0

افزایش قیمت ارز به تولید و صادرات لطمه می زند

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

افزایش قیمت ارز به تولید و صادرات لطمه می زند

تبریز- فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی معتقدند: افزایش قیمت ارز موجب افزایش هزینه های تولید و كاهش صادرات خواهد شد.

1391/05/17 - 01:26

رییس خانه صنعت و معدن آذربایجان شرقی گفت: افزایش قیمت ارز، واحدهای تولیدی را در تهیه مواد اولیه با مشكل مواجه خواهد كرد.

صمد حسن زاده با اشاره به اینكه با این شرایط طرح های توسعه این واحدها هم متوقف خواهد شد، خاطرنشان كرد: این تصمیم مغایر با سیاست های حمایتی دولت از بخش تولید در سال حمایت از تولید ملی است.

وی گفت: هنوز میزان افزایش قیمت دلار مشخص نشده اما قطعات وارداتی گران شده است.

رییس انجمن صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی استان با اشاره به اینكه رفتارهای واكنشی فرصتی برای تصمیم گیری و اقدام مناسب به فعالان اقتصادی را نمی دهد، گفت: باید متناسب با این تصمیم گیری ها در شرایط اضطرار، سیاست های دولت در قبال بخش خصوصی هم تغییر كند.

تقی قیصری با اشاره به اینكه افزایش قیمت ارز تاثیر چندانی در صادرات خدمات فنی و مهندسی نخواهد داشت، گفت: از این مزیت برای افزایش سهم صادراتی كشور می توان استفاده كرد.

از فعالات اقتصادی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینكه بازار ارز از هم اكنون تحت تاثیر افزایش قیمت اعلام نشده دلار قرار گرفته است، گفت: افزایش قیمت ارز در كوتاه مدت موجب افزایش ارزش صادرات خواهد شد ولی در بلندمدت به لحاظ افزایش قیمت تمام شده كالای داخلی، قدرت رقابت با بازار جهانی كاهش یافته و میزان صادرات افت خواهد كرد.

محمدباقر صدری گفت: چون ارز مرجع را برای واردات همه كالاها اختصاص نخواهد یافت و تنها برای واردات كالاهای اساسی اختصاص پیدا می كند، دیگر واردكنندگان باید ارز را از بازار آزاد تهیه كنند.

بانك مركزی با افزایش نرخ ارز مرجع درصدد تك نرخی كردن ارز است در صورتی كه وقتی نرخ ارز مرجع اضافه شود به یك تناسبی قیمت ارز بازار آزاد نیز بالا می رود.

پس از اعلام افزایش قیمت ارز مرجع توسط رییس كل بانك مركزی طی 10 روز آینده، امروز قیمت دلار در بازار تبریز به 22 هزار ریال رسید.

سه شنبه 17 مرداد 1391  7:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها