0

«چرا آمريکا از القاعده در سوريه حمايت مي کند؟» - روزنامه خراسان - عليرضارضاخواه

 
salmanjavan
salmanjavan
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 11418
محل سکونت : اصفهان

«چرا آمريکا از القاعده در سوريه حمايت مي کند؟» - روزنامه خراسان - عليرضارضاخواه

«چرا آمريکا از القاعده در سوريه حمايت مي کند؟»عنوان يادداشت روز روزنامه خراسان  به قلم عليرضارضاخواه است كه در آن مي‌خوانيد؛"سيمور هرش" روزنامه نگار شهير آمريکايي 5 سال پيش در مقاله اي نسبتا طولاني در نشريه "نيويورکر " از همکاري "جورج بوش" رئيس جمهور وقت آمريکا و عربستان سعودي براي تضعيف ايران ، سوريه و حزب الله لبنان خبر داده بود. وي تصريح کرده بود: براي تضعيف شيعيان درخاورميانه دولت جورج بوش تصميم به تغييربرخي اولويت هايش درخاورميانه گرفته و با همکاري دولت عربستان و از طريق ايجاد سازمان هاي زيرزميني در لبنان پروژه مقابله با حزب الله لبنان در بيروت را کليد زده است. نتيجه همکاري دولت آمريکا و عربستان سعودي بوجود آمدن گروه هاي سني افراطي شد که گرايش هاي بسيار زيادي به القاعده دارند.

سيمور هرش در مقاله اش صراحتا عنوان کرده بود که با هدف تضعيف دولت بشار اسد و فشار به حکومت سوريه براي مذاکره و کنارآمدن با رژيم صهيونيستي ، دولت عربستان سعودي با چراغ سبز جورج بوش به حمايت هاي مالي و لجستيکي گسترده اي از گروه هاي افراطي سني پرداخته است.5 سال بعد و در سال 2012 شاهد تکرار همان سناريو اين بار از سو ي يک رئيس جمهور دموکرات هستيم.

واقعيتي که نه تنها "جان  گلاسر "نويسنده سايت "آنتي وار "در مقاله خود تحت عنوان "حمايت آمريکا از القاعده در سوريه " بر آن تاکيد مي کند بلکه "مايک راجرز"، رئيس کميته اطلاعات مجلس نمايندگان آمريکا نيز به آن اعتراف کرده و مي گويد: طبق برآورد دستگاه هاي اطلاعاتي آمريکا، بيش از يک چهارم گروه هاي شورشي سوريه وابسته به القاعده هستند.

"انديشکده رند "که بازوي مطالعاتي وزارت دفاع آمريکا محسوب مي شود نيز در تازه ترين گزارش خود پيرامون بحران سوريه اين مسئله را مورد تاکيد قرار داده است. گزارش روزنامه هايي چون نيويورک تايمز، وال استريت ژورنال، واشنگتن پست، لس آنجلس تايمز ، يو اس اي تودي و... نيز در رابطه با حضور پررنگ گروه هاي وابسته به القاعده در صف مخالفان حکومت سوريه قابل توجه مي باشد.

با اين حال روز پنج شنبه گذشته وزارت خارجه آمريکا صراحتا از کمک 25 ميليون دلاري خود به مخالفان حکومت سوريه خبر داد. کمک برنده جايزه صلح نوبل، باراک اوباما ،به تروريست هاي القاعده در حالي که آمريکا مدعي است، القاعده مسئول کشتار مردم اين کشور در حملات يازدهم سپتامبر 2001 مي باشد، براي بسياري از تحليل گران سياسي به يک معما تبديل شده است.

آمريکا از يک سو به بهانه مقابله با گروه هاي افراط گرا به عراق ، افغانستان و يمن لشکرکشي کرده و به همين بهانه با بهره گيري از هواپيماهاي بدون سرنشين به کشتار مردم مسلمان پاکستان و يمن مي پردازد و از سوي ديگر دوشادوش آل سعود به عنوان پدر خوانده جريان هاي تروريستي در خاورميانه به حمايت از القاعده مي پردازد.در بيان چرايي اتخاذ چنين رويکردي از سوي دستگاه امنيتي و ديپلماسي آمريکا به دلايل زير مي توان اشاره کرد:

الف:مديريت نيروهاي القاعده

به دنبال حمله نظامي نيروهاي ناتو به ليبي و سرنگوني ديکتاتوري قذافي، القاعده مغرب عربي در شمال آفريقا جان دوباره اي پيدا کرد. گزارش هاي متعددي از دست يابي گروه هاي تندرو، که تحت عنوان نيروهاي انقلابي در کنار نيروهاي ناتو بر عليه افراد وفادار به قذافي مي جنگيدند، به انبار سلاح هاي پيشرفته ليبي در رسانه ها منتشر شد. از همين رو پنتاگون با وجود تاکيد اوباما بر عدم مداخله نيروي زميني آمريکا، تيم هاي ويژه اي از کماندوهاي نيروي دريايي را به داخل خاک ليبي فرستاد، تا با انهدام انبار سلاح هاي قذافي علاوه بر ايجاد وابستگي براي ساختار نظامي ليبي به بلوک غرب در آينده مانع دست يابي جنگجويان القاعده به سلاح هاي پيشرفته قذافي شوند.

منطقه مغرب عربي که شامل کشورهاي مصر، ليبي، تونس الجزاير و ديگر کشورهاي شمال آفريقا مي باشد علاوه بر نزديکي فوق العاده به مرزهاي اروپا اين ويژگي را نيز دارد که سرزمين مادري بسياري از جنگجويان القاعده است.آمريکايي ها براي ممانعت از تقويت و تمرکز القاعده در نزديکي مرزهاي اروپا، جبهه جديدي را در سوريه، در مشرق عربي، ايجاد کردند تا علاوه بر ايجاد امنيت پيراموني براي قاره سبز مديريت پنهان القاعده را نيز در اختيار بگيرند.

از سوي ديگر سعودي ها نيز که با موج جديد القاعده گرايي در داخل عربستان و همچنين يمن به عنوان ستون فقرات امنيت ملي خود مواجه بودند، با انتصاب بندر بن سلطان مسئول پشتيباني گروه القاعده در دهه 80 در افغانستان و همچنين سفير سابق عربستان در آمريکا که روابط بسيار نزديکي با سازمان سيا و ديگر مراکز امنيتي اين کشور دارد، به عنوان رئيس دستگاه امنيتي سعودي تلاش کردند، تا هم پتانسيل القاعده در داخل اين کشور را به داخل خاک سوريه منتقل کرده و هم نقش حلقه مفقوده ميان القاعده و آمريکا را بازي کنند.انتقال تسليحات پيشرفته نظامي ليبي به سوريه،دورکردن القاعده از مرزهاي اروپا و مراکز نفت خيز عربي،شناسايي افراد، توانايي ها و ارتباطات شبکه القاعده در کشورهاي مختلف؛از جمله اهداف اين سناريو مي باشد.

ب:بهانه اي براي اشغال و تجزيه سوريه

از سوي ديگر حضور القاعده در سوريه مي تواند در آينده بهانه مناسبي را براي آمريکا و متحدانش براي مداخله در امور اين کشور و حتي اشغال نظامي آن ايجاد کند. تبديل سوريه به افغانستاني ديگر سياستي است که سازمان هاي امنيتي آمريکا به منظور تامين امنيت بيشتر اسرائيل در آينده در نظر دارند.

در راستاي هشدارهاي سيمور هرش در 5 سال گذشته امروز شاهد هستيم که روزنامه آمريکايي" لس آنجلس تايمز" با انتشار مقاله اي تحت عنوان " کليسا نگران پاکسازي قومي مسيحيان در حمص است " و يا روزنامه "يو اس اي تودي " با انتشار گزارش هايي در رابطه با وضعيت نگران کننده مسيحيان در سوريه پس از بشار اسد، زمينه را براي مداخله نظامي گسترده آمريکا در منطقه شام فراهم مي کنند.حضور نظامي گسترده آمريکا در سوريه پس از آن که اين کشور به واسطه جنگ داخلي خونين به يک سرزمين سوخته چون افغانستان تبديل شد، بدون هيچ مقاومت جدي صورت خواهد گرفت.

ايالات متحده خواهد توانست با ايجاد پايگاه هاي دائمي در مرزهاي سوريه با سرزمين هاي اشغالي ضمن ايجاد امنيت پايدار براي رژيم صهيونيستي، سوريه را به چهار کشور کوچک، کرد نشين، سني نشين، علوي نشين و مسيحي نشين تجزيه کند و اين برنامه ها بدون حضور القاعده به عنوان دشمن فرضي مورد نياز در سوريه امکان پذير نيست.

تجربه همکاري با گروه هاي تروريستي تجربه جديدي براي سازمان سيا و يا سازمان امنيت عربستان نيست، بلکه شايد بتوان ادعا کرد که توسل به ترور، خشونت و آدم کشي بخش جدايي ناپذير اين دو سازمان است؛ با اين حال اين را نيز نبايد فراموش کرد که اينچنين تجربه هايي بدون هزينه نيز نبوده است.

 حملات يازدهم سپتامبر يکي از شاخص ترين هزينه هايي بود که چنين همکاري بر مردم آمريکا تحميل کرد. هزينه اي که ظاهرا براي سياستمداران آمريکايي تبديل به يک درس عبرت نشده است.

سه شنبه 17 مرداد 1391  6:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها