباره نحوه جنگ با دشمن كار كرده، حسن باقري بوده است كه يك بخش ويژه ساماندهي به آثار به جا مانده از اين شهيد بزرگوار كه ضمن داشتن قلمي توانا در بخش‌هاي فرماندهي جنگ حضور داشته است اختصاص يافته است.آنچه امروز مي‌توانيم در تاريخ آينده روي آن حساب كنيم اطلاعات و اسنادي است كه از شهيد باقري بوده است.

 

رييس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس سپاه درباره‌ اسناد صوتي بجا مانده از دفاع‌مقدس گفت:‌ ما تا سال 61 دستگاه ضبط كمي داشتيم به همين دليل همه جلسات ضبط نشده است تنها جلساتي كه مقاماتي همچون مقام معظم رهبري و هاشمي و شهيد باهنر مي‌آمدند ضبط شده است به علاوه اين كه برخي از اين سخنراني‌ها هم در دست ما نيست.

 

سردار فتح‌الله جعفري، افزود: از سال 61، سپاه شروع به ضبط كردن جلسات كرد كه نوارهاي آن زمان هم خيلي كيفيت بالايي ندارد با اين حال بخش زيادي پياده شده و بخشي هم در مركز تحقيقات جنگ مورد استفاده قرار گرفته است.


به گفته وي،آثار به جا مانده از اين نوارها چند بخش است، اول جلسات مربوط به پشتيباني جنگ،‌ دوم تامين امكانات و مهمات و نيروي انساني و سوم طرح مانور و عمليات كه بخش خيلي مهمي از اين آثار را تشكيل مي دهد. يك بخش هم مربوط به زماني است كه عمليات‌ها اجرا شده است و يا در حال اجرا هستند مانند بيسيم‌ها كه ضبط شده است.


وي گفت:ما اينها را تفكيك كرده‌ايم تا بتوانيم سير مراحل جنگ را در اينها مشخص كنيم. البته همه آثار به جا مانده هنوز قابليت انتشار براي عموم را ندارد و بخش‌هايي طبقه‌بندي دارد اما آنچه ما امروز دنبال مي‌كنيم اين است كه كتاب‌هاي مرجع درباره جنگ درست كنيم كه بحث كلي جنگ را دارد تا كارشناسان بتوانند مطالب مورد نياز براي كتاب ها و تحقيقاتشان را از آن استخراج كنند البته كتاب‌هاي مرجع براي همه قابل استفاده نيست.

peymangb

چهارشنبه 18 مرداد 1391  12:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها