0

نخست وزیر هند در نشست غیرمتعهدها در تهران شركت می كند

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

نخست وزیر هند در نشست غیرمتعهدها در تهران شركت می كند

دهلی نو - خبرگزاری رسمی هند(پی.تی.آی) روز سه شنبه از سفر رسمی 'مان موهان سینگ' نخست وزیر این كشور برای شركت در اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران و نیز دیدار با محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

1391/05/17 - 11:06

به گزارش ایرنا، این رسانه هندی اضافه كرد: نخست وزیر هند 29 اوت (هشت شهریور) به ایران سفر خواهد كرد و علاوه بر شركت در اجلاس سران غیر متعهدها در نشست های دو جانبه با رئیس جمهوری ایران و نیز 'آصف علی زرداری' رییس جمهوری پاكستان شركت خواهد كرد.

پی.تی.آی نوشت: سفر سه روزه نخست وزیر هند به ایران و شركت در اجلاس و دیدار با رییس جمهوری ایران زمانی صورت می گیرد كه آمریكا در تلاش برای كاهش تعامل هند با ایران و اجرای تحریم ها برسر برنامه هسته ای این كشور است.

به نوشته خبرگزاری رسمی هند، احمدی نژاد ماه مه از نخست وزیر هند برای شركت در اجلاس غیر متعهدها دعوت كرد و سفر سینگ به ایران برای شركت در اجلاس و نیز دیدار دو جانبه با تاكید بر گسترش روابط در زمینه های مختلف دستاوردهای قابل توجهی برای هر دو كشور خواهد داشت.

سینگ در پاسخ به دعوت احمدی نژاد گفته بود كه هند اهمیت زیادی برای روابط با ایران و گسترش همكاری های دو جانبه قائل است.

سینگ اولین نخست وزیر هند خواهد بود كه از ایران از زمان دیدار 'آتل بیهاری واجپایی' از این كشور در سال 2001 تاكنون دیدن می كند.

هند از بنیانگذاران غیرمتعهدها و از كشورهای تاثیرگذار و مهم در غیرمتعهدهاست.

ماه گذشته 'علی اكبر صالحی' وزیر خارجه ایران در سفرش به هند دعوتنامه رییس جمهوری ایران را برای شركت نخست وزیر هند در اجلاس غیرمتعهدها تحویل وی داد.

سینگ در دو نشست پیشین 'غیر متعهد‌ها' در هاوانا و شرم الشیخ شركت كرده است.

شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها در 9 و 10 شهریورماه و اجلاس وزرای خارجه در پنجم و ششم شهریور ماه برگزار می شود كه در اجلاس وزرا 'اس كریشنا' وزیر امور خارجه هند و در اجلاس سران نخست وزیر هند، شركت خواهند داشت.

غیر متعهدها بزرگترین سازمان بین المللی پس از سازمان ملل است كه 138 كشور در آن عضویت دارند.

سه شنبه 17 مرداد 1391  7:13 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها