0

دردسری به نام آریتمی‌ قلب

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

دردسری به نام آریتمی‌ قلب

 

در طول روز چند بار دچار سرگیجه می شود، تمركز لازم برای انجام هیچ كاری را ندارد و احساس می كند دچار فراموشی شده است. مواجه شدن با این علائم و نشانه ها در او ایجاد نگرانی و او را مایوس كرده است. بیمار معتقد است كه این علائم از عوارض بیماری قلبی است. از این رو به پزشك مراجعه كرده است تا با راهنمایی او از پیشرفت بیماری و مواجه شدن با پیامدهای دیگر تا حد زیادی جلوگیری كند.
 
علت بیماری را ریشه یابی كنید
 
فیبریلاسیون دهلیزی نوعی آریتمی قلبی است. در افرادی كه به این نوع آریتمی قلبی مبتلا هستند، ضربان قلب كاملا نامنظم است و به عبارت دیگر فعالیت الكتریكی قلب در دهلیزها هماهنگ نیست و این ناهماهنگی موجب لرزش دهلیزها می شود. به طور كلی، این آریتمی در افرادی كه با مشكل نارسایی و نقص در عملكرد دریچه های قلبی مواجهند، یا به جایگزینی دریچه میترال نیازمندند، شیوع بیشتری دارد.
 
به عبارت دیگر، در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی به جای این كه ضربان دهلیزها طبیعی و تابع یك الگوی منظم باشد، دهلیزها به طور نامنظم و با سرعتی بسیار بالاتر منقبض می شوند. با توجه به این كه در این عارضه، خون بدرستی از قلب به خارج تلمبه نمی شود، ممكن است در داخل دهلیزها لخته های خونی تشكیل شود كه جداشدن و حركت این لخته ها در مسیر گردش خون یا به دام افتادن آنها در مسیر رگ هایی كه خون را به مغز می رسانند، احتمال سكته مغزی را در این گروه از بیماران افزایش می دهد.
 
این بیماری به خودی خود جان بیماران را در معرض خطر قرار نمی دهد، بلكه زمینه ای برای بروز پیامدهای جانبی مانند احساس خستگی مزمن، نارسایی قلبی و از همه مهم تر سكته مغزی فراهم می كند. تپش قلب، سرگیجه و درد قفسه سینه از مهم ترین عوارض و نشانه های این بیماری است، اما علائمی نظیر افسردگی، زودرنجی و فراموشی را نمی توان نشانه های آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی برشمرد و می تواند عوارض و پیامدهای سكته مغزی باشد؛ البته این علائم و نشانه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد كه از بیماری تیروئید ـ كه با تغییرات خلق و خو، كاهش متابولیسم و كمبود انرژی در بدن و فراموشی همراه است ـ تا افسردگی متغیر است.
 
از آنجا كه پركاری تیروئید یكی از علل ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی است، شاید شخص به بیماری پركاری تیروئید مبتلا باشد. البته باید این نكته را نیز مورد توجه قرار داد كه بررسی های جدید روی بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی نشان داده است ابتلا به این نوع آریتمی قلبی احتمال ابتلا به نارسایی های جسمی و ذهنی را افزایش می دهد.
 
بر این اساس، می توان گفت فیبریلاسیون دهلیزی خطر كاهش توانایی های ذهنی، فراموشی و زوال عقل را افزایش می دهد. همچنین افرادی كه به این بیماری مبتلا می شوند پس از مدتی احساس می كنند همچون گذشته توانایی انجام فعالیت های روزمره را ندارند و همین موضوع موجب ناراحتی و زودرنجی آنها می شود.
 
اما برای اظهار نظر قطعی در این باره لازم است آزمایش ها و بررسی های بیشتری روی فرد بیمار انجام شود.
 
 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

سه شنبه 17 مرداد 1391  1:27 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها